Η έκπληξη δεν ήρθε και το σερί μεγαλώνει...

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 8.10.2021

Η εθνική μας δεν μπόρεσε να κάνει την έκπληξη απέναντι στην ισχυρή Κροατία, η οποία επικράτησε με 3-0 στο «ΑΕΚ Αρένα» για την 7η αγωνιστική του 8ου ομίλου των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ως αποτέλεσμα, το αρνητικό σερί της Κύπρου έχει διευρυνθεί στις τέσσερις διαδοχικές ήττες (έξι με τα φιλικά του Ιούνη...) μένοντας μάλιστα «άσφαιρη» σε όλα αυτά τα ματς.

Το σκορ άνοιξε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2') ο Πέρισιτς, ο οποίος έπειτα από ωραία κάθετη πάσα του Μόντριτς, νίκησε τον Μιχαήλ με διαγώνιο πλασέ, το δεύτερο γκολ επετεύχθη στο 80' από τον Γκβαρντιόλ, που σκόραρε από κοντά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 92' από τον Λιβάγια.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 23' είχε ακυρωθεί από το VAR γκολ του Κράμαριτς, καθώς ο Πέρισιτς, που του είχε δώσει την ασίστ, ήταν εκτεθειμένος, ενώ στο 54' ο Μιχαήλ απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Μόντριτς, έπειτα από αυστηρή υπόδειξη του Μάικλ Όλιβερ για ανατροπή του Κράμαριτς από τους Ιωάννου-Σωτηρίου.

Μετά τη νέα ήττα η εθνική μας διατηρήθηκε στους τέσσερις βαθμούς και στον πάτο του ομίλου, παρέα με τη Μάλτα (υστερούμε στα γκολ...) την οποία θα φιλοξενήσουμε (επίσης στο «ΑΕΚ Αρένα») την ερχόμενη Δευτέρα (11/10), σε ένα... must win παιχνίδι εάν θέλουμε να αποφύγουμε την τελευταία θέση.

Η Κροατία από την άλλη συνεχίζει χέρι-χέρι στην κορυφή (16β.) με τη Ρωσία η οποία νίκησε 1-0 τη Σλοβακία (9β.) ενώ τρίτη ανέβηκε η Σλοβενία (10β.) που διέσυρε με 4-0 τη Μάλτα.

92' ΓΚΟΛ, 3-0 η Κροατία με τον Λιβάγια.

85' Αλλαγή για την Κύπρο, Κακουλλής αντί Π. Σωτηρίου.

84' Σουτ του Ανδρέου, μπλόκαρε ο Λιβάκοβιτς.

83' Διπλή αλλαγή για την Κροατία, Ιβανούσετς αντί Μόντριτς και Γιάκιτς αντί Μπρόζοβιτς.

80' ΓΚΟΛ, 0-2 η Κροατία με τον Γκβαρντιόλ, που μετά από εκτέλεση κόρνερ και κόντρα, σκόραρε ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι.

76' Δυνατό σουτ του Μπρέκαλο, νέα εξαιρετική επέμβαση από τον Μιχαήλ.

74' Καλό σουτ του Πέρισιτς, εντυπωσιακή απόκρουση του Μιχαήλ.

69' Διπλή αλλαγή για την Κύπρο, Χάμπος και Λοΐζου αντί Αρτυματά και Παπουλή.

68' Διπλή αλλαγή για την Κροατία, Λιβάγια αντί Κράμαριτς και Μπρέκαλο αντί Βλάσιτς.

63' Αλλαγή για την Κροατία, ο Πάσαλιτς αντικαθιστά τον Κόβασιτς.

62' Κίτρινη κάρτα στον Στάνισιτς.

60' Αλλαγή για την Κύπρο, Αντωνιάδης αντί Αβραάμ.

59΄Απειλεί η Κροατία, μόλις έξω το σουτ του Βλάσιτς!

54' Απέκρουσε ο Μιχαήλ την εκτέλεση πέναλτι του Μόντριτς!

52' Πέναλτι για την Κροατία. Για ανατροπή του Κράμαριτς από τον Ιωάννου.

46' Aλλαγή για την Κύπρο, ο Τζιωνής στη θέση του Πίττα.

Δεύτερο ημίχρονο

-Δίκαιο το προβάδισμα των φιλοξενουμένων που μετά το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλύτεροι από την εθνική μας.

Τέλος ημιχρόνου

45+2' ΓΚΟΛ, 0-1 η Κροατία με τον Πέρισιτς. Μετά από κάθετη πάσα του Μόντριτς, νίκησε τον Μιχαήλ με διαγώνιο πλασέ.

44' Κίτρινη κάρτα στον Αβραάμ.

40' Χάνει μεγάλη ευκαιρία ο Πιέρος, ο οποίος νικήθηκε από τον Λιβάκοβιτς, όμως η φάση θεωρείται μη γενόμενη λόγω οφσάιντ.

35' Επικίνδυνο σουτ του Κράμαριτς, πέφτει και μαζεύει ο Μιχαήλ.

33' Κίτρινη κάρτα στον Κόβασιτς.

33' Κίτρινη κάρτα στον Αρτυματά.

31' Διαγώνιο σουτ του Πέρισιτς, έξω.

-Έπεσε λίγο ο ρυθμός των Κροατών μετά το ακυρωθέν τους γκολ.

23' Η Κροατία σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR για οφσάιντ. Ήταν εκτεθειμένος ο Πέρισιτς, που αργότερα έκανε το γύρισμα στον Κράμαριτς που σκόραρε από την καρδιά της περιοχής.

-Ανέβασαν πολύ τις... στροφές τους μετά το δεκάλεπτο οι Κροάτες κι έγιναν πολύ απειλητικοί.

21' Κεφαλιά του Γκβαρντιόλ μετά την εκτέλεση του κόρνερ, δεν ανησυχεί ο Μιχαήλ, έξω.

21' Σουτ από τον Πέρισιτς αυτή τη φορά, αποκρούει ο πορτιέρο της εθνικής μας.

20' Σουτ του Βλάσιτς, έξω.

18' Σουτ του Μόντριτς, έδιωξε σε κόρνερ ο Μιχαήλ.

14' Μακρινό σουτ του Σόσα, απέκρουσε με δυσκολία ο Μιχαήλ, στην εξέλιξη της φάσης κι έπειτα από σέντρα ο Τσαλέτα-Τσαρ έπιασε την κεφαλιά, έξω.

14' Σουτ του Πέρισιτς από το ύψος της περιοχής, έβαλε την κόντρα ο Ανδρέου, κόρνερ.

13' Πρώτη φάση για τους Κροάτες με κοντινό σουτ του Κράμαριτς έπειτα από γύρισμα του Βλάσιτς, έξω.

11' Δοκίμασε το μακρινό βολέ ο Αρτυματάς, σε σώμα αντιπάλου η μπάλα. Υπήρχε προοπτική σ' αυτό το σουτ από τον... μετρ του είδους!

-Πατάει καλά η εθνική μας στο πρώτο δεκάλεπτο. Δεν είναι παθητική και όταν κερδίζει την μπάλα προσπαθεί να βγει μπροστά με γρήγορες πάσες και ορθόδοξο τρόπο, ενώ πιέζει ψηλά. Παράλληλα η εστία του Μιχαήλ δεν έχει απειληθεί καθόλου.

1' Καλή ευκαιρία για την Κύπρο με το ξεκίνημα! Μετά από λάθος των Κροατών ο Σωτηρίου έκλεψε, έφτασε στο όριο της περιοχής και επιχείρησε το σουτ, έβαλε σωτήρια την κόντρα ο Γκβαρντιόλ.

-Ξεκίνησε το ματς. Καλή επιτυχία στην εθνική μας!

ΚΥΠΡΟΣ (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Ψάλτης, Ανδρέου, Κ. Σωτηρίου, Ν. Ιωάννου, Αβραάμ (60' Αντωνιάδης), Αρτυματάς (69' Χάμπος), Κάστανος, Πίττας (46' Τζιωνής), Παπουλής (69' Λοΐζου), Π. Σωτηρίου (85' Κακουλλής)

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνιτσιτς, Τσαλέτα-Τσαρ, Γκβαρντιόλ, Σόσα, Μπρόζοβιτς (83' Γιάκιτς), Κόβασιτς (63' Πάσαιλτς), Μόντριτς (83' Ιβανούσετς), Βλάσιτς (68' Μπρέκαλο), Πέρισιτς, Κράμαριτς (68' Λιβάγια).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33' Αρτυματάς, 44' Αβραάμ / 33' Κόβασιτς, 62' Στάνισιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάικλ Ολίβερ (Αγγλία)

Μπήκε το νερό στο αυλάκι για το αθλητικό κέντρο της ΚΟΠ!