«Πράσινο» ευρωπαϊκό ταξίδι... στο χρόνο

Δημοσιεύθηκε 20.6.2023

Η Ομόνοια θυμάται παλιές ευρωπαϊκές πορείες ενόψει των φετινών υποχρεώσεων.

Συγκεκριμένα οι πράσινοι κάνουν ταξίδι στο χρόνο 22 χρόνων, όπου αντιμετώπισαν τον Ερυθρό Αστέρα για τον προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αναλυτικά:

Τον Ερυθρό Αστέρα έβγαλε η κληρωτίδα ως αντίπαλο της Ομόνοιας για τον προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ τη σεζόν 2001-2002. Το τριφύλλι δεν τα κατάφερε, αν και το πάλεψε πολύ, τόσο στη Λευκωσία όσο και στο Βελιγράδι.

Στον πρώτο αγώνα διατέθηκαν 16756 εισιτήρια, με τους οπαδούς μας να παίρνουν θέση και στις τέσσερις κερκίδες του ΓΣΠ.

Στο πρώτο μέρος οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Πιάνοβιτς. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια ανάγκασε τον φημισμένο αντίπαλο της σε παθητικό ρόλο. Στο 70′ ο Τιμπάουτ κατάφερε με κοντινή προβολή να ισοφαρίσει και στη συνέχεια η Ομόνοια απώλεσε μεγάλες ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη.

Η ενδεκάδα της Ομόνοια: Άντρος Χριστοφή, Γιώργος Θεοδότου, Νικόλας Γεωργίου (46′ Γκούντερ Τίμπαουτ), Παναγιώτης Παναγιώτου, Πέτρος Κονναφής, Κυριάκος Μίτσιγγας, Κώστας Καϊάφας, Χάρης Νικολάου, Ράινερ Ράουφμαν, Βέσκο Μιχαήλοβιτς, Λευτέρης Κοντολεύτερος.

Στο Μαρακανά του Βελιγραδίου διεξήχθη ο επαναληπτικός. Στον αγώνα διατέθηκαν 18145 εισιτήρια.

Παίζοντας με ψυχή και πάθος η Ομόνοια κυνήγησε την πρόκριση μέχρι το τέλος αλλά η τύχη δεν της χαμογέλασε. Οι Σέρβοι έδειχναν ικανοποιημένοι με το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου και στην επανάληψη άνοιξαν το σκορ στο 52′ με σουτ του Λέριντς. Στο 71′ ο Καϊάφας με υπέροχο γκολ ισοφάρισε και έδωσε νέες ελπίδες στην Ομόνοια. Στο 79′ με φάουλ ο σπεσιαλίστας Ατσίμοβιτς σημείωσε το 2-1 και τελικά άφησε εκτός συνέχειας την ομάδα μας.

Η σύνθεση της Ομόνοια: Άντρος Χριστοφή, Γιώργος Θεοδότου, Κυριάκος Μίτσιγγας (56′ Νικόλας Γεωργίου), Παναγιώτης Παναγιώτου, Πέτρος Κονναφής, Ιωακείμ Ιωακείμ, Κώστας Καϊάφας, Χάρης Νικολάου (66′ Αλέξης Πίττας), Ράινερ Ράουφμαν, Βέσκο Μιχαήλοβιτς, Γκούντερ Τίμπαουτ (56′ Λευτέρης Κοντολεύτερος).