Από την επιτυχία σε λίγα λεπτά κατέληξε και πάλι τραγωδία η Εθνική Κύπρου

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 12.6.2022

Τα πρώτα της γκολ τα πέτυχε, κόντεψε κοντά στο πρώτο της τρίποντο στο φετινό Nations League και μάλιστα με διπλό, όμως η Εθνική Κύπρου έβγαλε μόνη της τα μάτια της και έμεινε στο 2-2 με τη Βόρειο Ιρλανδία, για τη 4η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Γ' Κατηγορίας του Nations League.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αν και οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να είναι πιο επιθετικοί, ήταν πιο ουσιαστικό και κατάφερε με δύο γκολ του Κακουλή – ένα σε κάθε ημίχρονο – να πάρει κεφάλι στο σκορ με δύο τέρματα.

Το πρώτο ήρθε στο 32’, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χάμπου, ο Κύπριος επιθετικός άγγιξε ελάχιστα με το κεφάλι και έστειλε τη μπάλα στην αριστερή πλευρά της εστίας του Κάρσον για να γίνει το 1-0.

Στο 51’ ο στράικερ της Ομόνοιας χτύπησε και δεύτερη φορά, με τον Χριστοφή να ανοίγει προς τον Τζιωνή, αυτός έκανε παράλληλη μπαλιά και ο Κακουλής από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέσουν, οι αλλαγές του Νίκου Κωστένογλου δεν βοήθησαν – το αντίθετο μάλιστα – και λίγο έλειψε να έρθει το μοιραίο για την Εθνική μας. Στο 71’ η Βόρειος Ιρλανδία ισοφάρισε, όταν μετά από λάθος του Παναγιώτου, ο Μακνάιαρ επωφελήθηκε, έδωσε στον ΜακΓκιν που έκανε το πρώτο σουτ, ο Χριστοδούλου απέκρουσε και από κοντά ο Μακνάιαρ μείωσε σε 2-1.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πιεστικοί. Στο 77’ είχαν δοκάρι με το ψηλοκρεμαστό σουτ του ΜακΓκιν έξω από την περιοχή, έχασαν κι άλλες ευκαιρίες και στοκ 90+4’ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Έβαν να κάνει την προβολή από κοντά.

Έτσι, οι δυο ομάδες έμειναν και πάλι στην ισοπαλία, όπως και στον αγώνα στην Κύπρο (0-0), και έχουν από δύο βαθμούς.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Tέλος του παιχνιδιού

90+5' - Ο Χριστοφή έφυγε μόνος του και πέτυχε το γκολ, όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ

90+4' - ΓΚΟΛ. Μετά από σέντρα του Ν. Τσαρλς, ο Έβαν από κοντά φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

90' - Κεφαλιά του Γουάιατ, πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Χριστοδούλου

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις

82' - O Mπράντλεϊ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, όμως το τελείωμά του πήγε πάνω από τα δοκάρια

77' - ΔΟΚΑΡΙ. Ο ΜακΓκιν επιχείρησε να κρεμάσει τον Χριστοδούλου έξω από την περιοχή, στο οριζόντιο δοκάρι και έξω η μπάλα

77' - O Xριστοδούλου σώζει στο σουτ του Ν. Τσαρλς

74' - Άστοχο το σουτ του ΜακΓκιν

71' - ΓΚΟΛ. Λάθος από τον Παναγιώτου, ο Μακνάιαρ επωφελήθηκε, έδωσε στον ΜακΓκιν που έκανε το πρώτο σουτ, ο Χριστοδούλου απέκρουσε και από κοντά ο Μακνάιαρ μείωσε σε 2-1.

51' - ΓΚΟΛ. Ο Χριστοφή έδωσε στον Τζιωνή, αυτός έκανε παράλληλη μπαλιά και ο Κακουλής από κόντα ο Κακουλής σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ελέχθηκε το γκολ και από το VAR.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

43' - O Χριστοδούλου έσωσε στο πλασέ του ΜακΝέαρ

37' - Ο Χριστοδούλου έδιωξε με γροθιά σε κόρνερ, μετά το σουτ του ΜακΝέαρ

34' - Σουτ από μακριά ο Λάφερτι, στα χέρια του Χριστοδούλου η μπάλα

32' - ΓΚΟΛ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χάμπου, ο Κακουλής με άγγιξε ελάχιστα τη μπάλα με το κεφάλι και τη στέλνει στα δίχτυα του Κάρσον

19' - Kεφαλιά από τον Μπάλαρτ, πήγε έξω

10' - Πιο πιεστική αυτά τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι, βρίσκουν τρόπους να διώχνουν οι αμυντικοί μας

1' - Έναρξη της αναμέτρησης

Β.Ιρλανδία (Ίαν Μπάρακλο): Κάρσον, Σπένσερ (69' Μπράντλεϊ, Μπάλαρτ, Έβανς, Μπράουν, Μακνάιαρ, Ντέιβις, Σ. Τσαρλς (58' Τόμσον), Λάβερι (58' Γουάιτ), Μακμέναμιν (69' ΜακΓκιν), Λάφερτι (69' Ν. Τσαρλς).

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Χριστοδούλου, Γκόγκιτς, Χάμπος, Λαΐφης (69' Ιωάννου), Αρτυματάς, Κάστανος, Παναγιώτου, Χριστοφή, Κακουλλής (78' Κατελάρης), Τζιωνής (58' Παπουλής), Πίττας (46' Φιλιώτης)

Σκόρερ: 71' Μακνάιαρ, 90+4' Έβανς / 32', 52' Κακουλής

Κίτρινες: 68' Nτέιβις