Ισοφαρίστηκε τρεις φορές και γλίτωσε την αυτοχειρία στο 89΄ η Πάφος!

Δημοσιεύθηκε 10.2.2024

Παραλίγο να γίνει αυτόχειρας η Πάφος, η οποία εντέλει επικράτησε με 4-3 του Εθνικού στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος, χάρη σε πέναλτι του Τάνκοβιτς στο 89ο λεπτό, σε ένα ματς στο οποίο είχε ισοφαριστεί τρεις φορές από τους Αχνιώτες!

Μπότσκαϊ (11'), Ζάιρο (35'), Βαλακάρι (46') και Τάνκοβιτς (89') σκόραραν τα γκολ των γηπεδούχων, Λομοτέι (29'), Καμπρέρα (37') και Ντράζιτς (76') είχαν τις απαντήσεις για λογαριασμό της ομάδας της Άχνας, η οποία όμως δεν είχε και τέταρτη μετά το γκολ που δέχθηκε στο φιάλε.

Η Πάφος, η οποία έστω και με δραματικό τρόπο επέστρεψε στα τρίποντα μετά από δύο κολλητές ισοπαλίες στα ντέρμπι με Απόλλωνα και Ανόρθωση, έφτασε τους 46 βαθμούς, έπιασε στην τρίτη θέση την ΑΕΚ (τα λέει στις 19:00 με τον Απόλλωνα) και μείωσε στο -6 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ (Κυριακή με ΑΕΛ).

Από την άλλη, ο Εθνικός, ο οποίος βρέθηκε μία ανάσα από έναν «χρυσό» βαθμό, δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες μετά τις νίκες επί Δόξας και ΑΕΖ κι έμεινε στους 24 βαθμούς και στο +9 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

90+7' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό με σουτ του Χριστοφή που έφυγε μόλις έξω.

-Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' ΓΚΟΛ, 4-3 η Πάφος με εκτέλεση πέναλτι του Τάνκοβιτς!

88' Πέναλτι για την Πάφο, για ανατροπή του Γκολντάρ από τον Περατικό.

87' Πάει στο on field review για να εξετάσει πέναλτι για την Πάφο ο Θεουλή.

76' ΓΚΟΛ, 3-3 ισοφαρίζει ο Εθνικός με τον Ντράζιτς! Μετά από κάθετη βγήκε τετ-α-τετ με τον Ίβουσιτς, τον πέρασε και πλάσαρε στην κενή εστία.

75' Καλή φάση για την Πάφο με σουτ του Τζάτζα, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

72' Χριστοφή, Μεσκίδα και Στυλιανού αντί Μ. Ηλία, Αγγελόπουλου και Πεχλιβάνη.

71' Τζάτζα και Πέπε αντί Βαλακάρι και Μπότσκαϊ.

70' Δυνατό σουτ του Ζάιρο, απέκρουσε ο Παναγή. Καλή φάση για την Πάφο.

-Κόπασε η πίεση της Πάφου μετά το δυναμικό της ξεκίνημα στο β΄ μέρος όμως την ίδια ώρα δεν απειλείται καθόλου από τον Εθνικό.

59' Κίτρινη στον Τάνκοβιτς.

58' Κίτρινη στον Περατικό.

55' Νέο σουτ του Τάνκοβιτς, μάζεψε ο Παναγή.

52' Σουτ του Τάνκοβιτς, κόντραρε, κόρνερ.

46' ΓΚΟΛ, 3-2 η Πάφος με τον Βαλακάρι. Με σουτ από την καρδιά της περιοχής.

43' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό με δυνατό σουτ του Ντράζιτς στο οριζόντιο δοκάρι.

37' ΓΚΟΛ, 2-2 ισοφαρίζει ξανά η ομάδα της Άχνας με Καμπρέρα. Με σουτ μέσα από την περιοχή.

35' ΓΚΟΛ, 2-1 η Πάφος με τον Ζάιρο! Με δυνατό κοντινό σουτ μετά από κεφαλιά-πάσα του Μελούσο.

29' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει ο Εθνικός με τον Λομοτέι. Με σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πεχλιβάνη.

25' Σουτ του Βαλακάρι, άστοχο.

23' Χαμένη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Ντράζιτς σε πλεονεκτική θέση δεν έπιασε καλά το σουτ, έξω.

-Πιέζει για δεύτερο γκολ η Πάφος.

11' ΓΚΟΛ, 1-0 η Πάφος με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαϊ από πλάγια θέση αριστερά.

Σουτ του Μελούσο, μάζεψε ο Παναγή.

5' Πάει να απειλήσει με Τάνκοβιτς η Πάφος, σούταρε στο δοκάρι, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Ικόκο, Κβίντα, Γκολντάρ, Μελούσο, Μπότσκαϊ (72' Τζάτζα), Ντράγκομιρ, Ναμ, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (72' Πέπε), Ζάιρο (90+2΄ Κοντρέρας).

ΕΘΝΙΚΟΣ: Παναγή, Πεχλιβάνης (72' Στυλιανού), Λομοτέι, Περατικός, Νικολάου (89΄ Ιωαννίδης), Λίπσκι, Αγγελόπουλος (72' Μεσκίδα), Ντε Ιριόντο, Ντράζιτς (83΄ Κ. Ηλία), Μ. Ηλία (72' Χριστοφή), Καμπρέρα.

ΣΚΟΡΕΡ: 11' Μπότσκαϊ, 35΄ Ζάιρο, 46' Βαλακάρι, 89΄ πεν. Τάνκοβιτς / 29΄ Λομοτέι, 37΄ Καμπρέρα, 76΄ Ντράζιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 59΄ Τάνκοβιτς (3η), 59΄ Ντράγκομιρ, 90+3΄ Κοντρέρας / 10΄ Ντράζιτς, 58΄ Περατικός

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος

4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας

VAR: Αντωνίου Μάριος

AVAR: Βασιλείου Αδάμος