«Καθάρισε» με (νέα) 4άρα η Πάφος

Δημοσιεύθηκε 10.9.2022

Συνεχίζει το… βιολί της η Πάφος! Οι γαλάζιοι επικράτησαν 4-0 του Ακρίτα Χλώρακας στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Μπεργκ είχαν τον έλεγχο, την κατοχή και τις φάσεις, ενώ οι τυπικά γηπεδούχοι κατέγραψαν κάποια καλά «ξεσπάσματα» που όμως δεν ήταν αρκετά για να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Πάφος άνοιξε το σκορ στο 30’ με τον Τάνκοβιτς ο οποίος αξιοποίησε τη σέντρα-σουτ του Ζάιρο και με κοντινή προβολή ευστόχησε για το 1-0. Στη συνέχεια, η Πάφος διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο διπλασίασε τα γκολ της. Ο Ζάιρο με κεφαλιά στο 64’, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, έβαλε γερές βάσεις για το τρίποντο, ο Ντράγκομιρ με εξαιρετικό σουτ στη κίνηση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ ο Ναμέ διαμόρφωσε το 4-0 με απευθείας εκτέλεση φάουλ (90’+3). Η ομάδα του Μπεργκ συνέχισε το αήττητο σερί στον φετινό μαραθώνιο καθώς κατέγραψε ισοπαλία με τον ΑΠΟΕΛ, 4άρα με τη Καρμιώτισσα και ευρεία νίκη με το ίδιο σκορ στο αποψινό ματς.

Ο Ακρίτας την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ανόρθωση, σε παιχνίδι που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Παρασκευή (16/9, 20:00), ενώ η Πάφος στις 18 Σεπτεμβρίου (19:00) θα υποδεχθεί την ΑΕΚ.

*Ο Κόρατς δέχθηκε δύο κίτρινες στο παιχνίδι και ο Ακρίτας ολοκλήρωσε με 10 το ματς.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+4 Τέλος του αγώνα.

90'+3 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΦΟ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάμε και 4-0 για τους φιλοξενούμενους.

88' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΦΟ! Εξαιρετικό σουτ στην κίνηση από τον Ντράγκομιρ και στα δίχτυα η μπάλα.

77' Διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα η Πάφος, χωρίς να κινδυνεύει ιδιαίτερα από τον Ακρίτα.

64' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΦΟ! Κεφαλιά του Ζάιρο και στα δίχτυα η μπάλα.

56' Δοκάρι για την Πάφο μετά από διαγώνιο σουτ του Ζάιρο!

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+1 Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

43' Έδιωξε η άμυνα του Ακρίτα πριν πλασάρε επικίνδυνα ο Σεμέδο.

30' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΦΟ! Ο Ζουνίνιο γύρισε στην περιοχή, ο Ζάιρο δεν έπιασε στο πλασέ που ήθελε όμως η μπάλα έφτασε στον ανενόχλητο Τάνκοβιτς που εστείλε τη μπάλα στα δίχτυα.

28' Συνδυάστηκαν εξαιρετικά η παίκτες της Πάφου, η μπάλα έφτασε στον Ζουνίνιο, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Περντρέου.

25' Mακρινό καλό σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε μόλις έξω.

21' Ισοζύγισε ο Ακρίτας που πήρε την κατοχή, όμως δεν απειλεί. Μέτριος ο ρυθμός του αγώνα, χωρίς καμία αξιόλογη φάση.

13' Mονόλογος για την Πάφο το παιχνίδι μέχρι στιγμής. Χωρίς ευκαιρίες όμως οι γαλάζιοι έχουν τον έλεγχο και την κατοχή.

7' Σουτ του Βαλακάρι, στα σώματα η μπάλα.

1' Έναρξη του αγώνα.

Ακρίτας Χλώρακας (Νταβίντ Μπαντία): Περντρέου, Σέχιτς (46' Πογκέν), Κόρατς, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Εράσο (65' Καρπίνια), Άμπραχαμ, Κονέ, Αμπντουραχίμι (85' Πεδρίνιο), Δημοσθένους (46' Ελ Τζεμιλί), Πικής (65' Ραμίρες).

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Αντός, Ικοκό (90'+1 Χότσκο), Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Κανέ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (65' Ναμέ), Σεμέδο (81' Χέσταντ), Τάνκοβιτς (90'+1 Καραμπάτζε), Ζάιρο (81' Ελ Γκαντιουί).

Σκόρερ: - / 30' Τάνκοβιτς, 64' Ζάιρο, 88' Ντράγκομιρ, 90'+3 Ναμέ

Κίτρινες: 14' Σέχιτς, 52' Κόρατς / 70' Ζουνίνιο, 89' Χέσταντ

Αποβολές: 90' Κόρατς (2η κίτρινη) / -

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος

Α' Βοηθός: Τζιωρτζής Ομηρος

Β' Βοηθός: Στυλιανού Μάριος