Με αέρα Γιανέφσκι... φόρτσα για εξάδα ο Ολυμπιακός

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 5.2.2021

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, με ανατροπές και φωνές για διαιτητικές αποφάσεις, ο Ολυμπιακός βγήκε νικητής στο στάδιο «Αμμόχωστος» επί της Νέας Σαλαμίνας με 2-1.

Το τρίποντο αυτό έρχεται μετά από καιρό για την ομάδα της Λευκωσίας, στον πάγκο της οποία έκανε ντεμπούτο ο Τσέντομιρ Γιανέφσκι. Οι μαυροπράσινοι είχαν να πανηγυρίσουν από τις 27 Νοεμβρίου και τη νίκη 3-2 επί της Καρμιώτισσας. Εκ τότε μετρούσαν σε δέκα παιχνίδια, εφτά ήττες και τρεις ισοπαλίες.

H Nέα Σαλαμίνα μένει για τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς επιτυχία, μιας και προηγήθηκαν άλλη μία ήττα και δύο ισοπαλίες.

Η νίκη του Ολυμπιακού επιτεύχθηκε μετά από ανατροπή. Στο 27΄ η Νέα Σαλαμίνα με κεφαλιά του Οσέι πήρε το προβάδισμα, για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα ο Ολυμπιακός στο 32’ με δυνατό σουτ του Σάλι.

Οι μαυροπράσινοι, που ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχαν το νικητήριο τέρμα στο 80’ όταν ο Πεχλιβάνης έδωσε στον Μάντζη (σ.σ. δύο παίκτες που μπήκαν ως αλλαγή) ο οποίος την έσπρωξε στα δίχτα. Προηγουμένως, στο 52’, η ομάδα της Λευκωσίας απώλεσε πέναλτι, με τον Βεσελόφσκι να κόβει την εκτέλεση του Γκουστάβο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Νέα Σαλαμίνα στο 84', στην πρώτη προσπάθειά της μετά το γκολ του Ολυμπιακού, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, όμως μετά από παρέμβαση του VAR ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Με το τρίποντο αυτό ο Ολυμπιακός έφθασε τους 28 βαθμούς και έφθασε έναν πόντο πίσω από την έκτη Δόξα, ανεβαίνοντας πάνω από τη Νέα Σαλαμίνα που είναι όγδοη με 26 βαθμούς.

Τέλος του παιχνιδιού

84' -  Άμεση απάντηση από τους γηπεδούχους, μετά από μπαλιά του Κρεάν, ο Ντανίλο με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια στον Κούπιτς και ξανά στην ισοφάριση το παιχνίδι. Ακυρώθηκε για οφσάιντ.

80' - ΓΚΟΛ. 1-2. Ο Σαντάνα πέρασε στον Πεχλιβάνης, αυτός έκανε την πάσα στον Μάντζη κι αυτός από κοντά την έστειλε στα δίχτυα

73' - Παράλληλη μπαλιά από τον Οσέι, ο Βάγκνερ δεν μπόρεσε να την ακουμπήσει και να τη στείλει στα δίχτυα.

59'- O Koστόφ βρέθηκε σε καλή θέση, ο Βεσελόφσκι βγήκε κι έπεσε στα πόδια του, διώχνοντας τον κίνδυνο.

52' - ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Βεσελόφσκι έπεσε στην αριστερή γωνιά κι απέκρουσε την εκτέλεση του Γκουστάβο. Στη συνέχεια ο Κοστόβ προσπάθησε, ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας απέκρουσε και πάλι

51' - ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Λούκας Σωτηρίου δίνει πέναλτι για ανατροπή του Κα από τον Κύπρο Χριστοφόρου. Επιβεβαιώθηκε η παράβαση από το VAR.

46' - Σουτ του Οσέι, έξω η μπάλα

ENAΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

-Ισορροπημένη η κατοχή, 51% η Νέα Σαλαμίνα, 49% ο Ολυμπιακός

-Πέντε τελικές για τη Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο ημίχρονο (μία στο στόχο), μία (στο στόχο) οι τελικές για τον Ολυμπιακό.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

32'- ΓΚΟΛ. 1-1. Στην πρώτη τελική του προσπάθεια του Ολυμπιακού, ο Σάλι με προσωπική ενέργεια, έκανε ανενόχλητος το σουτ από το ύψος της περιοχής και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

27'- ΓΚΟΛ. 1-0. Δυνατή κεφαλιά από τον Οσέι, καρφώνει την μπάλα στην πάνω εστία της εστία του Ολυμπιακού

11' - Γυριστό σουτ από τον Ντανίλο, ήταν άστοχο.

10' - Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, ο Ντανίλο με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

5' -  Ο Λοράν βρίσκει με μπαλιά τον Οσέι, ο οποίος έκανε απευθείας το σουτ, το οποίο ήταν άστοχο

3' - Σουτ του Ντανίλο, ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ολυμπιακού η μπάλα.

1' - Έναρξη της αναμέτρησης

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Σεργίου (90' Σιαθάς), Καμισόκο, Μπρένο, Βαρέλα (70' Βάγκνερ), Ντανίλο, Μουστιβάρ (70' Κρεάν), Ντουβεντρού (65'  Τσουκαλάς), Οσέι, Χριστοφόρου, Κονφέ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κούπιτς, Ψάλτης, Μίλετιτς, Σάλι (76' Σαντάνα), Γκουστάβο (66' Πεχλιβάνης), Σαρφό (90' Μανρίκε), Ανδρέου, Σωτηρίου, Κοστόφ (66' Mάντζης), Νάνι, Κα (89' Σαμπίνια)

ΣΚΟΡΕΡ: 27' Οσέι, 84' Ντανίλο / 32' Σάλι, 80' Μάντζης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 4' Ψάλτης, 38' Καμισόκο,71' Nτανίλο / 50' Σωτηρίου, 83' Πεχλιβάνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σωτηρίου Λούκας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης