Με το δεξί ο Εθνικός που «κτύπησε» στην αρχή και το τέλος

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 26.8.2020

Με ένα γκολ στο πρώτο κι ένα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Εθνικός επικράτησε με 2-0 της Ένωσης στον τελευταίο χρονικά αγώνα της πρεμιέρας του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στη σεζόν, που ήταν εξ αναβολής και διεξήχθη -με πέντε μέρες καθυστέρηση- στο Δασάκι που εντέλει αδειοδοτήθηκε υπό όρους, οι δύο ομάδες είχαν αμφότερες σημαντικές ευκαιρίες, όπως οι γηπεδούχοι του Ντιν Κλάφουριτς ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήραν το τρίποντο.

Ο Ηλία στο 5' με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Χριστοφή άνοιξε το σκορ για τον Εθνικό, ενώ Μιγκελίτο με πλασέ στο 83' διπλασίασε τα γκολ των Αχνιωτών βάζοντας ταφόπλακα στις ελπίδες της ομάδας του Μάριου Κκαρά για βαθμολογικό κέρδος.

Η εξέλιξη του αγώνα...

4' Πέναλτι για τον Εθνικό! Για ανατροπή του Χριστοφή από τον Μπαρμπόζα

5' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Εθνικός! Ο Ηλία ευστοχεί από την άσπρη βούλα καθώς παρότι ο Πέτρου άγγιξε την μπάλα, δεν κατάφερε να την αποτρέψει από το να περάσει στα δίχτυα του.

-Προσπαθεί να αντιδράσει η Ένωση όμως δεν έχει ακόμη απειλήσει σοβαρά την εστία των γηπεδούχων.

12' Μπαλιά του Λουσέρο για τον Κυνηγόπουλο, βγαίνει και προλαβαίνει ο Μπογκατίνοφ

15' Ακυρώνεται γκολ της Ένωσης. Γύρισμα του Κυνηγόπουλου για τον Θεοδώρου ο οποίος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

18' Μετά από εκτέλεση φάουλ ο αφύλακτος Ντένινγκ στο δεύτερο δοκάρι δεν βρίσκει την μπάλα και σπαταλά την ευκαιρία.

29' Σουτ του Μπελόνε, απέκρουσε ο Μπογκαντίνοφ.

41' Μετά από πάσα του Ηλία ο Κοστόφσκι δεν μπορεί να τελειώσει τη φάση.

48' Σουτ του Θεοδώρου από μακριά, απέκρουσε ο Μπογκαντίνοφ.

55' Σουτ του Ιρέπ, άστοχο.

62' Κεφαλιά του Κοστόφσκι, έπεσε και μπλόκαρε ο Πέτρου.

83' ΓΚΟΛ, 2-0 ο Εθνικός. Ο Μιγκελίτο μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Πέτρου.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Mπογκατίνοφ, Μιγκελίτο, Γκονσάλο, Ντεΐβισον, Πρόγιτς, Ηλία (76' Γκόρουπετς), Κονέ (35' Κοστόφσκι), Κουμής (61' Παπαγεωργίου), Χριστοφή, Χουντόμπιακ, Κυπριανού

ΕΝΩΣΗ: Πέτρου, Φαν Άνχολντ (75' Κοσμά), Μπαρμπόζα, Μπάλαζιτς, Ιρέπ (85' Ουντόζι),  Λουσέρο, Μπελόνε, Φελίπε Κυνηγόπουλος, Θεοδώρου, Ντένινγκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστοφή (31'), Κουμής (47'), Κυπριανού (51') / Μπαρμπόζα (4'), Iρέπ (18'), Mπάλαζιτς (54')

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιώργος Νικολάου

Α’ Βοηθός: Χρίστου Ε. Χρίστος
Β’ Βοηθός: Μαρίνου Μιχάλης
4ος: Φωτίου Κωνσταντίνος
Παρατηρητής: Ιωάννου Μιχάλης