«Καρέ» νικών, μισή ντουζίνα γκολ και κορυφή!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 24.4.2021

Ευρεία νίκη με 6-0 επί της Καρμιώτισσας πήρε η Πάφος σε αγώνα που έγινε στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ.

Η ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη, που ούτως ή άλλως ξεκίνησε φορτσάτα το παιχνίδι, εκμεταλλεύτηκε το έπακρο την αριθμητική της υπεροχή από το 30ό λεπτό, ρίχνοντας μισή ντουζίνα γκολ στην αντίπαλό της.

Ο Καψός ήταν ο παίκτης που αποβλήθηκε από τον διαιτητή Φωτίου, ο οποίος παρότι αρχικά τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μέρφι, πήγε στο μόνιτορ για να δει τη φάση κι ακολούθως του έδειξε κόκκινη, κρίνοντας πως ήταν τελευταίος παίκτης, έστω κι αν βρισκόταν σε πλάγια θέση.

Νωρίτερα, στο 15', ο Πάντσεον είχε ανοίξει το σκορ για την Πάφο, η οποία στο 37' διπλασίασε τα γκολ της με τον Μέρφι. Στο 53' ο Μπεριγκό έβαλε το τρίτο, στο 67' ο Μέρφι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ενώ ο Τόρες που μπήκε αλλαγή πέτυχε επίσης δύο τέρματα (72', 78').

Με την τέταρτη διαδοχική της νίκη, η Πάφος έφτασε τους 48 βαθμούς κι ανέβηκε στην κορυφή του β' γκρουπ, ευρισκόμενη στο +2 από τον ΑΠΟΕΛ (έχουν τον ίδιο αριθμό αγώνων, καθώς η Πάφος «χρωστά» παιχνίδι). Η Καρμιώτισσα, από την άλλη, που έχει συμβιβαστεί με τον υποβιβασμό της στη Β' Κατηγορία, παρέμεινε στους 23 βαθμούς.

79' Αλλαγή για την Καρμιώτισσα, ο Γενεθλίου που κάνει ντεμπούτο περνά στη θέση του Ρομό.

78' ΓΚΟΛ, 0-6 η Πάφος με κοντινό σουτ του Τόρες.

72' ΓΚΟΛ, 0-5 η Πάφος με κεφαλιά του Τόρες.

71' Αλλαγή για την Πάφο, ο Σπόντας στη θέση του Πάνιτς.

67' ΓΚΟΛ, 0-4 η Πάφος με τον Μέρφι.

62' Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα, Χέρσκοβιτς και Μπουμπακαρί αντικαθιστούν Χριστοφή και Χατζηβασίλη.

60' Τριπλή αλλαγή για την Πάφο: Βαλεριάνος, Τόρες και Κιούζικ αντί Αουρέλιο, Μπεριγκό και Πάντσεον.

53' ΓΚΟΛ, 0-3 η Πάφος με τον Μπεριγκό, με κοντινό πλασέ έπειτα από ενέργεια και ασίστ του Πάντσεον.

49' Σουτ του Πάντσεον, πέφτει και μαζεύει ο Κίττος.

46' Δπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα, Κωμοδίκης και Ντουάρτε αντικαθιστούν Σάββα και Ι. Σάσι.

46' Αλλαγή για την Πάφο, ο Αντωνίου στη θέση του Αραγιούρι.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

45+2' Κίτρινη κάρτα στον Πάνιτς.

41' Σουτ του Πάντσεον, άστοχο.

37' ΓΚΟΛ, 0-2 η Πάφος με τον Μέρφι. Βρέθηκε σε τετ-α-τετ με τον Κίττο, τον πέρασε και πλάσαρε στην κενή εστία.

33' Κίτρινη κάρτα στον Χατζηβασίλη.

30' Αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη ο Καψός, καθώς ο ρεφ θεώρησε πως ήταν τελευταίος αμυνόμενος, έστω κι αν η φάση ήταν σε πλάγια θέση.

-Πάει στο VAR για να εξετάσει περίπτωση κόκκινης κάρτας ο Φωτίου.

27' Κίτρινη κάρτα στον Καψό.

15' ΓΚΟΛ, 0-1 η Πάφος με τον Πάντσεον! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεριγκό και απόκρουση του Κίττου, η μπάλα κατέληξε στον Άγγλο που με δυνατό συρτό σουτ άνοιξε το σκορ.

12' Νέα σπουδαία φάση για την Πάφο με κεφαλιά του Πάνιτς που αποκρούεται από τον Κίττο.

11' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με τον Μπεριγκό με κοντινή προβολή να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

9' Μακρινό σουτ του Νεοφύτου, μάζεψε ο Ρούτκο.

6' Πρώτη καλή φάση στο ματς με σουτ του Μέρφι μετά από μπαλιά του Κβίντα, έξω.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κίττος, Χριστοφή (62' Μπουμπακαρί), Πέρετς, Σάββα (46' Κωμοδίκης), Καψός, Ρέινολντς, Χρίστου, Νεοφύτου, Χατζηβασίλης (62' Χέρσκοβιτς), Ι. Σάσι (46' Ντουάρτε), Ρόμο (79' Γενεθλίου).

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αουρέλιο (60' Βαλεριάνος), Σάιθ, Αραγιούρι (46' Αντωνίου), Κβίντα, Καμπράλ, Πάνιτς (71' Σπόντας), Πάντσεον (60' Κιούζικ), Φουρ, Μέρφι, Μπεριγκό (60' Τόρες).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χατζηβασίλης (33') / Πάνιτς (45+2')

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Καψός (30') / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φωτίου Κωνσταντίνος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος