![Τσιτσιπάς: «Μαγική εμπειρία να αγωνίζεσαι σε court του Roland Garros με την Εθνική»](https://gipedo.politis.com.cy/temp/images/300x195/cache_300x195_Crop_medium_817036_51363_24_07_25_180409.jpg)
![Γήπεδο logo](images/gipedo_logo.png)
![Logicom logo](images/logicom-logo.png)
Ο Τζόκοβιτς ξεκίνησε χωρίς απώλειες την προσπάθεια να διατηρήσει αυτό το ασύλληπτο αήττητο που έχει στο κεντρικό γήπεδο του Wimbledon από το 2013.
Ο Κατσίν αν και στο τρίτο σετ το πάλεψε, λύγσε στο tie break (6-3, 6-3, 7-6 (4)) και έτσι ο Σέρβος προχωρά στον επόμενο γύρο, έχοντας φτάσει τις 29 σερί νίκες και το ρεκόρ του στην διοργάνωση στο 87-10.
Παράλληλα, τρέχει ένα σερί 22 διαδοχικών νικών σε Grand Slam διοργανώσεις, αφού έχει κατακτήσει όποιο Slam έχει αγωνιστεί από την ίδια εποχή πέρσι, κερδίζοντας κατά σειρά το Wimbledon, το Australian Open και το Roland Garros.
Είχε 45 winners και μόλις 19 αβίαστα λάθη συνολικά στο παιχνίδι, ενώ παρόλο που δέχτηκε πρώτος break και έμεινε πίσω με 1-2 στο 1ο σετ, πολύ άμεσα επανήλθε και έσπασε 2 φορές το σερβίς του αντιπάλου του κι άλλες δύο στο δεύτερο σετ. Στο τρίτο πήγε πιο συντηριτικά και τελείωσε στο τάι μπρέικ την πρόκριση.
Επόμενος αντίπαλός του ο Τζόρνταν Τόμπσον, ο οποίος έκανε μεγάλη ανατροπή κόντρα στον Νακασίμα (2-6, 2-6, 6-4, 7-6, 6-3))
A delightful @DjokerNole drop shot 🤌#Wimbledon pic.twitter.com/x7JBtNcFvr
— Wimbledon (@Wimbledon) July 3, 2023
gazzeta.gr
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας gipedo.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.