Το έκανε... 24-0 κι έπιασε πάλι κορυφή

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 20.12.2020

Τι κι αν ο Ερμής προερχόταν από πέντε σερί ισοπαλίες «κόβωντας» βαθμούς από Ομόνοια και Ανόρθωση, ο Απόλλωνας πέτυχε άλλη μια ευρεία νίκη απέναντί του, επικρατώντας με 4-0 στο Τσίρειο για τη 15η αγωνιστική κι ανεβαίνοντας ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι κυανόλευκοι φαίνεται πως έχουν βρει τον... αγαπημένο τους αντίπαλο καθώς στα τελευταία πέντε παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων το συνολικό σκορ έχει ανέλθει στο 24-0 (!) ενώ αυτή ήταν η έβδομη διαδοχική φορά που ο Απόλλωνας ρίχνει 3+ γκολ στους «φτεροπόδαρους».

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίωρο, οι γηπεδούχοι... ξέσπασαν στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους, όπου βρήκαν δύο γκολ, με Γιαννιώτα στο 31' και Ματέι (πέναλτι) στο 35', ενώ ακολούθως είχαν σωρεία μεγάλων ευκαιριών για να διευρύνουν το προβάδισμά τους μέχρι την ανάπαυλα.

Το τρίτο γκολ για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη ήρθε εντέλει στο 51' με τον εξαιρετικό Γιαννιώτα να σκοράρει για δεύτερη φορά ενώ στο 80' ο Πίττας έκανε το 4-0 φτάνοντας τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα.

Χάρη στην τρίτη σερί του νίκη στο πρωτάθλημα, ο Απόλλωνας έφτασε τους 32 βαθμούς κι επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +2 από την Ανόρθωση που έχει αγώνα περισσότερο και στο +4, πλέον, από την ΑΕΛ.

Ο Ερμής, από την άλλη, που δέχθηκε την πρώτη του ήττα με τον Μαρίνο Σατσιά στον πάγκο, παρέμεινε στους 15 βαθμούς και τη 10η θέση.

H εξέλιξη του αγώνα

88' Νέο σουτ του Γιαννιώτα που... κυνηγά το χατ-τρικ, απέκρουσε ο Φιρινίδης.

85' Σουτ του Γιαννιώτα, άστοχο.

83' Δοκάρι για τον Ερμή με σουτ του Κύπρου.

82' Αλλαγή για τον Ερμή, ο Αλαμπρίτης στη θέση του Ρουσιά.

-Έκτο γκολ για τον Πίττα, που ήταν ούτως ή άλλως ο πρώτος Κύπριος σκόρερ του πρωταθλήματος.

80' ΓΚΟΛ, 4-0 ο Απόλλωνας με τον Πίττα! Ο Σάλαϊ μετά από... κούρσα στα αριστερά έδωσε στον Γιαννιώτα που έκανε το γύρισμα στον Πίττα ο οποίος πλάσαρε εύστοχα.

73' Πέμπτη αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Φιλιώτης στη θέση του Πέδρο.

68' Πλασέ του Μπένσοπ από πλάγια θέση, λίγο έξω. Καλή φάση για τον Απόλλωνα.

67' Συρτό σουτ του Δημητρίου, μάζεψε εύκολα ο... Δημητρίου.

65' Σουτ του Λέμος, έδιωξε ο Δημητρίου.

59' Δυνατό σουτ του Μάρκοβιτς, απέκρουσε ο Φιρινίδης.

58' Τριπλή αλλαγή (και) για τον Απόλλωνα, οι Μπένσοπ, Ψύχας και Κατελάρης στις θέσεις των Ντιγκινί, Ματέι και Ρομπέρζ.

-Αναγκαστική η αλλαγή του τερματοφύλακα των «φτεροπόδαρων» που παρά το 3-0 είχε μπόλικες αποκρούσεις στο δυναμικό του.

55' Τριπλή αλλαγή για τον Ερμή, Φιρινίδης, Κύπρου και Γεωργίου στις θέσεις των Καϊκέ, Παντελή και Γαβριήλ.

51' ΓΚΟΛ, 3-0 ο Απόλλωνας με τον Γιαννιώτα! Με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής στην κλειστή γωνία του Καϊκέ ο οποίος άγγιξε την μπάλα αλλά δεν την απέτρεψε από το να μπει στα δίχτυα.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Μάρκοβιτς στη θέση του Ντένιτς.

-Στάθηκε καλά για ένα ημίωρο ο Ερμής όμως ακολούθως ο Απόλλωνας... πήρε «φωτιά» και πέραν των δύο γκολ είχε πολλές ευκαιρίες για να βρει κι άλλα.

Τέλος ημιχρόνου

44' Νέα μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα, ο Ντιγκινί πήγε να «κρεμάσει» τον Καϊκέ που έσωσε με τα ακροδάχτυλα, ακολούθως ο Σάλαϊ σούταρε έξω!

40' Φαλτσαριστό σουτ του Ντιγκινί, μαζεύει ο πορτιέρο του Ερμή.

39' Νέα τρομερή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, ο Καϊκέ με απίθανο τρόπο απέκρουσε το πλασέ του Ντιγκινί!

37' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα να φτάσει σε τρίτο γκολ, ο Καϊκέ απέκρουσε το σουτ του Γιαννιώτα.

35' ΓΚΟΛ, 2-0 ο Απόλλωνας με εκτέλεση πέναλτι του Ματέι!

-Επιβεβαιώνεται από το VAR.

34' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Απόλλωνα. Για ανατροπή του Πέδρο από τον Παντελή.

31' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Απόλλωνας με τον Γιαννιώτα! Ο Σάλαϊ ανέβηκε από αριστερά, μπήκε στην περιοχή κι έκανε το γύρισμα στον Ελλαδίτη που από την καρδιά της περιοχής πλάσαρε με τη μία και σκόραρε!

29' Κίτρινη κάρτα στον Ματέι.

28' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ερμή, ο Λέμος στη θέση του Ραφίνια.

23' Σουτ του Γιαννιώτα, κόντραρε.

-Δυσκολεύει τον Απόλλωνα ο Ερμής και δείχνει διάθεση να αιφνιδιάσει.

13' Σουτ του Καϊσερλίδη, έξω.

10' Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Μέιρα, λίγο έξω! Καλή φάση για τον Ερμή.

6' Σουτ του Καϊσερλίδη, άστοχο.

3' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Πίττα να μπαίνει στην περιοχή και να πλασάρει, κόντρα και κόρνερ.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Πέδρο (73' Φιλιώτης), Γιούστε, Ρομπέρζ (58' Κατελάρης), Σάλαϊ, Χάμπος, Ντένιτς (46' Μάρκοβιτς), Πίττας, Γιαννιώτας, Ματέι (58' Ψύχας), Ντιγκινί (58' Μπένσοπ).

ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ (55' Φιρινίδης), Γαβριήλ (55' Γεωργίου), Σιντιμπέ, Ντίας, Δημητρίου, Καϊσερλίδης, Μέιρα, Καραγκούνης, Ραφίνια (28' Λέμος), Παντελή (55' Κύπρου), Ρουσιάς (82' Αλαμπρίτης).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ματέι (29') / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φελλάς Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης