Κυπελλούχος και νταμπλούχος στην παράταση η Πάφος Κ19 μετά από ματσάρα

Δημοσιεύθηκε 5.5.2023

Έπειτα από ένα εξαιρετικό ματς το οποίο κρίθηκε στην παράταση η Πάφος επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ στον τελικό κυπέλλου Κ19 που διεξήχθη στην Περιστερώνα και μετά το πρωτάθλημα κατέκτησε και το κύπελλο, κλείνοντας τη σεζόν ως νταμπλούχος.

Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, η Πάφος άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με γκολ του αρχισκόρερ της, Παπαστυλιανού, ο οποίος βρήκε δίχτυα για 34η φορά στη σεζόν, ενώ στο 59' έφτασε στο 2-0 με εξαιρετικό εκτός περιοχής σουτ του Λουρέιρο.

Η ΑΕΚ, ωστόσο, αντέδρασε ιδανικά, καθώς παρότι το πέναλτι που της δόθηκε στο 60' για χέρι του Μπαντς ακυρώθηκε από το VAR, κατάφερε αρχικά να μειώσει στο 69' με πλασέ του δικού της πρώτου σκόρερ, Κωνσταντή (15ο γκολ) και να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα με τον Χένρι Ανδρέου.

Η παράταση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να σκοράρει αλλά το γκολ του Πέρεζ στο 92' ακυρώθηκε από το VAR λόγω οφσάιντ, όμως δύο λεπτά αργότερα (94') ο Μασάδο σκόραρε στην απέναντι εστία δίνοντας το προβάδισμα στην Πάφο (3-2), το οποίο κράτησε μέχρι τέλους πανηγυρίζοντας το κύπελλο και το νταμπλ.

Με επτά ξένους ξεκίνησε τον αγώνα η Πάφος (συνολικά έπαιξαν εννέα), δύο είχε στη σύνθεσή της η... πιο κυπριακή ΑΕΚ.

ΑΕΚ: Στυλιανίδης, Λαός (112' Ιωάννου), Καψής, Χαραλάμπους, X. Ανδρέου, Χριστάκη (86' E. Ανδρέου) Παττίχης, Μαυρής (60' Τζιωρτζής), Πέρεζ, Γκονζάλεζ, Κωνσταντή.

ΠΑΦΟΣ: Bακουλίκ, Χ. Γεωργίου, Ν. Γεωργίου, Κωνσταντίνου, Μορέιρα, Μπάλντριχ, Νταλίνια (46' Κολώτας, 111' Τελμίνιο), Λουρέιρο (76' Λέτσες), Μπαντς, Μασάδο, Παπαστυλιανού.

ΣΚΟΡΕΡ: 69' Κωνσταντή, 71' Χ. Ανδρέου / 51' Παπαστυλιανού, 59' Λουρέιρο, 94' Μασάδο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 68' Χριστάκη, 94' Γκονζάλεζ, 98' Λαός / 61' Κωνσταντίνου, 103' Κολώτας, 113' Λέτσες

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Πιριπίτσης

Α’ βοηθός διαιτητής: Κυριάκος Λαζαρίδης

Β’ βοηθός διαιτητής: Χριστόδουλος Θρασυβούλου

Τέταρτος διαιτητής: Ανδρέας Καντηλάφτη

Παρατηρητής: Ανδρέας Αντωνόπουλος