Το φινάλε έχει συγκινήσεις

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΗ Δημοσιεύθηκε 9.10.2021

Μπορεί το δείγμα να μην είναι μεγάλο, εντούτοις όμως προκύπτουν διάφορα ενδιαφέροντα στατιστικά που έχουν να κάνουν με τον χρόνο που επιτυγχάνονται τα γκολ σε αυτά τα 28 παιχνίδια του φετινού μαραθωνίου.

Το πιο παραγωγικό 15λεπτο είναι το τελευταίο. Συγκεκριμένα, από το 76’ μέχρι το 90’ έχουν μπει τα 15 από τα 71 γκολ, που αντιστοιχεί σε ποσοστό 21,1%. Στα πρώτα δύο 15λεπτα της επανάληψης (46’-60’ και 61’-75’) έχουν μπει τα λιγότερα γκολ (από δέκα).

Συνολικά. στο πρώτο μέρος έχουμε δει 36 γκολ, ενώ ένα λιγότερο έχει επιτευχθεί στην
επανάληψη. Όσον αφορά τα ομαδικά στατιστικά, όπως βλέπετε στον πιο κάτω πίνακα, η ομάδα που έχει δεν έχει αρνητικό πρόσημο είναι η ΑΕΛ. Δηλαδή δεν δέχθηκε ποτέ περισσότερα γκολ απ’ όσα έβαλε. Η ομάδα της Λεμεσού έχει τα καλύτερά της διαστήματα στο τέλος των δύο ημιχρόνων.

Πολύ άσχημα μπαίνει στα παιχνίδια του ο Απόλλωνας. Στο ημίωρο έχει δεχθεί τέσσερα γκολ, πετυχαίνοντας μόλις ένα, ενώ ο ΑΠΟΕΛ στο δεκαπεντάλεπτο 31’-45’ είναι απογοητευτικός, δεχόμενος τέσσερα γκολ, χωρίς να επιτύχει ούτε ένα.

Νωθρά μπαίνει η Ομόνοια στην επανάληψη και συγκεκριμένα μέχρι το 75΄. Στο διάστημα αυτό δέχθηκε τέσσερα γκολ πετυχαίνοντας μόλις ένα, και όταν πάει να… διορθώσει την κατάσταση στο φινάλε (τρία υπέρ, καθόλου κατά) είναι αργά.

Πολύ διαφορετική είναι η εικόνα του Άρη στα δύο ημίχρονα. Ενώ στο πρώτο έχει σκοράρει εφτά τέρματα και δέχθηκε δύο ,στην επανάληψη πέτυχε μόλις ένα και δέχθηκε δύο.

1
2

Οθέλλος - Ολυμπιακός ανοίγουν την αυλαία της 6ης αγωνιστικής (19:00 - Cytavision)