Δεν είπε την τελευταία της λέξη η Ένωση, έκλεισε το σπίτι της Δόξας κι ελπίζει

Δημοσιεύθηκε 8.5.2023

Πήρε τον «τελικό» κι έμεινε ζωντανή για την παραμονή η Ένωση. Η ομάδα του Παραλιμνίου επικράτησε με 1-0 της Δόξας στην Περιστερώνα για τη 10η αγωνιστική του β' γκρουπ των πλέι οφ, μείωσε στους τέσσερις βαθμούς από την αντίπαλό της και, έστω και με λίγες πιθανότητες, ελπίζει στη σωτηρία της.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 59ο λεπτό με δυνατό σουτ του Κατσιάρη από το ύψος της περιοχής, μετά από ένα πρώτο ημίχρονο στο οποίο δεν σημειώθηκε καμία αξιόλογη φάση, πέραν του πέναλτι που λανθασμένα δόθηκε στη Δόξα (28') για χέρι του Κοτσώνη κι ακυρώθηκε χάρη στo VAR και μέσω on field review.

Μετά το προβάδισμα των βυσσινί το παιχνίδι άνοιξε κάπως, η Δόξα έχασε ευκαιρίες στο 62' με τον Τιτζανί, στο 72' με τον Κοβάσεβιτς και στο 94' με τον Καραμανώλη, αλλά το σκορ δεν άλλαξε κι η Ένωση πανηγύρισε το σπουδαίο διπλό.

Η ομάδα του Παραλιμνίου με τη δεύτερη διαδοχική νίκη της (μετά την πεντάρα επί του Ακρίτα) έφτασε τους 31 βαθμούς και ναι μεν παραμένει... αουτσάιντερ για την παραμονή όμως κρατήθηκε ζωντανή, καθώς με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν μείωσε στο -4 από τη Δόξα, η οποία έφτασε τους πέντε σερί αγώνες χωρίς νίκη, έμεινε στους 35 κι από εκεί που η παραμονή της φαινόταν βέβαιη, πλέον κινδυνεύει.

Σημειώνεται πως στο 97' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε διάστημα ενός λεπτού ο Ρουσιάς, μετά από διαπληκτισμό με τον Καραμανώλη.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Στυλιανού, Αντενόν, Καραμανώλης, Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι, Ασαμόα (78' Ίλιτς), Ασάντε, Τρούγιτς, Τιτζανί (70' Μπένι), Σαντίκ.

ΕΝΩΣΗ: Παναγιώτου, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Ντρέκσα, Γεβρέμοβιτς (91' Χριστοφή), Κοτσώνης (65' Κορσία), Κατσιάρης, Κωνσταντίνου (65' Λουσέρο), Φερνάντεθ (65' Ντιαβαρά), Λαμί, Βουτσένοβιτς (77' Ρουσιάς)

ΣΚΟΡΕΡ: - / 59' Κατσιάρης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 6' Στυλιανού, 52' Τιτζανί, 56' Κοβάσεβιτς / 13' Βουτσένοβιτς, 35' Κωνσταντίνου, 48' Κατσιάρης, 87' Κορσία, 93' Λουσέρο, 96' Ρουσιάς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: - / 97' Ρουσιάς (δεύτερη κίτρινη)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αντωνίου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος