«Αντίο Ευρώπη» με νίκη και μισό εκατομμύριο

Δημοσιεύθηκε 3.11.2022

Με νίκη αποχαιρέτισε την Ευρώπη ο Απόλλωνας. Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι μετά τον αποκλεισμό της ο οποίος επικυρώθηκε την περασμένη βδομάδα, η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 1-0 της Βαντούζ στο ΓΣΠ για την 6η αγωνιστική του Conference League κι είπε «αντίο» στη διοργάνωση με το δεύτερο της τρίποντο και τερματίζοντας στην τρίτη θέση, με επτά βαθμούς (15 Αλκμαάρ, δέκα Ντνίπρο, δύο Βαντούζ).

Ο Ρομπέρζ με σουτ στο 31’ σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, φτάνοντας τα τρία στη σεζόν με τη φανέλα του Απόλλωνα και τέσσερα συνολικά (σκόραρε και με την εθνική μας) και δίνοντας στην ομάδα του μια νίκη γοήτρου, ψυχολογίας… αλλά και μισού εκατομμυρίου, ποσό το οποίο οι Λεμεσιανοί θα βάλουν στα ταμεία τους από την UEFA.

Εκτεταμένο ροτέισιον για άλλη μια φορά έκανε ο Νταβίντ Καταλά, ο οποίος προχώρησε σε δέκα αλλαγές σε σχέση με το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ (στην ενδεκάδα διατηρήθηκε μόνο ο Χαμάς). Πρώτη νίκη μετά από τέσσερις αγώνες για τους κυανόλευκους, οι οποίοι παίρνουν αυτοπεποίθηση ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας ήταν ελαφρώς καλύτερος από τους φιλοξενούμενους κι αφότου απείλησε δις με τον Νταμπό, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 31’, με τον Ρομπέρζ να γίνεται κάτοχος της μπάλας μετά από κακό σουτ του Σαχάρ και με σουτ εντός περιοχής να «γράφει» το 1-0. Στην επανάληψη η Βαντούζ μπήκε δυνατά, όμως η πίεσή της στο πρώτο διάστημα δεν έφερε αποτέλεσμα. Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες είχαν φάσεις για γκολ, με την ομάδα του Λίχτενσταϊν να είναι πιο επικίνδυνη, αλλά να μην καταφέρνει να βρει την ισοφάριση.

93' Κίτρινη κάρτα στον Χέντι.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' Κίτρινη κάρτα στον Αλεσάμι.

84' Ευκαιρία για τη Βαντούζ με τον Τζόκιτς, πέφτει και μαζεύει ο Δημητρίου.

83' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Κολ αντί Σπόλιαριτς.

77' Σουτ του Χάτζι, έξω.

76' Αλλαγή για τη Βαντούζ, ο Πέπσι αντικαθιστά τον Χάσλερ.

74' Aλλαγές για τον Απόλλωνα, Χέντι και Ογκεντά αντί Ντιγκινί και Σαχάρ.

68' Σουτ του Ντόμπρας, πολύ άστοχο.

67' Αλλαγή για τη Βαντούζ, ο Χάτζι στη θέση του Σίτσεκ.

66' Αλλαγές για τον Απόλλωνα, Καμπράλ και Πίττας αντί Νταμπό και Γιόστεν.

66' Σουτ του Ντιγκινί, έξω.

65' Δυνατό σουτ του Ισίκ, μαζεύει ο Δημητρίου.

58' Αλλαγή για τη Βαντούζ, ο Τζόκιτς αντικαθιστά τον Ομέροβιτς.

58' Κίτρινη κάρτα στον Ομέροβιτς.

57' Σουτ του Ντιγκινί, άστοχο.

54' Κεφαλιά του Νταμπό, έξω.

51' Πλασέ του Ραστόντερ, αποκρούει ο Δημητρίου.

47' Καλό, μακρινό σουτ του Ομέροβιτς, λίγο έξω.

46' Αλλαγές για τη Βαντούζ, Ραστόντερ αντί Σούτερ και Φοσό αντί Ντομπράς

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

42' Σουτ του Φοσό, κόντραρε.

37' Aγγίζει το δεύτερο γκολ ο Απόλλωνας, μετά από γύρισμα του Γιόστεν ο Νταμπό δεν πρόλαβε με προβολή να στείλει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

31' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Απόλλωνας με τον Ρομπέρζ! Ο Γάλλος σκόραρε με δυνατό σουτ μετά από την περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γιόστεν, διώξιμο του Μπούτσελ και κακό σουτ του Σαχάρ, από το οποίο η μπάλα κατέληξε στον Ρομπέρζ.

24' Κίτρινη κάρτα στον Φοσό.

22' Απειλεί με εκτέλεση φάουλ του Ομέροβιτς η Βαντούζ, λίγο έξω.

19' Κεφαλιά του Νταμπό, μπλόκαρε ο Μπούτσελ. Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα.

12' Μπήκε στην περιοχή ο Νταμπό, επιχείρησε το γύρισμα για Ντιγκινί, η μπάλα κόντραρε και τη μάζεψε ο Μπούτσελ.

-Χωρίς κάποια καλή φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση. Καλή επιτυχία στον Απόλλωνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Αλεσάμι, Ρομπέρζ, Πεϊμπέρνς, Χαμάς, Χάμπος, Σπόλιαριτς (83' Κολ), Σαχάρ (74' Ογκεντά), Γιόστεν (66' Πίττας), Ντιγκινί (74' Χέντι), Νταμπό (66' Καμπράλ)

ΒΑΝΤΟΥΖ: Μπούτσελ, Ούλριχ, Γκάσερ, Ισίκ, Τράμπερ, Φοσό (46' Ντομπράς), Χάσλερ (76' Πέπσι), Ομέροβιτς (58' Τζόκιτς), Γκέλζερ, Σίτσεκ (67' Χάτζι), Σούτερ (46' Ραστόντερ)

ΣΚΟΡΕΡ: 31' Ρομπέρζ / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 89' Αλεσάμι, 93' Χέντι / 24' Φοσό, 58' Ομέροβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάριο Μπελ (Κροατία)

Μπαραόνα και Ζμέρχαλ «καθάρισαν» για λογαριασμό του Απόλλωνα κόντρα στην Ομόνοια Αρ.

Μπουαγκάρντ: «Το βλέπω σαν επανεκκίνηση» - ΦΩΤΟ