Έβγαλε… Σπόλιαριτς και Τζιαβέ από το μανίκι ο Άρης

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 20.3.2022

Ήρθαν από τον πάγκο και καθάρισαν! Ο Άρης επικράτησε 2-0 της ΑΕΚ στο Τσίρειο στάδιο, για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ, με τον Σπόλιαριτς που μπήκε στο ματς (45’) να βρίσκει τον δρόμο για τα δίχτυα στο 63’ και στο 86’ ο Τζιαβέ (μπήκε στο 76’) έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα με εύστοχο πλασέ.

Αυτό το αποτέλεσμα αφήνει 100% ικανοποιημένη την ομάδα της Λεμεσού (43β.) η οποία πλησίασε στο -1 από τον ΑΠΟΕΛ και την 2η θέση, μετά την λευκή ισοπαλία με των γαλαζοκιτρίνων με τον Απόλλωνα. Από την άλλη, η ομάδα της Λάρνακας, έχασε σπουδαία ευκαιρία για να προσπεράσει τον ΑΠΟΕΛ και πλέον υποχώρησε στην 4η θέση (42β.).

Όσον αφορά στο αγωνιστικό, στα πρώτα 60 λεπτά (!) δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο πέρα από κάποιες καλές προϋποθέσεις που βρήκαν σε ετοιμότητα τους Λεάλ και Βανά Άλβες. Από εκείνο το σημείο και έπειτα όμως, το παιχνίδι πήρε… φωτιά αφού ο Άρης έδειχνε από την αρχή του δευτέρου μέρους πως ήθελε τη νίκη.

Στο 63’ με κεφαλιά, ο Σπόλιαριτς άνοιξε το σκορ και οι πράσινοι απέκτησαν… φτερά στα πόδια, ενώ η ΑΕΚ έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει. Στο 83’ ο Τζιαβέ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πλάσαρε προ κενής εστίας όμως ο Μιλίσεβιτς απέκρουσε στην γραμμή. Στην αντεπίθεση, η ομάδα της Λάρνακας σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε αφού ο Ντάρμπισαϊρ ήταν εκτεθειμένος.

Η φάση στο 83’ ελέγχθηκε επίσης από το VAR και σωστά το γκολ του Άρη μέτρησε, αφού η μπάλα, εν τέλει, πέρασε ολόκληρη την γραμμή. Έτσι, οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 2-0.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+5 Τέλος του αγώνα.

90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

86' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ! Ελέχθηκε η φάση στο 84' από το VAR και το γκολ μέτρησε κανονικά αφού η μπάλα πέρασε την γραμμή.

85' Ακυρώθηκε γκολ της ΑΕΚ καθώς ο Ντάρμπισαϊρ ήταν εκτεθειμένος.

84' Σπουδαία φάση για τον Άρη. Ο Τζιαβέ έφυγε μόνος, πλάσαρε προ κενής εστίας όμως ο Μιλίσεβιτς απέκρουσε στην γραμμή.

69' Σουτ του Γιαμπλόνσκι, στα σώματα η μπάλα. Συνεχίζει ο Άρης να απειλεί.

65' Έδιωξε ο Ντελμίρο πριν σκοράρει ο Φαράζ. Κοντά στην ισοφάρισει η ομάδα της Λάρνακας.

63' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΆΡΗ! Σέντρα του Γιαγκό από δεξιά, ωραία κεφαλιά του Σπόλιαριτς, η μπάλα πρώτα στο χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίκτυα του Λεάλ!

61' Νέα απόκρουση από τον Λεάλ πριν γίνει επικίνδυνος ο Στεπίνσκι.

50' Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Σπόλιαριτς, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

49' Σέντρα-σουτ του Καζού, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λεάλ.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

34' Σουτ του Φαράζ, απέκρουσε με τα πόδια ο Σίλντενφελντ.

17' Τετ-α-τετ ο Μπράουν με τον Λεάλ, από πλάγια θέση, απέκρουσε με τον ώμο ο κίπερ της ΑΕΚ!

15' Ολοκληρώθηκε το πρώτο 15λεπτο χωρίς κάτι αξιόλογο, μέτριος ο ρυθμός του αγώνα.

4' Γυριστό σουτ του Τρισκόφσκι, απέκρουσε ο Άλβες. Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι.

1' Έναρξη του αγώνα.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Άλβες, Γιαγκό, Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Καζού (69' Κβάσιουκ), Μπαμπίκα (90' Γκαρσία), Γιαπλόνσκι, Ντελμίρο, Μπογκνάρ (46' Σπόλιαριτς), Μπράουν, Στεπίνσκι (76' Τζιαβέ).

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Λεάλ, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρσία (75' Παναδέρο), Φαράζ (75' Ντάρμπισαϊρ), Λέντες, Εσπινόσα, Άλτμαν (82' Γκιούρτσκο), Τρισκόφσκι, Ρόμο.

Σκόρερ: 63' Σπόλιαριτς, 86' Τζιαβέ / -

Κίτρινες: 45' Mπράουν, 82' Ντελμίρο, 90'+5 Γιανγκό / 45'+1 Φαράζ, 62' Ροσάλες, 78' Τόμοβιτς, 90'+5 Καταλά

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος

Α' Βοηθός: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός: Μαρίνου Μιχάλης