«Θρίλερ» χωρίς νικητή στο ΓΣΠ

Δημοσιεύθηκε 6.11.2022

Σε έναν αγώνα με συναρπαστική εξέλιξη, Ολυμπιακός και Δόξα εξήλθαν ισόπαλοι 2-2 στο ΓΣΠ, για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Γκεριέ με δύο γκολ από την άσπρη βούλα… άνοιξε κι έκλεισε το σκορ (στο πρώτο πέναλτι σκόραρε στην επαναφορά), ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς, η οποία έκανε την ανατροπή με δύο γκολ σ’ ένα δίλεπτο στο τέλος του ημιχρόνου, δεν μπόρεσε να κρατήσει το τρίποντο.

Για τέταρτο σερί αγώνα χωρίς νίκη ο Ολυμπιακός, ο οποίος έφτασε τους έξι βαθμούς (προτελευταίος), έξι διαδοχικά ματς χωρίς τρίποντο η Δόξα, η οποία με τον πρώτο της βαθμό μετά από πέντε σερί ήττες έφτασε τους οκτώ.

Το σκορ άνοιξε για τον Ολυμπιακό ο Γκεριέ στο 39’, όταν αφότου δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σισκόφσκι με εκτέλεση πέναλτι (δόθηκε με VAR και onfield-review, για χέρι του Στυλιανού), πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε από κοντά. Η Δόξα όχι μόνο έφτασε στην ισοφάριση πριν την ανάπαυλα, με τον Σαντίκ στο 44’ να ανοίγει λογαριασμό για φέτος, αλλά κατάφερε στο 45+1’ να φέρει… τούμπα το ματς, με τον Σόμπτζικ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μαυροπράσινοι μπήκαν δυνατά και πίεσαν ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, όμως τα σουτ των Κα (51’), Ευτυχίδη (56’), Γκεριέ (70’) δεν έφεραν αποτέλεσμα, όπως ούτε η εκτέλεση φάουλ του Ψύχα στο 74’. Εντέλει η λύση για τον Ολυμπιακό ήρθε ξανά από πέναλτι καθώς μετά από χέρι του Τραϊτσέφσκι, ο Γκεριέ ο οποίος ανέλαβε ξανά την εκτέλεση, ισοφάρισε σε 2-2. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για την ανατροπή με Ευτυχίδη (84') και Ντεσιρέ (92'), όπως και η Δόξα για το νικητήριο γκολ στο 93' με Ασαμόα.

93' Σπουδαία φάση και για τη Δόξα με Ασαμόα, μαζεύει ο Μολ στο σουτ του.

92' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, έφυγαν τρεις με έναν στην αντεπίθεση, ο Ντεσιρέ δεν μπόρεσε να βγάλει την μπαλιά σε ελεύθερο συμπαίκτη του.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Ανοιχτό το παιχνίδι, και οι δύο ομάδες ψάχνουν το γκολ της νίκης.

84' Σουτ του Ευτυχίδη, έξω. Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.

83' Σουτ του Μπένι, μαζεύει ο Μολ.

82' ΓΚΟΛ, 2-2 ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός με εκτέλεση πέναλτι του Γκεριέ.

80' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Για χέρι του Τραϊτσέφσκι.

77' Αλλαγές για τη Δόξα, Τιτζανί και Φαουάζ αντί Μέσκα και Ίλιτς.

75' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, ο Ντεσιρέ αντικαθιστά τον Χέντρικς.

74' Καλή εκτέλεση φάουλ του Ψύχα, διώχνει σε κόρνερ ο Σισκόφσκι.

74' Κίτρινη κάρτα στον Κοβάσεβιτς.

70' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με σουτ του Γκεριέ, πάνω από τα δοκάρια.

-Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην επανάληψη και πίεσε τη Δόξα η οποία όμως στα τελευταία λεπτά τον έχει περιορίσει.

69' Αλλαγή για τη Δόξα, Ασαμόα αντί Σόμπτζικ.

59' Αλλαγή για τη Δόξα, ο Τραϊτσέφσκι αντικαθιστά τον Ιωσηφίδη.

58' Κίτρινη κάρτα στον Μέσκα.

57' Σουτ του Χέντρικς, άστοχο κι αυτό.

56' Ωραία ενέργεια του Ευτυχίδη και πλασέ, έξω.

55' Κίτρινη κάρτα στον Ιωσηφίδη.

54' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Κορομά στη θέση του Κα.

51' Σουτ του Κα, έξω. Πρώτη καλή φάση στο β' μέρος.

48' Kίτρινη κάρτα στον Σλόγκαρ.

46' Τριπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Σλόγκαρ αντί Ιωάννου, Μάρκοβιτς αντί Νάνι, Ψύχας αντί Πεχλιβάνη.

45+1' ΓΚΟΛ, 2-1 το γυρίζει η Δόξα με τον Σόμπτζικ! Με πισινή κεφαλιά μετά από μπαλιά του Μπένι.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

44' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Δόξα με τον Σαντίκ. Μετά από εκτέλεση του κόρνερ και δύο κεφαλιές από Ίλιτς-Αντενόν, ο Φινλανδός από κοντά σκόραρε το πρώτο του φετινό γκολ.

43' Καλό σουτ του Μπένι, διώχνει σε κόρνερ ο Μολ.

39' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Ολυμπιακός με τον Γκεριέ. Ο Σισκόφσκι απέκρουσε το πέναλτι όμως ο Αϊτινός σκόραρε στο «ριμπάουντ».

38' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Άλλαξε απόφαση ο διαιτητής αφότου είδε τη φάση στο βίντεο.

37' Ο VAR Αντωνίου θεωρεί πως υπήρξε πέναλτι και κάλεσε τον ρεφ Χριστοδούλου στο on-field review.

35' Έχει ξανά δουλειά το VAR, εξετάζεται πέναλτι για τον Ολυμπιακό για χέρι του Στυλιανού.

27' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς με σουτ του Ίλιτς και απόκρουση του Μολ. Στην επαναφορά ο Σόμπτζικ σούταρε από πολύ κοντά έξω, όμως υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

26' Λίγο έξω η εκτέλεση φάουλ του Κοβάσεβιτς.

24' Ακυρώνεται το πέναλτι από το VAR και δίνεται φάουλ, καθώς η παράβαση έγινε πριν από τη γραμμή της περιοχής.

23' Εξετάζεται από το VAR για το κατά πόσο είναι πέναλτι ή φάουλ εκτός περιοχής.

23' Πέναλτι για τη Δόξα. Για ανατροπή του Μπένι από τον Γκεριέ.

17' Σουτ του Πεχλιβάνη, άστοχο.

15' Σούταρε ο Βαγιέχο, απελπιστικά άστοχο.

8' Σουτ του Μπένι, μαζεύει ο Μολ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Moλ, Κυριάκου, Μπάρντι, Μουκτάρης, Ιωάννου (46' Σλόγκαρ), Νάνι (46' Μάρκοβιτς), Γκεριέ, Ευτυχίδης, Κα (54' Κορομά), Πεχλιβάνης (46' Ψύχας), Χέντρικς (75' Ντεσιρέ)

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Μέσκα (77' Φαουάζ), Στυλιανού, Αντενόν, Κοβάσεβιτς, Βαγιέχο, Ίλιτς (77' Τιτζανί), Μπένι, Ιωσηφίδης (59' Τραϊτσέφσκι), Σόμπτζικ (69' Ασαμόα), Σαντίκ.

ΣΚΟΡΕΡ: 39' Γκεριέ / 44' Σαντίκ, 45+1' Σόμπτζικ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 48' Σλόγκαρ / 55' Ιωσηφίδης, 58' Μέσκα, 74' Κοβάσεβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χριστοδούλου Ιωάννης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης

4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος