Άλωσε την Πάφο ο ΑΠΟΕΛ και δεν παραχωρεί την κορυφή!

Δημοσιεύθηκε 17.12.2023

«Πιάστε με αν μπορείτε», είπε κατά κάποιον τρόπο ο ΑΠΟΕΛ στους αντιπάλους του, με το σπουδαίο διπλό που έκανε στο «Στέλιος Κυριακίδης»! Οι γαλαζοκίτρινοι πήραν μια από τις μεγαλύτερες μέχρι τώρα νίκες τους στη σεζόν κερδίζοντας με 1-0 την Πάφο στην έδρα της για τη 15η αγωνιστική και δεν άφησε την αντίπαλό του να τον πιάσει στην κορυφή (θα ήταν τριπλή ισοβαθμία με Ομόνοια που θα γινόταν τετραπλή με αυριανή νίκη του Άρη), πηγαίνοντας ξανά στο +3 από τη δεύτερη θέση, στην οποία βρίσκεται η «αιώνια» αντίπαλός του την οποία θα αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική.

Το «χρυσό» γκολ για τους γαλαζοκίτρινους, οι οποίοι επιπλέον έστειλαν την Πάφο στο -6, το σκόραρε στο 54ο λεπτό ο Τσεμπάκ με κεφαλιά.

Αυτή ήταν η δέκατη νίκη στα τελευταία 11 παιχνίδια για την ομάδα της Λευκωσίας η οποία βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, ενώ η Πάφος δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα (μετά από εκείνη από την Καρμιώτισσα), υποχωρώντας στην τέταρτη θέση (θα πέσει πέμπτη αν κερδίσει ο Άρης τη Δόξα).

Σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερα καλό ρυθμό, ο ΑΠΟΕΛ είχε ελαφριά υπεροχή, έχοντας διπλάσιες τελικές από τους γηπεδούχους (6-3) καθώς και τις σημαντικότερες φάσεις. Αυτές ήταν το σουτ του Κβιλτιάια στο 33΄ στο οποίο ο Γκολντάρ έσωσε την τελευταία στιγμή την εστία της Πάφου καθώς και αυτό του Μαρκίνιος στις καθυστερήσεις (45+3΄) το οποίο αποκρούστηκε από τον Ίβουσιτς.

Καλύτερος ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα της επανάληψης με τις δύο ομάδες να φτιάχνουν από δύο φάσεις στα πρώτα λεπτά και με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 54΄, με κεφαλιά του Τσεμπάκ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιτάλ. Στο 60’, μάλιστα, λίγο έλειψε να γίνει το 2-0, όταν το δυνατό σουτ του Ντάλσιο μετά από έξοχη ενέργεια βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Η Πάφος κράτησε μπάλα στη συνέχεια, άσκησε πίεση, όμως δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα τον Μπέλετς, πέραν από μια κεφαλιά του Ναμ (83΄) κι ένα γυριστό του Γκολντάρ (90+3΄).

Τραυματίας αποχώρησε ο Ικόκο από πλευράς Πάφου, ενώ oι Βιγιαφάνες και Πέτροβιτς συμπλήρωσαν απαγορευτικό αριθμό κίτρινων καρτών και χάνουν ένα από τα δύο προσεχή ντέρμπι του ΑΠΟΕΛ με Ομόνοια και Απόλλωνα.

90+3' Γυριστό του Γκολντάρ, πάνω από τα δοκάρια.

-Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' Κίτρινη στον Ναμ.

87' Ο Σαρφό στη θέση του Βιγιαφάνες.

85' Κίτρινη στον Πέτροβιτς.

83' Κεφαλιά του Ναμ, λίγο πάνω από τα δοκάρια. Καλή φάση για την Πάφο.

78' Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφο, Δημητρίου στη θέση του Ικόκο.

71' Απειλεί ο Τομανέ, τον πρόλαβε ο Ίβουσιτς.

70' Διπλή αλλαγή στον ΑΠΟΕΛ, Δώνης και Τομανέ αντί Μαρίνιος και Κβιλιτάια.

69' Εκτέλεση φάουλ του Τουμάσι, έξω.

65' Τρεις αλλαγές για την Πάφο. Πελάτζιο, Τουμάσι, Αμπντουσαλάμοφ στις θέσεις των Πέπε, Μπρούνο και Βαλακάρι.

60' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ του Ντάλσιο στο οριζόντιο δοκάρι.

58' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Ντβάλι αντί Βιτάλ.

54' ΓΚΟΛ, 1-0 ο ΑΠΟΕΛ με Τσεμπάκ! Με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βιτάλ.

52' Απειλεί με σουτ του Ντράγκομιρ η Πάφος, μαζεύει ο Μπέλετς.

49' Σουτ του Μαρκίνιος, πολύ άστοχο.

47' Κεφαλιά του Μπρούνο, έξω.

45+4' Κίτρινη στον Γκολντάρ.

45+3' Καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με Μαρκίνιος, ο Ίβουσιτς απέκρουσε το δυνατό του σουτ.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

43' Σουτ του Κβιλιτάια, απέκρουσε ο Ίβουσιτς.

41' Σουτ του Ζάιρο, μάζεψε ο Μπέλετς.

38' Κίτρινη σε Βιγιαφάνες και Μποτσκάι.

33' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με σουτ του Κβιλτιάια μετά από κάθετη του Ντάλσιο, έσωσε ο Γκολντάρ την τελευταία στιγμή.

28' Κίτρινη στον Μαρκίνιος.

24' Ζητούν πέναλτι οι του ΑΠΟΕΛ για ανατροπή του Βιγιαφάνες, δεν δίνει κάτι ο Δανός, σωστά.

21' Πλασέ του Μαρκίνιος, μάζεψε ο Ίβουσιτς.

16' Μπήκε απειλητικά στην περιοχή ο Μπρούνο, έκανε το επικίνδυνο γύρισμα, έδιωξε σε κόρνερ ο Σούσιτς.

14' Δυνατό σουτ του Εντονγκαλά από το ύψος της περιοχής, κόντραρε, κόρνερ.

11' Κεφαλιά του Μαρκίνιος μετά από σέντρα του Βιτάλ, μάζεψε χωρίς ανησυχία ο Ίβουσιτς.

-Σηκώθηκε ο Μπρούνο, έχει τις αισθήσεις του και περπατάει. Βγαίνει για λίγο εκτός.

-Στο έδαφος ο Βραζιλιάνος, φαίνεται να αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό. Φώναξαν άμεσα τα ιατρικά τιμ οι παίχτες των δύο ομάδων.

6' Σουτ του Μπρούνο, κόντραρε, κόρνερ.

4' Κίτρινη κάρτα στον Βιτάλ.

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Ικόκο (78΄ Δημητρίου), Κβίντα, Γκολντάρ, Μποτσκάι, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (65΄ Πελάτζιο), Βαλακάρι (65΄ Αμπντουσαλάμοφ), Μπρούνο (65΄ Τουμάσι), Ζάιρο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεμπάκ, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Βιτάλ (58΄ Ντβάλι), Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Βιγιαφάνες (87΄ Σαρφό), Μαρκίνιος (70΄ Δώνης), Εντονγκαλά, Κβιλιτάια (70΄ Τομανέ).

ΣΚΟΡΕΡ: - / 54΄ Τσεμπάκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38΄ Μποτσκάι, 45+4΄ Γκολντάρ, 89΄ Ναμ / 4΄ Βιτάλ, 28΄ Μαρκίνιος, 38΄ Βιγιαφάνες, 85΄ Πέτροβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Sundberg Jakob Alexander (Δανία)

Α' Βοηθός Διαιτητής: Skytte Victor Skovbaek

Β' Βοηθός Διαιτητής: Risum Rene

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος

VAR: Kehlet Jakob (Δανία)

AVAR: Δημητριάδης Μάριος

Παρατηρητής: Δημητρίου Βασίλης