Φουριόζος ο Άρης, πέρασε αλώβητος και από το ΓΣΠ!

Δημοσιεύθηκε 10.9.2022

Ο Καζού «πλήγωσε» την πρώην και οδηγεί τον Άρη. Οι πράσινοι επικράτησαν 1-0 του ΑΠΟΕΛ με τον Βραζιλιάνο ποδοσφαιριστή να σκοράρει στο 18’ με εύστοχο πλασέ. Η ομάδα της Λεμεσού κατέγραψε τη τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό μαραθώνιο και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Από την άλλη, οι γαλαζοκίτρινοι κατέγραψαν τη πρώτη τους ήττα, αφού προηγήθηκε ισοπαλία με τη Πάφο και νίκη επί της Ανόρθωσης.

Το ματς…

Στο πρώτο μέρος σημειώθηκαν πολλά λάθη από τους παίκτες και των δύο ομάδων, ωστόσο ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός. Ο ΑΠΟΕΛ είχε τη διάθεση, προσπάθησε να επιβάλει το παιχνίδι του, όμως ο Άρης ήταν αυτός που είχε τις ξεκάθαρες ευκαιρίες και το γκολ.

Στο 14’ ο Καζού σημάδεψε το δοκάρι μετά από ασταθή απόκρουση του Μπέλετς, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα δεν αστόχησε. Ο πρώην παίκτης των γαλαζοκιτρίνων, με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους πράσινους της Λεμεσού. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν στο 41’ τη πρώτη τους ευκαιρία στον στόχο, όταν ο Τσεμπάκ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και ο Βανά Άλβες μάζεψε εύκολα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης διαχειρίστηκε το υπέρ του αποτέλεσμα, ενώ ο ΑΠΟΕΛ προσπαθούσε για το γκολ τις ισοφάρισης και όχι μόνο. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν τους χώρους, οι γαλαζοκίτρινοι δυσκολεύονταν να διασπάσουν την άμυνα του Άρη και έτσι οι φάσεις ήταν λιγοστές. Πάντως, σημειώθηκε και στο δεύτερο μέρος, όπως και στο πρώτο, πολλά μαρκαρίσματα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+7 Τέλος του αγώνα.

90'+5 Ασφυκτική η πίεση του ΑΠΟΕΛ..

90'+1 Άστοχο σουτ στην κίνηση από τον Μπλουμ.

90' Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

80' Μακρινό σουτ του Σπόλιαριτς το οποίο δεν βρήκε στόχο.

73' Πλασέ από πλάγια θέση του Κακόριν, ψηλά έξω η μπάλα.

69' Εξαιρετική φάση για τον Άρη. Καλή κίνηση του Μαγιαμπέλα, πλάσαρε όμως ο Μπέλετς έκανε υποδειγματική απόκρουση.

68' Πολλά μαρκαρίσματα που δεν αφήνουν το παιχνίδι να πιάσει ρυθμό.

60' Προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης ο ΑΠΟΕΛ, χωρίς όμως να καταγράφει αξιόλογες ευκαιρίες.

56' Σέντρα-σουτ του Μαγιαμπέλα, λίγο έξω η μπάλα.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' Κοντρόλαρε ο Μάγκλιτσα σε πολύ καλή θέση, όμως ο αμυντικός του Άρη του... πήρε τη μπουκιά από το στόμα καθώς έδιωξε πριν σκοράρει ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ.

44' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

41' Πρώτη φάση στον στόχο για τον ΑΠΟΕΛ. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσεμπάκ, απέκρουσε ο Βανά.

37' Άστοχο σουτ από τον Μαγιαμπέλα.

31' Κάποια φάουλ έχουν... βάλει φωτιά στο παιχνίδι με τους παίκτες των δύο ομάδων να έχουν έντονο εκνευρισμό.

20' Πάλι έδιωξε οι παίκτες του Άρη πριν γίνει επικίνδυνος ο Μάγκλιτσα.

18' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ! Μαγιαμπέλα και Μπένγκτσον συνδυάστηκαν εξαιρετικά, ο τελευταίος έδωσε στον Καζού που με εύστοχο δυνατό πλασέ άνοιξε το σκορ.

14' Τεράστια φάση για τον Άρη. Τετ-α-τετ ο Γκομίς με τον Μπέλετς, ο κίπερ του ΑΠΟΕΛ έδιωξε ασταθώς και ο Καζού που πήρε το ριμπάουντ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

13' Υποδειγματική σέντρα του Γουίλερ, έδιωξε ο Μουσούντα πριν κάνει την προβολή ο Μάγκλιτσα.

10' Ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο χωρίς κάποια φάση. Καλός ο ρυθμός, όμως γίνονται πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή και από τις δύο ομάδες.

1' Μετά από σέντρα, ο Ντάλσιο έπιασε τη κεφαλιά όμως κατέληξε μακριά από την εστία του Βανά Άλβες.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Καρώ, Κρέσπο, Γουίλερ (83' Φεράρι), Ντάλσιο (55' Μπλουμ), Μαρκίνιος, Σαρφό (55' Βιγιαφάνιες), Κοσταντίνοφ, Εντονγκαλά (55' Κβιλιτάια), Μάγκλιτσα (82' Μορέιρα).

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Καζού, Μπένγκτσον (46' Στρούσκ), Γιαγκό, Μουσούντα, Μπρόρσον, Μπράουν (84' Ντελμίρο), Σόκε, Μαγιαμπέλα (77' Γιαμπλόνσκι), Γκομίς (46' Κακόριν), Μπαμπίκα (66' Σπόλιαριτς).

Σκόρερ: - / 18' Καζού

Κίτρινες: 22' Μάγκλιτσα, 30' Τσεμπάκ / 22 Μουσούντα, 30' Καζού, 31' Μπαμπίκα, 66' Γιαγκό

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α' Βοηθός: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός: Γεωργίου Χαράλαμπος