Νίκησε και την ΑΕΚ η Πάφος που ανέβηκε στην κορυφή με συγκάτοικο…

Δημοσιεύθηκε 18.9.2022

Η Πάφος FC κατάφερε να συνεχίσει την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα, νικώντας αυτή την φορά την ΑΕΚ με 1-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Χρυσός σκόρερ για τους Παφίτες ο Ζάιρο που έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο 76ο λεπτό.Η Πάφος ανεβαίνει τώρα πλεόν στην κορυφή με 10 βαθμούς, όσους έχει και ο Απόλλωνας.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στους Παφίτες οι οποίοι από νωρίς έψαχναν το γκολ. Ο Μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα ο Ζάιρο είχε την ευκαιρία να μπει στην περιοχή αλλά ο Πίριτς τον σταμάτησε αντικανονικά. Μάλιστα στην φάση δόθηκε πέναλτι που στην συνέχεια με την βοήθεια του VAR έγινε φάουλ εκτός περιοχής. Ακολούθησε παιχνίδι κατοχής από την Πάφο η οποία ήταν πιο απαιτητική, με ωραίες ενέργειες και συνεργασίες έφτανε στην περιοχή της ΑΕΚ, είχε κάποιες καλές ευκαιρίες με Τάνκοβιτς και Ικόκο ωστόσο οι ποδοσφαιριστές της Πάφου δεν έβρισκαν στόχο. Μετά το 35ο λεπτό η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και είχε αυτή την πρωτοβουλία των κινήσεων ενώ η Πάφος προσπαθούσε να γίνει απειλητική με αντεπιθέσεις.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα συνέχισε με το ίδιο σκηνικό, οι δύο ομάδες προσπαθούσαν αλλά είχαν τις στιγμές τους αλλά τους έλειπε η τελική πάσα. Στο 54ο λεπτό η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι μετά από χέρι του Ικοκό, αλλά και αυτή την φορά ο διαιτητής μετά την βοήθεια του VAR, ακύρωσε την απόφαση του. Στην συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού η Πάφος έγινε και πάλι πιο απειλητική από τους κιτρινοπράσινους οι οποίοι έβγαλαν κούραση στον αγώνα, προφανώς επηρεασμένοι από τον αγώνα της Πέμπτης απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου. Η Πάφος έγινε πιο απειλητική στο τελευταίο ειδκοσάλεπτο του αγώνα και η υπεροχή της εξαργυρώθηκε σε γκολ στο 76ο λεπτό όταν ο Ζάιρο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πίριτς. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Μπεργκ αμύνθηκε σωστά και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα έφτασε στην 3η συνεχόμενη της νίκη.

Τέλος του αγώνα

90+5' Πολύ μεγάλη φάση για την ΑΕΚ, πέφτουν κορμιά στην περιοχή και απομακρύνεται η μπάλα.

Πέντε λεπτά καθυστερήσεις

87' Παλάσιος στην θέση του Ναμέ ο οποίος έγινε αλλαγή στην αλλαγή!

86' Τρισκόφσκι-Ρομό στις θέσεις των Κάσας-Φαράζ.

85' Σουτ του Ναούμ άουτ.

78' Σουτ του Ναμέ, άουτ.

77' 4ο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα για τον Ζάιρο.

76' ΓΚΟΛ 1-0 η Πάφος, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ζάιρο ανέβηκε πιο ψηλά από όλους και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

70' Φάουλ σε καλό σημείο για την Πάφο, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.

69' Άστοχο πλασέ από τον Φαράζ, άουτ η μπάλα.

67' Σκοράρει ο Ντράγκομιρ, ακυρώνεται το γκολ από τον Μάριο Καλογήρου αφού η μπάλα πέρασε εκτός στη προσπάθεια του Ναμέ.

64' Πρώτη αλλαγή και για Πάφο, ο Ναμέ στη θέση του Βαλακάρι.

64' Οι Ράφα Λόπες - Ασάντε στις θέσεις των Γκιούρτσο και Ολατούτζι. Πρώτη αλλαγή και για Πάφο, ο Ναμέ στη θέση του Βαλακάρι.

62' Σουτ του Ζάιρο από πλάγια θέση, κάπου κόντραρε η μπάλα, διώχνει σωτήρια ο Κάσας στο δεύτερο δοκάρι.

58' Ο Φαράζ προσπάθησε να κρεμάσει από μακριά τον Αντός αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

56' Σφυρίχτηκε πέναλτι για την ΑΕΚ μετά από χέρι του Ικοκό, ο διαιτητής πήγε στο VAR και ακύρωσε την απόφαση του.

52' Παράλληλο γύρισμα Ικόκο, περνά η μπάλα, δεν τη βρίσκει ο Σεμέδο για να σκοράρει!

50' Χωρίς κάποια φάση το πρώτο πεντάλεπτο του 2ου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Τέλος ημιχρόνου

45+2' Προσπάθησε για το γύρισμα ο Βαλακάρι, όμω δίνεται οφσάιντ και σταματά η φάση.

Δύο λεπτά καθυστερήσεις

44' Μακρινό σουτ του Τάνκοβιτς άουτ.

35' Κίτρινη στον Μπάιριτς.

32' Κόρνερ από την ΑΕΚ, παίρνει την μπάλα ο Γκιούρτσο που κάνει το σουτ αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ.

30' Δυνατό σουτ από τον Ικόκο από πλάγια αλλά άστοχο.

24' Προσπάθησε να βγεί μόνος ο Ολατούντζι, τον σταμάτησε αποτελεσματικά ο Κωίντα.

20' Σουτ του Τάνκοβιτς, λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

19' Πρώτο σουτ για την ΑΕΚ με Άλτμαν, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

15' Βαθιά μπαλιά του Ντράγκομιρ, πρόλαβε ο Ζουνίνιο πήγε για το γύρισμα στον Ζάιρο αλλά δεν ήταν καλή η μεταβίβαση.

10' Τεράστια ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Σεμέδο έφυγε γρήγορα από αριστερά, γύρισε στον Ζάιρο αλλά την τελευταία στιγμή ο Γκαρσία τον πρόλαβε.

8' Άστοχο σουτ απ' τον Ικόκο.

6' Εκτέλεσε ο Τάνκοβιτς, πάνω σε σώματα αμυντικών της ΑΕΚ.

5' Κίτρινη στον Κβίντα για διαμαρτυρίες. Αποφασίζει ότι είναι φάουλ εκτός περιοχής τελικά ο διαιτητής.

4' Κίτρινη κάρτα στον Πίριτς. Εξετάζεται η φάση και από το VAR αφού η παράβαση φαίνεται να γίνετι εκτός περιοχής.

4' Πέναλτι για την Πάφο. Ο Ζάιρο έμπαινε στην περιοχή και Πίριτς τον σταμάτησε.

2' Δυνατή μπαλιά για τον Φαράζ από δεξιά.