Στον τελικό κυπέλλου η Ομόνοια με γλυκιά ισοπαλία!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 4.5.2022

Γλυκιά ισοπαλία και πράσινη πρόκριση!

Από ένα γκολ (1-1) σημείωσαν Ομόνοια και Ανόρθωση στο ΓΣΠ και σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα, η ομάδα της πρωτεύουσας εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό κυπέλλου! Το σκορ άνοιξε ο Λανγκ, ενώ ο Ουάρντα έφερε το ματς στα ίσα. Το «τριφύλλι» θα βρεθεί στον μεγάλο τελικό μετά από έξι χρόνια, ενώ θα επιχειρήσει να κατακτήσει το τρόπαιο μετά από 10 χρόνια.

Το παιχνίδι ήταν αντάξιο των προσδοκιών, με ένταση, φάσεις και κερκίδες γεμάτες που έδωσαν αέρα… ντέρμπι! Από 9’ οι πράσινοι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης που αντίκρισε ο Γιούστε. Η ομάδα της Αμμοχώστου ανέκτησε τις δυνάμεις της και έφερε το ματς στα ίσα, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο γκολ που θα της έδινε ελπίδες. Από την άλλη, το «τριφύλλι» αν και με 10, διαχειρίστηκε την ισοπαλία.

Το ματς…

Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε ο επαναληπτικός για την Ομόνοια που κατάφερε να μπει σε θέση οδηγού από πολύ νωρίς. Στο 6ο λεπτό ο Λοΐζου έπιασε το συρτό σουτ και ο Λανγκ εντελώς ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Η… χαρά των πρασίνων δεν κράτησε για πολύ, καθώς τρία λεπτά αργότερα ο Γιούστε δέχθηκε απευθείας κόκκινη για σκληρό φάουλ στον Νοβότνι.

Η Ανόρθωση αναθάρρεψε και πήρε τα ηνία του παιχνιδιού καθώς είχε την κατοχή και στο 23’ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα μετά από κεφαλιά του Ουάρντα. Το παιχνίδι και οι κερκίδες πήραν… φωτιά. Η «Κυρία» προσπάθησε να απειλήσει τόσο μέσω οργανωμένων επιθέσεων όσο και με μακρινά σουτ, ωστόσο ο Φαμπιάνο όποτε χρειάστηκε φώναξε παρών.

Στο δεύτερο μέρος το «τριφύλλι» σουλουπώθηκε και συνήλθε από την πίεση της Ανόρθωσης, ισοζυγίζοντας το παιχνίδι. Η μεγάλη ευκαιρία όμως σημειώθηκε από τους φιλοξενούμενους καθώς στο 67’ η κεφαλιά του Αραγιούρι σταμάτησε στο δοκάρι του Φαμπιάνο. Η Ομόνοια απάντησε στο 83’ με τετ-α-τετ του Λοΐζου, που αστόχησε. Ο ρυθμός και η ένταση πήραν… φωτιά, το σκορ όμως δεν άλλαξε και η πρόκριση έμεινε στο στρατόπεδο των πρασίνων.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+4 Τέλος του αγώνα.

90'+2 Άστοχο γυριστό σουτ του Καλτσά.

90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

87' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, στα σώματα η μπάλα.

83' Τεράστια φάση για την Ομόνοια. Ο Ζαχαρίου σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Λοΐζου ο οποίος αστόχησε σε τετ-α-τετ.

77' Κρατά τη μπάλα η Ομόνοια στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί να επιτεθεί.

73' Σουτ του Κακουλλή, στα σώματα η μπάλα.

70' Τρελός ρυθμός στο ντέρμπι! Πιέζει αρκετά η Ανόρθωση, ωστόσο η Ομόνοια είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

67' Σουτ του Μάταβζ, μόλις έξω!

67' Τεράστια φάση για την Ανόρθωση. Κεφαλιά του Αραγιούρι στο δοκάρι η μπάλα.

64' Επικίνδυνη κεφαλιά του Χριστοφή στην καρδιά της περιοχής, ο Φαμπιάνο βγήκε και μάζεψε.

63' Άστοχο σουτ από τον Αραγιούρι.

62' Πλασέ του Μάταβζ, στα σώματα η μπάλα.

59' Προσωπική ενέργεια του Λοΐζου που απέφυγε δύο αντιπάλους, όμως το πλασέ του κατέληξε έξω.

57' Άστοχο σουτ από τον Χουσμπάουερ.

55' Συρτό σουτ του Ιωάννου, εύκολα στα χέρια του Φαμπιάνο η μπάλα.

52' Κεφαλιά του Λέτσιακς μετά από εκτέλεση φάουλ, στα χέρια του Τζουρ η μπάλα.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+4 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

41' Σέντρα-σουτ από τον Αραγιούρι, μάζεψε ο Φαμπιάνο. Πιέζει συνεχώς η Ανόρθωση.

38' Κεφαλιά του Αραγιούρι μετά από κόρνερ, στα χέρια του Φαμπιάνο η μπάλα.

34' Σέντρα του Σέχου, κεφαλιά του ανενόχλητου Μάταβζ, πάνω από την εστία του Τζου η μπάλα.

34' Νέο δυνατό σουτ από τον Ιωάννου αυτή τη φορά, στα χέρια του Φαμπιάνο η μπάλα.

32' Σουτ-βολίδα από τον Ουάρντα, μόλις έξω η μπάλα! Καλή στιγμή για την Ανόρθωση.

29' Πήρε φωτιά το παιχνίδι στο ΓΣΠ! Πολύ καλός ο ρυθμός και ισοζυγισμένο.

23' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ουάρντα πήρε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

19' Aπευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Λοβέρα, λίγο πάνω από την εστία του Τζουρ η μπάλα.

17' Γυριστό σουτ του Νοβότνι, έπεσε και απέκρουσε ο Φαμπιάνο.

12' Κίτρινη στον Πόποβιτς για σκληρό φάουλ στον Ματάβζ.

9' Απευθείας κόκκινη στον Γιούστε για σκληρό φάουλ στον Νοβότνι.

6' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Σουτ του Λοΐζου, η μπάλα κόντραρε και πέρασε από όλους και ο Λανγκ εντελώς ανενόχλητος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

3' Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Σουτ του Χριστοφή που ήταν εντελώς μόνος, μόλις πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο η μπάλα.

2' Έδωσε στον Παπουλή ο Ματάβζ, μπήκε στην περιοχή όμως η άμυνα της Ανόρθωσης πρόλαβε τον Ελλαδίτη.

1' Έναρξη του αγώνα.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Σέχου, Λανγκ, Γιούστε, Λέτσιακς, Μπασιρού, Μιξ, Παπουλής (14' Xούμποτσαν), Λοβέρα (69' Ζαχαρίου), Λοΐζου, Μάταβζ (69' Κακουλλής).

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Κορέια, Αραγιούρι, Κορρέα, Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ, Ιωάννου (68' Χρυσοστόμου), Πόποβιτς (46' Ντέλετιτς), Ουάρντα, Χριστοφή (68' Καλτσάς), Νοβότνι (79' Μότης).

Σκόρερ: 6' Λανγκ / 23' Ουάρντα

Κίτρινες: 45'+2 Σέχου, 65' Ντισκέρουτ, 85' Λέτσιακς, 90'+1 Κακουλλής, 90'+2 Ζαχαρίου / 12' Πόποβιτς, 27' Iωάννου, 51' Κορέια, 90'+1 Χουσμπάουερ

Αποβολές: 9' Γιούστε (απευθείας) / -

Διαιτητής: Fourneau Francesco

Α' Βοηθός: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός: Πέτρου Πέτρος