Επιστροφή με χίλια ζόρια και γκολάρα Μαργκάσα!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 18.12.2020

Τα βρήκε... πολύ σκούρα αλλά αυτή τη φορά τα κατάφερε η Ανόρθωση να πάρει το τρίποντο, επικρατώντας με 1-0 της Πάφου στο «Α. Παπαδόπουλος» για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης το πέτυχε στο 65ο λεπτό ο Ρενάτο Μαργκάσα, σκοράροντας για πρώτη φορά με τον φοίνικα στο στήθος, όταν μετά από κλέψιμο και ασίστ του Κβιλιτάια, έπιασε ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ρούτκο.

Μοιρασμένο το πρώτο μέρος, στο οποίο η Ανόρθωση είχε δοκάρι με τον Νταουσβίλι (5'), ενώ ο Λόρια πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν. Στο δεύτερο η «Κυρία» μπήκε καλύτερα όμως μετά το γκολ και συγκεκριμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο... γλίτωσε τα χειρότερα καθώς η Πάφος έχασε τρεις σπουδαίες ευκαιρίες, όλες με τον Τόρες.

Σημειώνεται πως στο 51' ο Νικολάου σφύριξε πέναλτι για την Ανόρθωση για ανατροπή του Κβιλιτάια από τον Αραγιούρι, όμως ο VAR Νικόλας Νεοκλέους ενημέρωσε τον ρεφ πως ο Γεωργιανός ήταν σε θέση οφσάιντ και η απόφαση (ορθώς) ανατράπηκε.

Με την πρώτη της νίκη μετά από δύο σερί γκέλες (και τρίτη επί της Πάφου φέτος, μαζί με τη μία στο κύπελλο), η Ανόρθωση έφτασε τους 30 βαθμούς κι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας πάντως δύο παιχνίδια περισσότερα από Απόλλωνα (-1) και ΑΕΛ (-3).

Η Πάφος, από την άλλη, που μετά από αήττητο σερί οκτώ αγώνων δέχθηκε τη δεύτερη σερί ήττα, έμεινε στους 20 βαθμούς και την έβδομη θέση.

94' Κίτρινη κάρτα στον Πηλέα.

91' Αλλαγή για την Πάφο, ο Ράκελς στη θέση του Ανγκούλο.

91' Απειλεί με σουτ του Αουρέλιο η Πάφος, μόλις έξω!

86' Αλλαγές για την Ανόρθωση, Πηλέας και Κορρέα στις θέσεις των Μαργκάσα και Χριστοφή.

85' Κίτρινη κάρτα στον Χριστοφή.

84' Τρίτη διαδοχική κλασική ευκαιρία για τον Τόρες, αυτή τη φορά το πλασέ του είναι χλιαρό με αποτέλεσμα ο Λόρια να πέσει και να μαζέψει.

83' Νέα σπουδαία φάση των φιλοξενουμένων με τον Τόρες που και πάλι δεν βρίσκει στόχο.

82' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Τόρες που ιδανική θέση σούταρε πάνω από τα δοκάρια.

75' Αλλαγή για την Πάφο, ο Βαρέλα αντικαθιστά τον Αραγιούρι.

75' Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Αμπαρτζουμιάν στη θέση του Καλτσά.

73' Αλλαγή για την Πάφο, ο Τόρες στη θέση του Κούζικ.

72' Κίτρινη κάρτα στον Μαργκάσα.

70' Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Χουσμπάουερ στη θέση του Μίχα.

65' ΓΚΟΛ, 1-0 η Ανόρθωση με γκολάρα του Μαργκάσα! Ο Κβιλιτάια έκλεψε κι έδωσε στον κυπροποιημένο Πορτογάλο μέσο που έπιασε ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής κι έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Ρούτκο!

64' Εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, αποκρούει σωτήρια ο Ρούτκο.

56' Κίτρινη κάρτα στον Κορέια.

53' Ακυρώνεται η απόφαση του Νικολάου από τον VAR Νικόλα Νεοκλέους, ο οποίος έδωσε οφσάιντ. Ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος ο Κβιλιτάια και η απόφαση ήταν σωστή.

-Αναμονή για επιβεβαίωση από το VAR.

51' Πέναλτι για την Ανόρθωση! Σφύριξε για ανατροπή του Κβιλιτάια από τον Αραγιούρι ο Νικολάου.

50' Μακρινό οσυτ του Νταουσβίλι, διώχνει σε κόρνερ ο Ρούτκο.

48' Ωραίο φαλτσαριστό και δυνατό σουτ του Χριστοφή, κόντραρε κι έφυγε έξω.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Ισορροπημένο πάνω-κάτω το πρώτο μέρος με την Πάφο να έχει τις μεγαλύτερες ευκαιρίες και τον Λόρια να μετρά δύο εξαιρετικές και σωτήριες επεμβάσεις.

Τέλος ημιχρόνου

44' Σουτ του Βαλακάρι, άστοχο.

41' Σπουδαία φάση για την Ανόρθωση, ο Ρούτκο αποκρούει δύσκολα την κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από εκτέλεση κόρνερ.

32' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με σουτ του Μπεριγκό και δεύτερη απίθανη απόκρουση του Λόρια!

31' Σουτ του Αουρέλιο, έξω.

30' Επικίνδυνο γύρισμα του Καλτσά, έδιωξε σε κόρνερ η άμυνα της Πάφου.

-Αδυνατεί να επιβληθεί των αντιπάλων της η Ανόρθωση η οποία χάνει εύκολα την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

22' Σουτ του Καλτσά, έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε ο Ρούτκο. Απειλεί μετά από ώρα η Ανόρθωση.

-Οι φιλοξενούμενοι μπαίνουν με ευκολία στην περιοχή της Ανόρθωσης δημιουργώντας επικίνδυνες καταστάσεις.

7' Απίστευτη ευκαιρία για την Πάφο! Ο Ανγκούλο βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Λόρια, έσωσε εντυπωσιακά ο Γεωργιανός!

-Δύο διαδοχικά κόρνερ για τους γηπεδούχους, δεν έφεραν αποτέλεσμα.

5' Πρώτη και μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, με μακρινό σουτ του Νταουσβίλι στο οριζόντιο δοκάρι!

4' Απειλεί πρώτη η Πάφος, με σουτ του Μπεριγκό από πλάγια θέση, αποκρούστηκε από τον Λόρια.

-Μπήκε καλύτερα η Ανόρθωση και δημιούργησε τις πρώτες προϋποθέσεις στην αντίπαλη περιοχή.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς, Σίλντενφελντ, Κορέια, Νταουσβίλι, Μαργκάσα (86' Πηλέας), Μίχα (70' Χουσμπάουερ), Καλτσάς (75' Αμπαρτζουμιάν), Χριστοφή (86' Κορρέα), Κβιλιτάια

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αουρέλιο, Κβίντα, Αραγιούρι (75' Βαρέλα), Σάιθ, Πάντσεον, Φουρ, Βαλακάρι, Ανγκούλο (91' Ράκελς), Κούζικ (73' Τόρες), Μπεριγκό

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κορέια (56'), Μαργκάσα (72'), Χριστοφή (85'), Πηλέας (95') / Κβίντα (45')

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος
VAR: Νεοκλέους Νικόλας