Ήθελαν τη μοναξιά όμως συμβιβάστηκαν στη συγκατοίκηση

Δημοσιεύθηκε 1.10.2022

Ήθελαν και οι δύο τη νίκη για να στρογγυλοκαθίσουν μόνοι στην κορυφή, δεν τα κατάφερε καμία. Απόλλωνας και Πάφος έμειναν στο 1-1 και συνεχίζουν να συγκατοικούν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς, δίνοντας το δικαίωμα στον Άρη εάν κερδίσει αύριο τον Ακρίτα να ανεβεί αυτός πρώτος (σ.σ. η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έχει εννέα βαθμούς).

Οι γηπεδούχοι κρατούσαν περισσότερο τη μπάλα στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν υπήρχαν πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Μία είχε η ομάδα της Λεμεσού και δυο η παφιακή, εκ των οποίων στη μία κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Το τέρμα ήρθε στο 38΄ όταν ο Βαλακάρι πέρασε με μία εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Ζάιρο, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Δημητρίου για το 1-0. Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του στη φετινή σεζόν, έχοντας σκοράρει στους τέσσερις στους πέντε αγώνες της Πάφου.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία να σκοράρουν άμεσα και δεύτερο τέρμα, αφού στο 41΄ ο Βαλακάρι πέρασε στον Ζάιρο που από κοντά δεν πρόλαβε να τελειώσει τη φάση και ο Κολ την έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε ρυθμούς και ο Απόλλωνας και έτσι η εικόνα άλλαξε πλήρως. Άρχισαν να δημιουργούνται συνεχώς φάσεις, τόσο από τους γαλάζιους (από την μία τελική στο πρώτο, έφθασαν στις εννέα μέχρι το τέλος του αγώνα), αλλά και από την Πάφο στην αντεπίθεση.

Ο Βα ήταν αυτός που έδωσε τη λύση για το συγκρότημα του Νταβίντ Καταλά. Στο 66’ μετά από κόρνερ του Κολ από κοντά σκόραρε σε βάρος της πρώην ομάδας του και έκανε το 1-1, με το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα με τη φανέλα του Απόλλωνα (σ.σ. είχε σκοράρει και στον αγώνα του σούπερ καπ απέναντι στην Ομόνοια).

Στη συνέχεια παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων δεν άλλαξε το σκορ και έτσι οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο 1-1 και στη συγκατοίκηση.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

88' - Πρώτο σουτ από τον Σαχάρ, χτυπά σε αμυντικό και το δεύτερο από τον Πίττα πάει ψηλά έξω

75' - Μεγάλη φάση για την Πάφο, ο Ντάγκομιρ πήρε την μπάλα σε καλό σημείο και έκανε το σουτ, όμως κόντραρε σε αμυντικό και απομακρύνθηκε ο κίνδυνος για την εστία του Απόλλωνα

71' - Νέο σουτ από τον Σαχάρ, φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι

69'- Σουτ από τον Σαχάρ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

66' - ΓΚΟΛ. 1-1. Μετά από κόρνερ του Κολ, ο Βα από κοντά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα

65' - Σουτ από τον Πίττα, έδιωξε σε κόρνερ ο Αντός

63' - Ο Σεμέδο έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα, βρέθηκε απέναντι στον Δημητρίου που αγγίζει την μπάλα και διώχνει την μπάλα εκτός. Λανθασμένα δεν δόθηκε κόρνερ

52' - Ωραία ενέργεια από τον Βα, έδωσε στον Πίττα, αυτός έκανε το σουτ που ήταν άστοχο

51' - Έξω από την περιοχή ο Ικόκο έκανε το σουτ, ψηλά πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

48' - Ο Βα έκανε το γύρισμα προς τον Γιόστεν, κόπηκε η μπάλα που πήγε στον Μαυρία που από κοντά δεν βρήκε στόχο

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

-Στο 58%-42% η κατοχή της μπάλας, υπέρ του Απόλλωνα

-Μία τελική ο Απόλλωνας καμία στο στόχο, δύο με μία στο στόχο για την Πάφο

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

41'- Μεγάλη φάση για την Πάφο, ο Βαλακάρι πέρασε στον Ζάιρο τον οποίο πρόλαβε ο Κολ και έδιωξε σε κόρνερ

38' - ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Βαλακάρι με ωραία μπαλιά βρήκε τον Ζάιρο που με σουτ νικάει τον Δημητρίου.

34' - Παράλληλα με την εστία πάει η μπάλα στο γύρισμα του Ικόκο

32' - Έξω το σουτ που επιχείρησε ο Γιόστεν

31' - Ο Ζουνίνιο πέρασε στο Βαλακάρι, που έκανε κι αυτός το γύρισμα προς την καρδιά της περιοχής, όμως η μπάλα ανακόπηκε από τους αμυντικούς του Απόλλωνα

21' - Πέφτει στην περιοχή ο Σεμέδο και φωνάζουν για πέναλτι οι της Πάφου, δείχνει (σωστά) να συνεχιστεί το παιχνίδι ο Ισπανός διαιτητής

4' - Πρώτο σουτ στο παιχνίδι από τον Πινακά έξω από την περιοχή. Πολύ ψηλά έξω η μπάλα

1' - Έναρξη του αγώνα

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Μαυρίας (66' Σαχάρ), Βουκασίν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ρέθιο (66' Καμπράλ), Βα (90' Χάμπος), Πινακάς (46' Χέντι), Γιόστεν (59' Ζράντι), Πίττας

ΠΑΦΟΣ: Αντός, Ικοκό, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Κανέ, Ντράγκομιρ (85' Χότσκο), Βαλακάρι (90' Ναμέ, Τάνκοβιτς, Σεμέδο, Ζαϊρο

ΣΚΟΡΕΡ: 38' Ζάιρο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43' Βα, 49' Κολ / 45' Κβίντα

Διαιτητής: Gonzalez Fuertes Pablo

Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

4ος Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης