Χωρίς νικητή και το δεύτερο «αιώνιο» των πλέι-οφ, έχασε έδαφος ο ΑΠΟΕΛ

Δημοσιεύθηκε 1.5.2023

Δεν είχε νικητή ούτε το δεύτερο «αιώνιο» των πλέι-οφ.

ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια έμειναν στο 0-0 σε έναν αγώνα όπου οι γαλαζοκίτρινοι καίγονταν για το τρίποντο, αφού βρίσκονται ακόμη στην αναζήτηση της πρώτης τους νίκης στην β΄ φάση. Ο Ανσαριφάρντ έχασε την μεγαλύτερη φάση από πλευράς πρασίνων, όταν στο 8ο λεπτό αστόχησε από το σημείο του πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντβάλι στο 76’. Ο ΑΠΟΕΛ που ήθελε περισσότερο τη νίκη πίεσε αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία των πρασίνων, οι οποίοι προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με αντεπιθέσεις. Σε μεγάλη βραδιά ήταν και ο τερματοφύλακας του «τριφυλλίου», Φράνζις Ουζόχο, ο οποίος δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκς. Έτσι οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό με τον ΑΠΟΕΛ να φτάνει τους 64 και να μένει στην δεύτερη θέση, η Ομόνοια μένει στους 46 και την 6η θέση του α’ ομίλου.

Το ματς

Η Ομόνοια έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Ανσαριφάρντ από τα ένδεκα βήματα σημάδεψε την οριζόντια δοκό του Μπέλετς. Ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε με τον Κβιλιτάια στο 12ο λεπτό αλλά το γκολ του ακύρωθηκε για οφσάιντ. Ακολούθησε ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τους γαλαζοκίτρινους να έχουν την κατοχή, ωστόσο να μην γίνονται ιδιαίτερα απειλητικοί και την Ομόνοια να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Κυρίως με σέντρες και μακρινά σουτ απείλησε το σύνολο του Μιλόγεβιτς, χωρίς να ανησυχεί ιδιαίτερα όμως η άμυνα των πρασίνων.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό ήταν παρόμοιο, ο ΑΠΟΕΛ πίεζε για το γκολ με την Ομόνοια να αμύνεται και να προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους το δοκάρι του Ντβάλι στο 76ο λεπτό, οι οποίοι ενώ είχαν την κατοχή και δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του «τριφυλλιου» με τον Ουζόχο να λέει «όχι» σε αρκετές περιπτώσεις.

Τέλος του αγώνα

90+7' Κεφαλιά του Ηλία έξω.

90+6' Ο ΚΒιλιτάια δεν σημαδεύει σωστά μπροστά από την εστία, η μπάλα έξω.

90+1' Μεγάλη επέμβαση του Ουζόχο σε κεφαλιά ποδοσφαιριστή του ΑΠΟΕΛ.

7 λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' Λάθος του Παναγιώτου, δεν κάνει καλό κοντρόλ ο Μακέντα και η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Ουζόχο.

85' Μπάινει ο Ηλία στην θέση του Ντάλσιο.

84' Κίτρινη στον Τσεμπάκ.

83' Κίτρινη στον Βλάνταν Μιλόγεβιτς.

77' Σουτ του Ντάλσιο, έξω.

75' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ! μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ντβάλι πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ουζόχο.

72' Την θέση του Ζαχαρίου παίρνει ο Παπουλής.

72' Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Ζαχαρίου και μένει στο έδαφος.

64' Δύο αλλαγές και για την Ομόνοια μέσα Χαραλάμπους και Μιξ, έξω Κασάμα και Μπέζους.

64' Ο Ντονγκαλά περνά στην θέση του Εφραίμ, Ο Μακέντα στην θέση του Μπεν.

61' Σουτ του Κβιλιτάια, διώχνει σε κόρνερ ο Ουζόχο.

60' Κίτρινη κάρτα στον Ζαχαρίου.

59' Καλό σουτ του Μπεν, λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

57' Εκτέλεση φάουλ του Μπεζούς, πάνω από τα δοκάρια.

50' Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Σούσιτς, στην θέση του ο Τσεμπάκ.

46' Δύο αλλαγές για την Ομόνοια, έξω οι Ανσαριφάρντ και Λοΐζου, μέσα ο Σράντι και ο Κακουλλής.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+6' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, η μπάλα στο δοκάρι. Ο Εφραίμ πέρασε κάθετα στον Σούσιτς, αυτός γύρισε για τον Κβιλιτάια, ο Παναγιώτου πρόλαβε να βάλει το πόδι και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Σε αντικανονική θέση τελικά ο Σούσιτς.

45' 7 λεπτά οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

43' Ο Ντάλσιο έκανε το σουτ, ενώ ο Μπεν περίμενε μόνος στα δεξιά. Ο Πορτογάλος προτίμησε να τελειώσει την φάση και έστειλε την μπάλα έξω.

41' Κίτρινη στον Ανσαριφάρντ.

40΄Δυνατό σουτ του Ντάλσιο από το ύψος της περιοχής και πάλι εκτός στόχου.

38' Μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Εφραίμ, έξω.

35' Μικρή διακοπή στο έδαφος ο Λοίζου, σηκώνεται ο νεαρός.

34' Μακρινό σουτ του Σαρφό, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

29' Κεφαλιά του Λέτσιακς μετά από εκτέλεση κόρνερ, έξω.

22' Κίτρινη στον Ντβάλι, μετά από μαρκάρισμα στον Ζαχαρίου.

15' Σουτ του Εφραίμ, πάνω από τα δοκάρια.

12' Σκοράρει ο ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια, ακυρώνεται το γκολ για οφσάιντ.

8' Χάνει το πέναλτι ο Ανσαριφάρντ, από τα ένδεκα βήματα σημαδεύει την οριζόντια δοκό του Μπέλετς.

7' Πέναλτι για την Ομόνοια.

6' Πάει στο VAR για πιθανό πέναλτι της Ομόνοιας ο διαιτητής.

5' Χωρίς κάποια φάση το πρώτο πεντάλεπτο με όρεξη οι δύο ομάδες.

• Σέντρα στον αγώνα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς (50' Τσεμπάκ), Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Μπεν (64' Μακέντα), Ντάλσιο (85' Ντάλσιο), Εφραίμ (64΄Ντονγκαλά), Κβιλιτάια.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Κίτσος, Λανγκ, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Κούσουλος, Κασάμα (64' Χαραλάμπους), Μπεζούς (64' Μιξ), Ζαχαρίου (73' Παπουλής), Λοΐζου (46' Σράντι), Ανσαριφάρντ (46' Κακουλλής).

ΣΚΟΡΕΡ: - / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22' Ντβάλι, 84' Τσεμπάκ/ 41' Ανσαριφάρντ, 60' Ζαχαρίου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Carvalho Nobre Antonio Emanuel

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης