Πουρσαϊτίδης: «Ήμασταν κυρίαρχοι για 90 λεπτά, θα κάνουμε τα πάντα»

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 14.4.2021
Τι είπε μετά την ήττα

Διαβάστε όσα ανέφερε ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ, Σάββας Πουρσαϊτίδης, στη συνέντευξη Τύπου μετά την ήττα από την Ανόρθωση στο «Α. Παπαδόπουλος» με 1-0 στον πρώτο ημιτελικό κυπέλλου.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Παίξαμε με αυτοπεποίθηση, κρατήσαμε πολύ την μπάλα κι όταν ο αντίπαλος ήταν με 11 στο πρώτο ημίχρονο επιβληθήκαμε. Σε κάποιες προϋποθέσεις μας δεν απειλήσαμε ιδιαίτερα αλλά είχαμε συντριπτική κατοχή, αλλά το ημίχρονο ήταν 1-0 κι αυτή ήταν η ουσία. Αδρανήσαμε και το πληρώσαμε. Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά την αποβολή κάναμε ευκαιρίες, προϋποθέσεις, δυστυχώς στην τελική δεν είχαμε το γκολ, θα ήταν ένα μεγάλο βήμα αν σκοράραμε.

Παρ' όλα αυτά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με την προσπάθεια και τη διάθεση των παικτών, νομίζω ήμασταν κυρίαρχοι για 90 λεπτά κι αυτό μας δίνει ψυχολογία και πίστη για την ανατροπή. Είμαστε πίσω ένα τέρμα αλλά μέσα στο ΓΣΠ θα κάνουμε τα πάντα για να το ανατρέψουμε. Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση».

Για το πόσο διαφορετικό θα ήταν το β' μέρος χωρίς την (αναγκαστική) αλλαγή του Γκάρνερ; «Υποθετικά δεν μπορώ να απαντήσω. Δεν ξέρω».

Για το ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν κατέγραψε τελική φάση το ΑΠΟΕΛ κι αν επηρέασε αυτό τον αγώνα: «Στο δεύτερο κάναμε πολλές ευκαιρίες, δεν πετύχαμε τέρμα. Όχι, δεν μπορώ να πω πως κρίθηκε εκεί το αποτέλεσμα».

Για τον τραυματισμό του Γκάρνερ: «Είναι πολύ νωρίς, δεν μπορώ να ξέρω κάτι».