Προκρίθηκε με την 50ή του νίκη ο Τσιτσιπάς

Δημοσιεύθηκε 4.10.2022

Χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε πως ήταν καλύτερος από τον Μιχάιλ Κουκούσκιν επικρατώντας με 2-0 (6-3, 6-4) στον πρώτο γύρο του Astana Open 500. Ο Έλληνας τενίστας μπορεί να δυσκολεύτηκε λίγο στο 2ο σετ, αλλά συνολικά ήταν καλύτερος, το έδειξε και στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Σεβτσένκο – Ναρντί.

Άνετα το πρώτο σετ για Τσιτσιπά

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο φάνηκε η διαφορά των δύο αθλητών και η οποία αποτυπώνεται και στην παγκόσμια κατάταξη. Εκεί ο Τσιτσιπάς είναι στο 6, ενώ ο τενίστας από το Καζακστάν που μπήκε στο κυρίως ταμπλό με wild card είναι στο 221.

Η διαφορά όπως αναφέραμε φάνηκε ξεκάθαρα στο κορτ, με τον Τσιτσιπά να κάνει το 3-0 μόλις σε 9 λεπτά, έχοντας και πάλι ως όπλο το σερβίς, ενώ ο Καζάκος έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, μπαίνοντας τρακαρισμένα στο ματς. Ο Κουκούσκιν πήρε το πρώτο του γκέιμ μειώνοντας σε 3-1, έφτασε στο 40-40 στο σερβίς του Έλληνα τενίστα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το μπρέικ. Μετά το 4-1, οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους και έτσι ο Τσιτσιπάς έκανε το 6-3 παίρνοντας το πρώτο σετ πιο εύκολα από όσο δείχνει η διαφορά στα γκέιμ.

Ανέβηκε ο Κουκούσκιν, πάλεψε, αλλά υπήρχε διαφορά δυναμικότητας

Στο δεύτερο σετ ο Κουκούσκιν που έπαιζε μπροστά στους συμπατριώτες του ανέβηκε σε μεγάλο βαθμό σε σχέση με το πρώτο σετ. Ο Καζάκος κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στον αγώνα. Ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του, όπως έκανε σε όλο το ματς και ισοφάρισε και στο 3ο γκέιμ έκανε το 0-40, με τον Κουκούσκιν να σπάει τα μπρέικ πόιντ και να κάνει το 2-1.

Ο Τσιτσιπάς στο 3-3 έκανε τελικά το μπρέικ που ήθελε, πήρε το προβάδισμα με 4-3, κράτησε το σερβίς και όλα τελείωσαν για τον Έλληνα τενίστα που χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Astana Open.

Έφτασε τις 50 νίκες φέτος

Η νίκη του Τσιτσιπά επί του 34χρονου Κουκούσκιν ήταν η 50η την φετινή χρονιά (έχει και 18 ήττες), κάτι που έχει καταφέρει φέτος ο Κάρλος Αλκαράθ που έχει 52. Ο Έλληνας τενίστας για τρίτη συνεχόμενη φορά έχει 50 νίκες (σε κανονική χρονιά και όχι με λιγότερους αγώνες λόγω κορονοϊού), με το ρεκόρ του να είναι το 2021 όταν είχε καταφέρει να κερδίσει 55 παιχνίδια.