Ανατροπή στην ανατροπή της ανατροπής!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 2.1.2021

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε θρίλερ κι είχε απούσες άμυνες, επτά γκολ και... τρεις ανατροπές, η «μπίλια» έκατσε στο κόκκινο με τη Νέα Σαλαμίνα να επικρατεί με 4-3 της Δόξας στο «Αμμόχωστος» για τη 17η αγωνιστική.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, με τους ερυθρόλευκους να το «γυρίζουν», τους φιλοξενούμενους να το φέρνουν πάλι «τούμπα» και την ομάδα της Αμμοχώστου να... έχει τις τελευταίες δύο λέξεις, ανατρέποντας ξανά το σκορ.

Ντανίλο (37', 78' με πέναλτι) και Βάγκνερ (45+3', 65') πέτυχαν από δύο γκολ για τους ερυθρόλευκους, όπως έκανε και ο Κίκας (4', 62') για τη Δόξα, το άλλο γκολ της οποίας σημειώθηκε από τον Οικονομίδη (59').

Με την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα και δεύτερη διαδοχική, η Νέα Σαλαμίνα έφτασε τους 18 βαθμούς, προσπέρασε Ερμή, ΑΠΟΕΛ κι ανέβηκε στην ένατη θέση, στο -3 από τη Δόξα που παρέμεινε στους 21.

92' Κίτρινη κάρτα στον Καρλίτος.

89' Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Βαρέλα στη θέση του Οσέι.

87' Δοκάρι για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Οσέι!

86' Αλλαγή για τη Δόξα, ο Καραμόκο αντικαθιστά τον Μπόλιεβιτς.

80' Αλλαγή για τη Δόξα, ο Καρλίτος στη θέση του Λουίς Κάρλος.

78' ΓΚΟΛ, 4-3 η Νέα Σαλαμίνα με εκτέλεση πέναλτι του Ντανίλο!

77' Κίτρινη κάρτα στον Μπόλιεβιτς.

77' Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα.

74' Σουτ του Οικονομίδη, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Παρασκευά.

71' Σουτ του Λουίς Κάρλος, πάνω από τα δοκάρια.

70' Κίτρινη κάρτα στον Μούστιβαρ.

70' Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα, Μπρένο και Μούστιβαρ στις θέσεις των Νικολάου και Ντουβεντρού.

66' Εκτός περιοχής σουτ του Μπόλιεβιτς, λίγο έξω.

65' ΓΚΟΛ, 3-3 ισοφαρίζει η Νέα Σαλαμίνα! Με κεφαλιά του Βάγκνερ μετά από εκτέλεση κόρνερ.

62' ΓΚΟΛ, 2-3 η Δόξα! Με πλασέ του Κίκας μετά από εκτέλεση κόρνερ η ομάδα της Κατωκοπιάς κάνει... ανατροπή στην ανατροπή.

62' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα με τον Οικονομίδη και πάλι, σώζει ο Βεσελόφσκι διώχνοντας σε κόρνερ.

59' ΓΚΟΛ, 2-2 η Δόξα! Με σκόρερ τον Οικονομίδη, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Σαντίκ με τακουνάκι!

53' Νέα φάση για τη Δόξα, με τον Σαντίκ από κοντά να αιφνιδιάζεται και να μην μπορεί να σκοράρει.

52' Εκτέλεση φάουλ του Χριστοφή, δύσκολα έδιωξε ο Βεσελόφσκι.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Aλλαγή για τη Δόξα, ο Ντα Κόστα στη θέση του Τραϊτσέφσκι.

Τέλος ημιχρόνου

45+3' ΓΚΟΛ, 2-1 η Νέα Σαλαμίνα! Με κεφαλιά του Βάγκνερ μετά από μπαλιά του Οσέι γυρίζει το παιχνίδι η ομάδα της Αμμοχώστου.

42' Κίτρινη κάρτα στον Μέσκα.

37' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Νέα Σαλαμίνα! Σκόρερ ο Ντανίλο με εξαιρετική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μετά από υπέροχη προσπάθεια και σέντρα του Σεργίου.

34' Κίτρινη κάρτα στον Τσουκαλά.

19' Ευκαιρία για τη Δόξα, έξω αυτή τη φορά το σουτ του Κίκας.

13' Απείλησε με Ντουβεντρού η Νέα Σαλαμίνα, δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα ο Γάλλος.

4' ΓΚΟΛ, 0-1 η Δόξα! Τρομερό γκολ από τον Κίκας με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής.

-Ξεκίνησε ο αγώνας

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Νικολάου (79' Μπρένο), Σεργίου, Ανδρέου, Σανκό, Τσουκαλάς, Οσέι (89' Βαρέλα), Ντουβεντρού (70' Μούστιβαρ), Ντανίλο, Βάγκνερ

ΔΟΞΑ: Παρασκευάς, Μουκτάρης, Χριστοφή, Πάντιτς, Κίκας, Μπόλιεβιτς (86' Καραμόκο), Οικονομίδης, Τραϊτσέφσκι (46' Ντα Κόστα), Λουίς Κάρλος (80' Καρλίτος), Μέσκα, Σαντίκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσουκαλάς (34'), Μούστιβαρ (70') / Μέσκα (42'), Μπόλιεβιτς (77'), Καρλίτος (92')

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωσταντίνος
VAR: Χριστοδούλου Κυριάκος