Ισόπαλοι ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ... δεν έπεσε από την κορυφή ο Απόλλωνας

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 1.5.2022

Την μεγάλη ευκαιρία να ανεβεί στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από καιρό έχει ο ΑΠΟΕΛ, που υποδέχεται στις 18:00 στο ΓΣΠ.

Με νίκη οι γαλαζοκίτρινοι ξεπερνούν στη βαθμολογία τον Απόλλωνα που είχε απώλειες στην ισοπαλία με την Ανόρθωση. Θα ανεβεί στους 53 ο ΑΠΟΕΛ και θα αφήσει στους 52 την ομάδα της Λεμεσού.

Από την άλλη και η ΑΕΚ έχει τη δική της ευκαιρία να πλησιάσει και τους δύο προπορευόμενους, καθώς αν φύγει με το διπλό από το ΓΣΠ θα φθάσει τους 49 βαθμούς.

Tέλος της αναμέτρησης

90+3' - Μετά από φάουλ του Λέδες, κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς φεύγει έξω

89' - Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Η μπάλα έφθασε στο ύψος της περιοχής στον Ρομό που έκανε ένα εντελώς άστοχο σουτ

72' - Έξω από την περιοχή ο Σαμπάλα έκανε το σουτ, πέφτει και μαζεύει ο Τούμπας

67'- Mετά από φάουλ του Οκριασβίλι η μπάλα έφθασε στον Μαγκλίτσα που έστρωσε στον Θεοδώρου. Αυτός έκανε το σουτ που ανακόπηκε από τον Τούμπα

46' - Μακρινό σουτ από τον Σόουζα, εύκολα μαζεύει ο Τούμπας

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

43' - Ο Γκιούρσκο έφυγε από την αριστερή πλευρά, έκανε το πλασέ όμως ήταν άστοχο

36'- ΓΚΟΛ. 1-1. Μετά από κόρνερ του Λέδες, με κεφαλιά ο Γκαρσία φέρνει το παιχνίδι στα ίσα

26' - ΓΚΟΛ. Σέντρα από τον Νατέλ, κεφαλιά του Μαγκλίτσα και οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ

24' - Μακρινό σουτ του Λέδες, πήγε στα χέρια του Μιχαήλ

12' - Ψηλά έξω το σουτ που επιχείρησε ο Φαράζ

9΄ - Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ ο Μαγκλίτσα έκλεψε, έδωσε στον Ντανίλο που έκανε το πλασέ όμως πρόλαβε ο Μιλίτσεβιτςκαι στην επαναφορά ο Μαγκλίτσα προσπάθησε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα όμως τη μάζεψε ο Τούμπας

1'- Έναρξη της αναμέτρησης

ΑΠΟΕΛ: Μιχαήλ, Πέδρο, Έσελινγκ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Σόουζα, Ντανίλο (54' Oκριασβίλι), Σαρφό, Θεοδώρου (69' Εφραίμ), Νατέλ (88' Σατσιάς), Μαγκλίτσα

ΑΕΚ: Toύμπα, Γκαρσία (87' Tάντι), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Λέδες, Μάμας (74' Εσπινόσα), Φαράζ (61' Ακοράν), Γκιούρσκο, Άλτμαν (61' Ρομό), Τρισκόφσκι (87' Λαμπόικο)

ΣΚΟΡΕΡ: 26' Μαγκλίτσα / 36' Γκαρσία

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56' Θεοδώρου, 60'Oκριασβίλι, 90+1' Σαμπάλα / 41' Μάμας, 46+1' Γκαρσία

Διαιτητής: Sozza Simone
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Νικολάου Γιώργος