Με δυο γκολάρες προβάδισμα της Πάφου απέναντι στον Απόλλωνα

Δημοσιεύθηκε 10.4.2024

Με δυο πανέμορφα τέρματα η Πάφος πήρε μικρό προβάδισμα για πρόκρισή της στον τελικό του κυπέλλου, κερδίζοντας εντός έδρας με 2-1 τον Απόλλωνα στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 17 Απριλίου, στις 20:00, στο στάδιο «Alphamega». Ο αγώνας δεν είχε πολλές φάσεις, με τα πρώτα δυο τέρματα να έρχονται στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και εν τέλει την Πάφο να παίρνει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες είχαν διάθεση, όμως ελάχιστες φορές έφθασαν μέχρι την αντίπαλη εστία. Το σκορ άνοιξε στο 28’ με τον Πέπε, για λογαριασμό των γηπεδούχων, να πετυχαίνει ένα εξαιρετικό τέρμα με σουτ έξω από την περιοχή. Η απάντηση ήταν άμεση από το συγκρότημα της Λεμεσού, καθώς επτά λεπτά αργότερα (35’) ο Μάρκες πέρασε στον Μαλεκκίδη που μπαίνοντας στην περιοχή έκανε αμέσως το σουτ στέλνοντας τη μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα για το 1-1.

Με το ρυθμό να πέφτει στο δεύτερο ημίχρονο, το σκορ αυτό φάνταζε το πιο πιθανόν για να είναι τελικό, μέχρι το 85’ , όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφθασε έξω από την περιοχή στον Δημητρίου, που απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και με σουτ την έστειλε να αναπαυτεί στα δίχτυα του Λέουβενμπεργκ για το 2-1.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

85' - ΓΚΟΛ. 2-1. Με σουτ έξω από την περιοχή ο Δημητρίου βάζει ξανά μπροστά την Πάφο

68' - Άστοχη η κεφαλιά από τον Ζάιρο

53' - Έξω πήγε το σουτ του Ζάιρο

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

35' - ΓΚΟΛ. 1-1. Ο Μάρκες έδωσε στον Μαλεκκίδη, ο οποίος έκανε αμέσως το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα

28' - ΓΚΟΛ. 1-0. Ο Πέπε με ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή, δεν άφησε περιθώρια για τον Λέουβενμπεργκ και βάζει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους

10'- Καλός ρυθμός στον αγώνα, χωρίς όμως καμία φάση μέχρις στιγμής

1' - Έναρξη του αγώνα

ΠΑΦΟΣ: Ίβoυσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαϊ, Ρους (69' Δημητρίου), Ντράγκομιρ, Κοντρέρας (46' Ναμ), Τάνκοβιτς (69' Ζάζα), Βαλακάρι (46' Μπρούνο), Πέπε, Ζάιρο.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Φιλιώτης (70' Πεϊμπέρνς), Εκπολό, Νταρίκουα, Γιούρσεβιτς, Μαλεκκίδης (46'Koστάκε), Κολ (83' Αρτεάν), Χάμπος (83' Μπακένγκα, Πέρετζ (59' Σπόλιαριτς), Σάντος, Μάρκες

ΣΚΟΡΕΡ: 28' Πέπε, 83' Δημητρίου / 35' Μαλεκκίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12' Κολ, 19' Πέρετζ, 40' Φιλιώτης, 49' Nταρίκουα, 61' Koστάκε, 90+4' Πεϊμπέρνς

Διαιτητής: Petrescu Radu-Marian

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

VAR: Hategan Ovidiu-Alin