Η ΑΕΚ κέρδισε το θρίλερ απέναντι στον Άρη και συνεχίζει το κυνήγι του ΑΠΟΕΛ

Δημοσιεύθηκε 14.4.2024

Μετά από ένα απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι που είχε τρία ακυρωθέν τέρματα η ΑΕΚ κέρδισε με 1-0 τον Άρη στο στάδιο «Alphamega» και παραμένει στο κυνήγι του πρωτοπόρου ΑΠΟΕΛ αφήνοντας πιο πίσω την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Στους 68 βαθμούς έφθασε η ομάδα της Λάρνακας που είναι έναν πίσω από τον ΑΠΟΕΛ, ενώ οι πράσινοι της Λεμεσού που μένουν για τέταρτο συναπτό παιχνίδι χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα (τρεις ήττες, μια ισοπαλία), παραμένουν στην τέταρτη θέση με 61 βαθμούς.

Όλα τα λεφτά στον αγώνα ήταν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με συνεχόμενη εναλλαγή των συναισθημάτων.

Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία στον στόχο, ενώ για την ΑΕΚ ακυρώθηκε τέρματα στο 12' με τον Τόνγκια λόγω οφσάιντ του Φαράζ που έδωσε την ασίστ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νέο τέρμα που ακυρώθηκε, αυτή τη φορά του Άρη που σκόραρε με τον Μπένγκτσον που μόλις είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν μέτρησε επειδή ο Σάβο που συνεργάστηκε με τον σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι άναψε μετά το 80'. Στο 82' ο Τρισκόφσκι από ξεκάθαρη θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βανά Άλβες, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κακόριν ξεπέρασε και τον Πίριτς όμως το πλασέ του βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 90+2' ακυρώθηκε και δεύτερο γκολ του Άρη, που πέτυχε ο Μπράουν, κι αυτή τη φορά για οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Τον τελευταίο λόγο είχε ο Μιλίτσεβιτς, που μετά από εκτέλεση φάουλ κέρδισε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα για το 1-0.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Tέλος του αγώνα

90+6' - ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Μιλίτσεβιτς με κεφαλιά εντός περιοχής, μετά από εκτέλεση φάουλ, βάζει μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ

90+2' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Μπράουν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα ακυρώνεται για οφσάιντ

88' - Ο Σάντος έκανε το γύρισμα όμως ο Γκιούρτσο μπροστά σε κενή εστία δεν πρόλαβε να τη στείλει στα δίχτυα

83' - ΔΟΚΑΡΙ. Φοβερή ευκαιρία για τον Άρη, με τον Κακόριν να ξεφεύγει από τον Πίριτς, όμως το πλασέ του βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι

82' - Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Τρισκόφσκι από ευνοϊκή θέση έκανε το σουτ, με τον Βανά Άλβες να κάνει μεγάλη απόκρουση

46' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Μπένγκτσον άλλαξε με τον Σάβο και με ιδανικό τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς. Μετά από εξέταση της φάσης ακυρώθηκε το τέρμα αφού ο παίκτης που έδωσε την ασίστ ήταν σε θέση οφσάιντ

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

- Από μια ευκαιρία στον στόχο για κάθε ομάδα, με την ΑΕΚ να μετράει συνολικά τρεις ευκαιρίες.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

33' - Ο Γκάμα προσπάθησε για το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε κι έφυγε σε κόρνερ

28'- Στα χέρια του Πίριτς η μπάλα μετά το σουτ που επιχείρησε ο Νίκολιτς

12' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Η σκόραρε με τον Τόνγκια, με το γκολ να ακυρώνεται λόγω οφσάιντ του Φαράζ που ήταν ο παίκτης που έδωσε την ασίστ στον σκόρερ

9' - O Πονς μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Βανά Άλβες να κόβει τη μπάλα σε κόρνερ

8' - Ωραία συνεργασία Σουμάνσκι και Γκομίς, με αμυντικούς της ΑΕΚ να διώχνουν τελευταία στιγμή

1' - Έναρξη του αγώνα

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Μάτισικ (86' Μουσούντα), Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Γιαγκό, Νίκολιτς (46' Μπράουν), Σόκε, Μοντνόρ, Γκομίς (64' Kακόριν), Μαγιαμπέλα (46' Μπένγκτσον), Σουμάνσκι (46' Σαβό).

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (66' Σάντσες), Μιλίσεβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρθία, Λέδες, Τόνγκια, Φαράζ (66' Σάντος), Γκάμα, Πονς (78' Γκιούρτσκο), Λόπες (71' Ντίμερς).

ΣΚΟΡΕΡ: - / 90+6' Μιλίτσεβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 3' Σουμάνσκι, 65' Μπρόρσον, 79' Μπένγκτσον /-

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάκομπ Κέχλετ

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης