Όρθια στην Τσεχία η Ουαλία, πρώτη νίκη για Εσθονία

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 9.10.2021
epa09514140 Ethan Ampadu (R) of Wales in action against Patrik Schick (L) of the Czech Republic during the FIFA World Cup 2022 qualifying soccer match between the Czech Republic and Wales in Prague, Czech Republic, 08 October 2021. EPA/Martin Divisek

Δεν λύγισε στην έδρα της Τσεχίας η Ουαλία, μένοντας στο 2-2 και πήρε πλεονέκτημα για τη 2η θέση της βαθμολογίας, με ματς λιγότερο. Ο Βάτσλικ ήταν βασικός κάτω από τα δοκάρια των γηπεδούχων.

Ο Ράμσεϊ στο 36’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Πέσεκ να έχει άμεση αντίδραση και δυο λεπτά αργότερα να ισοφαρίζει το ματς. Ο σκόρερ ωστόσο της Ουαλίας στο 49’ γύρισε την μπάλα στο Γουόρντ, ο οποίος έκανε απίθανο λάθος και μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 2-1 υπέρ της Τσεχίας.

Παρόλα αυτά, στο 69ο λεπτό ο Τζέιμς έφερε το ματς στα ίσα, γράφοντας το τελικό 2-2, αφού μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι στο σκορ.

Από την άλλη, η Εσθονία επικράτησε εύκολα της Λευκορωσίας 2-0, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στον όμιλο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποιο τέρμα, με τον Σόργκα στο 58’ να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Ζένιοφ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το τελικό 2-0 για την ομάδα του Ράιαν Χειγούντ.

Τσεχία-Ουαλία: 2-2
(38' Πέσεκ, 49' αυτ. Γουόρντ - 36' Ράμσεϊ, 69' Τζέιμς)

Εσθονία-Λευκορωσία: 2-0
(58' Σόργκα, 90+3' Ζένιοφ)

Η επόμενη αγωνιστική

Δευτέρα 11/10

Λευκορωσία-Τσεχία (21:45)
Εσθονία-Ουαλία (21:45)

Άντεξε με δέκα η Σλόβαν και όλα ανοικτά για τον αντίπαλο του ΑΠΟΕΛ - Όλα τα αποτελέσματα