Έγινε της κεφαλιάς στην Πάφο, διπλό για την ΑΕΚ

Δημοσιεύθηκε 7.11.2022

Tη δεύτερη διαδοχική της νίκη και πέμπτη στους τελευταίους έξι αγώνες πρωταθλήματος πανηγύρισε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 2-1 του Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης», για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Από κεφαλιές σημειώθηκαν και τα τρία γκολ της αναμέτρησης, με τον Γκιούρτσο να «σερβίρει» τα δύο κιτρινοπράσινα τέρματα στους Λόπες (15') και Μιλίτσεβιτς (55'), ενώ για την ομάδα της Χλώρακας μείωσε στην εκπνοή (93') ο Ραμίρες από μπαλιά του Αραούχο.

Οι Λαρνακείς με την έκτη τους νίκη στη σεζόν έδωσαν συνέχεια στη βαθμολογική τους άνοδο κι έφτασαν τους 19 βαθμούς, επιστρέφοντας στο -2 από την τριάδα (ΑΠΟΕΛ) και στο -7 από την κορυφή (Πάφος).

Την έκτη διαδοχική του ήττα δέχθηκε ο Ακρίτας, με την ομάδα της Χλώρακας να παραμένει χωρίς τρίποντο για ένατο σερί παιχνίδι (έχει να κερδίσει από την πρεμιέρα) και να μένει ουραγός με τέσσερις βαθμούς.

Δίκαιη η νίκη της ΑΕΚ, η οποία παρότι δεν έφτασε σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, ήταν ανώτερη από τους γηπεδούχους κι είχε την ουσία, στις όχι και πολλές καλές ευκαιρίες που έφτιαξε.

93' ΓΚΟΛ, 2-1 μειώνει ο Ακρίτας με κεφαλιά του Ραμίρες μετά από σέντρα του Αραούχο.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

88' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Χριστοφόρου αντί Άλτμαν.

83' Σουτ του Μάμα, άστοχο.

77' Αλλαγή για τον Ακρίτα, ο Φοριέλ στη θέση του Καραγιάννη.

75' Αλλαγές για την ΑΕΚ, Ρομό αντί Λόπες και Μάμας αντί Γκιούρτσο.

-Πολύ πεσμένος ο ρυθμός του αγώνα.

70' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Ροσάλες αντί Ανδρέου.

69' Κίτρινη κάρτα στον Πονς.

66' Αλλαγές για τον Ακρίτα, Ραμίρες αντί Βαράντα, Ντράμε αντί Κόρατς, Κονέ αντί Άμπραχαμ.

55' ΓΚΟΛ, 2-0 η ΑΕΚ με τον Μιλίτσεβιτς. Με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο (δεύτερη ασίστ).

54' Κίτρινη κάρτα στον Ελ Τζεμίλι.

53' Ευκαιρία για τον Ακρίτα με τον Ελ Τζεμίλι, μόλις έξω το σουτ του.

46' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Γκονζάλεθ δίνει τη θέση του στον Μιλίτσεβιτς.

42' Κίτρινη κάρτα στον Κόρατς.

40' Κίτρινη κάρτα στον Κάσας.

40' Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Ακρίτα Μπαντία.

31' Σουτ του Καραγιάννη, κόντραρε, κόρνερ.

28' Εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, στο τείχος η μπάλα και κόρνερ.

27' Μπήκε στην περιοχή της ΑΕΚ με προϋποθέσεις ο Βαράντα, βγήκε και τον πρόλαβε ο Πίριτς.

25' Σουτ του Πονς, απελπιστικά άστοχο.

23' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ακρίτα, Ελ Τζεμίλι αντί Αλεξέεφ.

22' Σουτ του Γκιούρτσο έξω.

-Εξετάστηκε η φάση από το VAR για πιθανό οφσάιντ, μέτρησε το γκολ.

15' ΓΚΟΛ, 1-0 η ΑΕΚ με τον Ράφα Λόπες. Mετά από σέντρα του Γκιούρτσο ο Πορτογάλος σκόραρε με δυνατή κεφαλιά.

14' Σουτ του Σέχιτς, πολύ άστοχο.

5' Κεφαλιά του Πονς, μαζεύει ο τερματοφύλακας του Ακρίτα.

4' Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Ασάντε, διώχνει σε κόρνερ ο Περντρέου.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Σέχιτς, Κόρατς (66' Ντράμε), Σαραβάνια, Καραγιάννης (77' Φοριέλ), Άμπραχαμ (66' Κονέ), Αλεξέεφ (23' Ελ Τζεμίλι), Εράσο, Αραούχο, Γαβριήλ, Βαράντα (66' Ραμίρες)

ΑΕK: Πίριτς, Κάσας, Γκονζάλεθ (46' Μιλίτσεβιτς), Ανδρέου (70' Ροσάλες), Τόμοβιτς, Λέδες, Πονς, Γκιούρτσο (76' Μάμας), Άλτμαν (88' Χριστοφόρου), Ασάντε, Λόπες (75' Ρομό)

ΣΚΟΡΕΡ: 93' Ραμίρες / 15' Λόπες, 55' Μιλίτσεβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40' Μπαντία (προπονητής), 42' Κόρατς, 54' Ελ Τζεμίλι / 40' Κάσας, 69' Πονς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης