Μεγάλο βήμα ο Παφιακός, ανάσανε η Αναγέννηση, ανατροπή για ΑΠΟΕΛ

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 17.2.2020
Όσα έγιναν στα παιχνίδια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος πετόσφαιρας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 3-0 (25-23, 25-20, 25-15)

Το  πιο μεγάλο βήμα για την πρόκριση στους Τελικούς έκανε τη Δευτέρα το βράδυ ο Green Air Παφιακός. Η ομάδα του Θ. Στράντζαλη σαφώς ανώτερη κέρδισε την Ανόρθωση με 3-0 σετ, συμπλήρωσε τρεις νίκες και υπολείπεται άλλης μιας για να πάει στους Τελικούς. Η Ανόρθωση δεν έχει άλλη επιλογή παρά να κερδίσει την Παρασκευή στην έδρα της και να δώσει νέο ενδιαφέρον στη σειρά. Ο αγώνας είχε διάρκεια 80΄’

Η Ανόρθωση προηγήθηκε 06-11 αλλά με ένα ντεμαράζ ο Green Air Παφιακός μείωσε στον πόντο σε ένα πολύ  ενδιαφέρον σετ. Τελικά, ο Green Air Παφιακός κέρδισε το σετ 25-23 σε 29’

Η ομάδα της Πάφου διατήρησε το πάνω χέρι και στο δεύτερο σετ με αποτέλεσμα να προηγηθεί 20-18 και επιβλήθηκε 25-20 σε 28’ διαμορφώνοντας το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Green Air Παφιακός ήταν πάρα πολύ καλύτερος πήρε διαφορά στο σκορ 23-15 για να κερδίσει το σετ σε 23’ 25-15 εξασφαλίζοντας και τη νίκη με 3-0 σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Θ. ΣΤΡΑΝΤΖΑΛΗΣ): Οικονομίδης, Verissimo, Μiranda, Παφίτης, Caetano, Ανδρέου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (K. XΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ Romanutti, Σαββίδης, Δημητρίου, Haapakoski,Tores, Strukarevic – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης. – Αλλαγές: Κοντός, Π. Χρυσοστόμου.

--------

ΚΛΕΙΣΤΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π. – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 0-3 (14-25, 22-25, 22-25)

Ανάσα για την Αναγέννηση Δερύνειας. Η ομάδα των «πρασίνων» κέρδισε με 0-3 σετ στο δεύτερο αγώνα των πλέϊ-άουτς την Υπεραγορά Κόκκινος Ε.Ν.Π. στο Κλειστό Παραλιμνίου και με το απόλυτο 4-0 στις νίκες έμεινε στην Α Κατηγορία και πλέον σκέφτεται το Κύπελλο. Η Ένωση συνεχίζει την προσπάθεια  παραμονής.

Η Αναγέννηση ήταν ανώτερη στο Κλειστό του Παραλιμνίου στα δυο πρώτα σετ. Στο πρώτο κέρδισε 14-25 σε 23’ και έκανε το 0-1 σετ. Στο επόμενο σετ οι «βυσσινί» ήταν ανεβασμένοι, αλλά οι «πράσινοι» κέρδισαν 22-25 σε 26’ και έκαναν το 0-2.

Στο τρίτο σετ η Ένωση προηγήθηκε 12-11, αλλά οι Δερυνειώτες το γύρισαν 16-17 και κέρδισαν 22-25 σε 24’ και τον αγώνα 0-3 σε 73’

ΥΠΕΡΑΓΟΡΑ ΚΟΚΚΙΝΟΣ Ε.Ν.Π (N. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Στέκας, Stevovic, Παπανδρέου, Nascimento, Rojas, Milkov – Λίμπερο: Ελευθερίου – Αλλαγές: Πέτρου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑ (G. ΜΕΛΚΑ): Garchet, Todorovic, Καραγιάννης, Shvalev, Αποστόλου, Τόφια, - Λίμπερο: Παπαϊωάννου.

--------

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΑΠΟΕΛ 2-3 (25-19, 25-23, 20-25,19-25, 12-15)

Μεγάλη ανατροπή για το ΑΠΟΕΛ στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» στη Λεμεσό. Η ομάδα του Γιάννη Λάϊου βρέθηκε να χάνει 0-2 από την αξιόμαχη για άλλο ένα αγώνα ΑΕ Καραβά και μετά από ένα αγώνα πάνω από δυο ωρών κέρδισε με 3-2 σετ και εξασφάλισε την παραμονή του στην Α Κατηγορία. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έκαναν το 4-0 στις νίκες και πλέον θα δώσουν ένα αγώνα με την Αναγέννηση στη Δερύνεια για την 5η θέση και βλέπουν πλέον το Κύπελλο.

Η ΑΕ Καραβά μπήκε αρκετά καλά στον αγώνα κερδίζοντας το πρώτο σετ 25-19 σε 24’ έχοντας ένα σαφές προβάδισμα πέντε πόντων 20-15.  Το δεύτερο σετ ήταν κλειστό, αλλά η ομάδα της ΑΕ Καραβά κέρδισε 25-23 σε 26’ παίρνοντας προβάδισμα νίκης 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ άρχισε η αντεπίθεση του ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» με το βάρος του 0-2 και μη θέλοντας να μπλέξουν σε άλλο αγώνα ανασυντάχθηκαν. Κέρδισαν το τρίτο σετ με 20-25 αφού προηγήθηκαν 18-21. Με καλύτερη ψυχολογία η ομάδα του Λάϊου κέρδισε και το τέταρτο σετ 19-25 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 2-2.

Στο πέμπτο σετ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. ΑΕ Καραβά και ΑΠΟΕΛ συμβάδιζαν στο σκορ 05-05. Σε κάποιο σημείο οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν 07-10 και έγιναν φαβορί για τη νίκη. Η ομάδα του Λάϊου βρέθηκε και στο +4 08-12, αλλά η ΑΕ Καραβά μείωσε σε 10-12. Το 10-14 έδωσε «γαλαζοκίτρινο» χρώμα στο σετ και τον αγώνα αλλά η ΑΕ Καραβά δεν τα παράτησε μειώνοντας σε 12-14, αλλά το ΑΠΟΕΛ κέρδισε 12-15 σε 19’ και τον αγώνα με 2-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (MOLCHANOV): Κaminski, Rodolfo, Xριστοφή, Παναγιωτίδης, Ramma, Φιλοκράτους – Λίμπερο: Χατζηδσμιανού.

ΑΠΟΕΛ (Γ.ΛΑΪΟΣ): Χρυσοστόμου, Κασαμπαλής, Juarez Gomes, Ευσταθίου, Velichkovic, Γεωργίου – Λίμπερο: Παντελή –Αλλαγές: Τοφής.