Ζάιρο στην κορυφή... Πάφος στην κορυφή!

Δημοσιεύθηκε 8.10.2022

Ο Ζάιρο κτύπησε στην αρχή και το τέλος του αγώνα, έπιασε κορυφή στη λίστα των σκόρερ κι έστειλε την ομάδα του στην κορυφή της βαθμολογίας! Η Πάφος επικράτησε με 3-0 της Ένωσης στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 6η αγωνιστική κι επέστρεψε τόσο στα τρίποντα, όσο και στην πρώτη θέση (ενδεχομένως προσωρινά).

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός της ομάδας του Χένινγκ Μπεργκ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό και σκόραρε το δεύτερο γκολ στο 88', ενώ στις καθυστερήσεις (92') άνοιξε λογαριασμό ο Αμντουραχίμι, στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Πάφου.

Η Πάφος ήταν ανώτερη καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει νωρίτερα το δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα να κρατήσει στο παιχνίδι την Ένωση μέχρι το 88'.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το αήττητό τους και με την τέταρτη τους νίκη ανέβηκαν στους 14 βαθμούς και στην κορυφή, στο +2 από τον Άρη και στο +3 από τον Απόλλωνα, που αγωνίζονται την Κυριακή. Στους έξι βαθμούς και την 11η θέση έμεινε η Ένωση.

Παρότι αυτό δεν αποτυπώθηκε στις τελικές προσπάθειες (3-2 για την Ένωση) η Πάφος ήταν καταφανώς ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και γυρόφερνε συνεχώς των περιοχή των βυσσινί δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ, το οποίο βρήκε στην πρώτη της απόπειρα, με τον Ζάιρο στο 9' να σκοράρει εύκολα μετά την ασίστ του Σεμέδο (είχε προηγηθεί εξαιρετική ενέργεια του Αφρικανού). Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν τον αγώνα, όμως παρά την επιμονή τους δεν πλησίασαν ξανά στο γκολ, με την Ένωση μάλιστα να «αγγίζει» την ισοφάριση με την πρώτη της ευκαιρία στο 45' (απόκρουση Άντος στον Βουτσένοβιτς).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία και στο β' μέρος και να ψάχνουν το δεύτερο γκολ που θα έκανε πιο... απλά τα πράγματα, όμως αυτό δεν ερχόταν. Στο 59' (απόκρουση Κόστιτς) και το 64' (έξω) ο Σεμέδο δεν μπόρεσε να χριστεί σκόρερ, στο 75' ο Ζάιρο με κεφαλιά αστόχησε, ενώ στο 84' ο Σεμέδο έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν σε τετ-α-τετ απέτυχε να νικήσει τον Κόστιτς. Εντέλει το τρίποντο το «καθάρισε» ο σκόρερ του πρώτου γκολ, ο Ζάιρο, ο οποίος κτύπησε και στο 88' για το 2-0, ενώ στο 92' ο Αμπντουραχίμι συνδύασε το ντεμπούτο του με το γκολ, κάνοντας μετά από τρομερή ενέργεια το 3-0.

93' Αλλαγές για την Πάφο, Χέσταντ και Αλ Γκαντιουί αντί Ζάιρο.

92' ΓΚΟΛ, 3-0 η Πάφος με τον Αμπντουραχίμι, έπειτα από εξαιρετική ενέργεια.

89' ΓΚΟΛ, 2-0 η Πάφος με τον Ζάιρο. Με κεφαλιά μετά από σέντρα

88' Αλλαγή για την Ένωση, Γαβριήλ αντί Λαμί.

86' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Σεμέδο, αποκρούει σε κόρνερ ο Κόστιτς.

84' Αλλαγή για την Πάφο, Χοτσκο αντί Ντράγκομιρ.

81' Κίτρινη κάρτα στον Λουσέρο.

80' Επικίνδυνο γύρισμα του Ικόκο, δεν φτάνει η μπάλα στον Σεμέδο.

78' Αλλαγή για την Πάφο, Αμπντουραχίμι αντί Βαλακάρι.

75' Κεφαλιά του Ζάιρο μετά από εκτέλεση κόρνερ, άστοχη.

70' Αλλαγές για την Ένωση, Κατσιαρής και Γεβρέμοβιτς στις θέσεις των Μαυρουδή και Ντιαβαρά.

64' Τρομερή ευκαιρία για την Πάφο με τον Σεμέδο φάτσα με τον Κόστιτς να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια.

62' Σουτ του Μαυρουδή, εύκολα μαζεύει ο Άντος.

61' Αλλαγές για την Ένωση, Μέιρα αντί Κωνσταντίνου και Ρουσιάς αντί Βουτσένοβιτς.

59' Ευκαιρία για την Πάφο μετά από γύρισμα του Τάνκοβιτς, ο Σεμέδο σούταρε και ο Κόστιτς απέκρουσε.

-Χωρίς φάσεις το πρώτο διάστημα της επανάληψης.

45' «Άγγιξε» την ισοφάριση από το πουθενά η Ένωση. Πολύ ωραίο πλασέ του Βουτσένοβιτς, δύσκολα έδιωξε σε κόρνερ ο Άντος.

42' Εκτέλεση φάουλ του Λουσέρο, μαζεύει εύκολα ο Άντος.

37' Σουτ του Ικόκο, πάνω από τα δοκάρια.

36' Επικίνδυνη φάση μετά από γύρισμα του Βαλακάρι, δεν μπόρεσε ο Ζάιρο να σκοράρει.

33' Κίτρινη κάρτα στον Μαυρουδή.

31' Κίτρινη κάρτα στον Κοτσώνη.

30' Ζητάει πέναλτι για χέρι του Βουτσένοβιτς η Πάφος, παίζετε λέει ο Σολωμού.

15' Κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντίνου.

13' Πλησίασε ξανά να φτάσει στο 2-0 με αυτογκόλ η Πάφος, η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα μετά από προσπάθεια αμυντικού να διώξει, έσωσε ο Κόστιτς.

11' Παραλίγο αυτογκόλ από τον Ντα Σίλβα, λίγο έξω η μπάλα μετά το διώξιμό του, κόρνερ για την Πάφο.

9' ΓΚΟΛ, 1-0 η Πάφος με τον Ζάιρο! Μετά από ασίστ του Σεμέδο, από πολύ κοντά ο πρώτος σκόρερ της Πάφου έφτασε στα πέντε γκολ.

5' Σουτ του Βουτσένοβιτς έξω από την περιοχή, πολύ άστοχο.

ΠΑΦΟΣ: Αντός, Zoυνίνιο, Κβίντα, Μπάιριτς, Ικόκο, Κανέ, Ντράγκομιρ (84' Χότσκο), Βαλακάρι (78' Αμπντουραχίμι), Σεμέδο, Ζάιρο (93' Αλ Γκαντιουί), Τάνκοβιτς.

ΕΝΩΣΗ: Κόστιτς, Κοτσώνης, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Εχμάν, Μαυρουδής (70' Κατσιαρής), Λουσέρο, Ντιαβαρά (70' Γεβρέμοβιτς), Κωνσταντίνου (61' Μέιρα), Λαμί (88' Γαβριήλ), Βουτσένοβιτς (61' Ρουσιάς)

ΣΚΟΡΕΡ: 9' Ζάιρο / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / 15' Κωνσταντίνου, 31' Κοτσώνης, 33' Μαυρουδής, 81' Λουσέρο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σολωμού Δημήτρης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος

4ος Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος