Παρούσα με σούπερ διπλό στο ΓΣΠ η Πάφος!

Δημοσιεύθηκε 27.1.2024

Τεράστιο διπλό για την Πάφος FC η οποία επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ κάνοντας σημαντικό άλμα στην βαθμολογία.

Η παφιακή ομάδα με γκολ των Βαλακάρι στο 14΄και Τάνκοβιτς στο 87΄, έφυγε από την Λευκωσία με ένα πολύτιμο τρίποντο το οποίο την ανέβασε στην τρίτη θέση και τους 41 βαθμούς. Έχασε νέο πολύτιμο έδαφος η Ομόνοια η οποία έμεινε στους 39΄και πλέον στην 6η θέση. Το γκολ για τους πράσινους σημείωσε ο Μπεζούς στο 28ο λεπτό. Με δέκα ολοκλήρωσε το ματς το τριφύλλι λόγω της αποβολής του Κουλιμπαλί στο 90+3.

90+3΄Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Κουλιμπαλί για εκτός φάσης χτύπημα στον Γκολντάρ.

90΄Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος.

87΄ΓΚΟΛ η Πάφος, 1-2 με Τάνκοβιτς! Σέντρα του Τουμάσι από δεξιά, με δυνατή κεφαλιά ο Τάνκοβιτς νικά τον Φαμπιάνο.

80΄Τελευταίο δεκάλεπτο.

71΄Κίτρινη στον Κακουλλή με το που πέρασε στο ματς.

63΄Ευκαιρία για την Πάφο με τον Τάνκοβιτς να κάνει το δυνατό σουτ εκτός περιοχής, έδιωξε ο Φαμπιάνο.

53΄Ευκαιρία για την Ομόνοια με σουτ του Σίμιτς εντός περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο κεφάλι του Κβίντα.

46΄Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Τέλος ημιχρόνου

45' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, ο Ζάιρο σε θέση βολής έκανε απελπιστικά άστοχο πλασέ.

44' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο, Γκολντάρ αντί Ικόκο.

42' Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Ικόκο.

-Δύο επικίνδυνες προϋποθέσεις από πλευράς Πάφου δεν κατέληξαν σε τελική προσπάθεια.

28' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Ομόνοια με τον Μπεζούς! Με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μετά από μακρινή μπαλιά του Παναγιώτου.

27' Αγγίζει ξανά το γκολ η Ομόνοια, η κεφαλιά του Φράνσον στο οριζόντιο δοκάρι.

26' Κι άλλη μεγάλη φάση για την Ομόνοια με τον Στεπίνσκι να φεύγει σε αντεπίθεση, να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει από πλάγια δεξιά, απέκρουσε ο Ίβουσιτς.

25' Δεύτερη σπουδαία φάση για την Ομόνοια. Γύρισμα του Φράνσον, ο Ικόκο δεν μπόρεσε να διώξει, ο Σίμιτς από πλάγια ετοιμαζόταν να σκοράρει αλλά τον έκοψε σωτήρια ο Ρους.

14' ΓΚΟΛ, 1-0 η Πάφος με τον Βαλακάρι! Σκόραρε από κοντά μετά από γύρισμα του Ναμ.

13' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Σίμιτς από κοντά μετά από γύρισμα του Μάθιους δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ίβουσιτς.

12' Κίτρινη κάρτα στον Μπεζούς.

5' Σουτ του Μπρούνο, κόντραρε στον Κουλιμπαλί, ακολούθησε σουτ του Ζάιρο, ψηλά έξω.

3' Πρώτη καλή φάση με κεφαλιά του Μπρούνο μετά από μπαλιά του Μελούσο, μπλοκάρει ο Φαμπιάνο.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

OMONOIA: Φαμπιάνο, Μάθιους, Λανγκ, Παναγιώτου (90+2΄Λέτσιακς) Κουλιμπαλί, Κούσουλος, Χαραλάμπους (82΄Κασάμα) Φράνσον (71΄Κακουλλής) Μπέζους, Σίμιτς, Στεπίνσκι (82΄Μπάκιτς)

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Ικόκο (44΄ Γκολντάρ), Ρους, Κβίντα, Μελούσο, Ναμ, Ντράγκομιρ, Μπρούνο (84΄Τουμάσι) Βαλακάρι (90΄Μπότσκαϊ) Τάνκοβιτς (90΄Κανέ) Ζάιρο.

ΣΚΟΡΕΡ: 28΄ Μπέζους / 14΄ Βαλακάρι, 87΄Τάνκοβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12΄ Μπεζούς (6η), 71΄Κακουλλής (3η)/78΄Κβίντα, 90+1΄Ναμ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 90+3΄Κουλιμπαλί

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Markovic Momcilo

Α' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος

4ος Διαιτητής: Τσαμπαλάς Ανδρέας

VAR: Jovanovic Srdjan