Με φόρα από το κύπελλο διέσυρε την Ανόρθωση η Πάφος

Δημοσιεύθηκε 21.4.2024

Με φόρα από την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου η Πάφος έκανε… πάρτι απέναντι στην Ανόρθωση την οποία διέσυρε με 5-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 8η αγωνιστική του α΄ γκρουπ των πλέι οφ.

Το πρώτο εικοσάλεπτο ήταν εκρηκτικό καθώς σε αυτό σημειώθηκαν τέσσερα γκολ, με την «Κυρία» μάλιστα να προηγείται και τους γηπεδούχους στη συνέχεια να κυριαρχούν.

Η Πάφος με την ευρεία της νίκη έφτασε τους 60 βαθμούς και μείωσε στο -1 από τον τέταρτο Άρη (ο οποίος αντιμετωπίζει τον ΑΠΟΕΛ) ενώ η Ανόρθωση διατηρήθηκε στους 52 βαθμούς και τερμάτισε μαθηματικά έκτη.

Πολύ καλό ρυθμό και… μπόλικα γκολ είχε το ξεκίνημα του αγώνα καθώς στο πρώτο εικοσάλεπτο το σκορ ήταν 3-1. Η ομάδα που άνοιξε το σκορ ήταν η Ανόρθωση, όταν στο 9΄ ο Φερέιρα με δυνατό σουτ νίκησε τον Ίβουσιτς, όμως η Πάφος είχε τις (γρήγορες) απαντήσεις. Στο 11΄ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με κοντινή κεφαλιά του Ζάιρο, στο 16΄ ο Βραζιλιάνος έδωσε ασίστ στον Τάνκοβιτς ο οποίος με πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή και στο 20ό λεπτό ο Γκολντάρ μετά από γύρισμα του Ντράγκομιρ διαμόρφωσε το 3-1. Η Πάφος ήταν πια κυρίαρχη στο γήπεδο και αφότου έχασε δυο-τρεις μεγάλες ευκαιρίες, βρήκε το τέταρτο γκολ στο 45+2΄ με τον Ζάιρο να διπλασιάζει τα γκολ του με κοντινό πλασέ. Δύο λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Τζάτζα από το VAR με υπόδειξη οφσάιντ.

Το β΄ μέρος ξεκίνησε με άσχημο τρόπο καθώς ο Κεραυνός χτύπησε στο κεφάλι (σε σύγκρουση με τον Κορέα) και μετά από 11λεπτη διακοπή μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο. Με την επανέναρξη η Πάφος έχασε πέναλτι με τον Ζάιρο στο 68΄ (έξω) όμως δύο λεπτά αργότερα έγινε το 5-1, με βολέ του Τζάτζα μετά από ασίστ του συμπατριώτη του. Ακολούθως ο ρυθμός έπεσε και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος.

90+4΄ Κωνσταντίνου αντί Χρυσοστόμου.

-12 λεπτά οι καθυστερήσεις, απόρροια της διακοπής στο ξεκίνημα της επανάληψης.

-Πιο χαμηλός ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά καθώς όλα έχουν κριθεί.

85' Μπρούνο και Τουμάσι αντί Τάνκοβιτς και Τζάτζα.

85' Τζουλίου και Περέα αντί Φερέιρα και Καστέλ.

71΄ Δημητρίου, Βαλακάρι και Κοντρέρας αντί Γκολντάρ, Κανέ και Ζάιρο.

70' ΓΚΟΛ, 5-1 η Πάφος με βολέ του Τζάτζα μετά από ασίστ του Ζάιρο.

68' Ο Ζάιρο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια χάνοντας την ευκαιρία να φτάσει σε χατ-τρικ.

67' Πέναλτι για την Πάφο.

-Επανήρχισε μετά από 11λεπτη διακοπή ο αγώνας.

59' Τώρα γίνεται η αλλαγή, ο Μιχαήλ στη θέση του Κεραυνού. Μπαίνει και ο Κίκο αντί του Αντωνίου.

-Καταχειροκροτήθηκε από τον κόσμο της Πάφου ο Κεραυνός.

-Υπάρχει διακοπή εδώ και έξι λεπτά στο ματς. Θα μεταβεί με ασθενοφόρο σε νοσοκομείο ο πορτιέρο της Ανόρθωσης.

-Στη συνέχεια της προηγούμενης φάσης ο Κεραυνός χτύπησε στο κεφάλι σε σύγκρουση με τον Κορέα και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή.

48' Σουτ του Τζάτζα, απέκρουσε ο Κεραυνός.

-Ακυρώνεται το γκολ της Πάφου με υπόδειξη οφσάιντ από το VAR.

45+4΄ ΓΚΟΛ, 5-1 η Πάφος με τον Τζάτζα! Με διαγώνιο πλασέ μετά από ασίστ του Ζάιρο.

45+2' ΓΚΟΛ, 4-1 η Πάφος με τον Ζάιρο. Από πολύ κοντά μετά από πισινή κεφαλιά του Γκολντάρ.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

43' Κίτρινη κάρτα στον Μακούν.

42' Σουτ του Αντωνίου, απέκρουσε ο Ίβουσιτς. Καλή φάση για την Ανόρθωση.

42' Πλησιάζει στο τέταρτο γκολ η Πάφος με κεφαλιά του Τζάτζα μετά από σέντρα του Μπότσκαϊ, λίγο έξω.

36' Κίτρινη κάρτα στον Κάργα.

36' Σουτ του Ζάιρο, μαζεύει ο Κεραυνός.

29' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, ο Κορέα έσωσε με το κεφάλι στο δυνατό σουτ του Μπότσκαϊ που είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα.

21' Κίτρινη στον Χρυσοστόμου.

20' ΓΚΟΛ, 3-1 η Πάφος με τον Γκολντάρ. Με σουτ του αφύλακτου Γκολντάρ από την καρδιά της περιοχής μετά από γύρισμα του Ντράγκομιρ.

19' Κεφαλιά του Μακούν, δεν βρήκε στόχο.

18' Κίτρινη κάρτα στον Ρους.

16' ΓΚΟΛ, 2-1 η Πάφος με τον Τάνκοβιτς. Με πλασέ μετά από κάθετη του Ζάιρο.

14' Σουτ του Τάνκοβιτς, λίγο έξω. Καλή φάση για την Πάφο να ανατρέψει το σκορ από νωρίς.

11' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Πάφος με τον Ζάιρο να σκοράρει στην 100ή συμμετοχή του. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Κβίντα ο Βραζιλιάνος πήρε δεύτερη κεφαλιά από κοντά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

9' ΓΚΟΛ, 1-0 η Ανόρθωση με τον Φερέιρα. Μετά από κλέψιμο και ασίστ του Καστέλ ο Πορτογάλος έπιασε ένα δυνατό σουτ νικώντας τον Ίβουσιτς.

4' Μπήκε απειλητικά στην περιοχή ο Ντράγκομιρ, βγήκε και πρόλαβε ο Κεραυνός.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Ρους, Κβίντα, Γκολντάρ (71΄ Δημητρίου), Μπότσκαϊ, Κανέ (71΄ Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Πέπε, Τζάτζα (85΄ Τουμάσι), Τάνκοβιτς (85΄ Μπρούνο), Ζάιρο (71΄ Κοντρέρας).

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεραυνός (59΄ Μιχαήλ), Αντωνίου (59΄ Κίκο), Κορέα, Κάργας, Μακούν, Κορέια, Τεχέρα, Χρυσοστόμου (90+4΄ Κωνσταντίνου), Φερέιρα (85΄ Τζουλίου), Παρούτης, Καστέλ (85΄ Περέα).

ΣΚΟΡΕΡ: 11΄, 45+2΄ Ζάιρο, 16΄ Τάνκοβιτς, 20΄ Γκολντάρ, 45+4΄, 70΄ Τζάτζα / 9΄ Φερέιρα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18΄ Ρους / 21΄ Χρυσοστόμου, 36΄ Κάργας, 43΄ Μακούν, 90+1΄ Περέα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αθανασίου Κυριάκος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σωκράτους Κυριάκος

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Αντωνίου Μάριος

AVAR: Ευαγόρου Ευαγόρας

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας