Με θρίλερ που κρίθηκε στον πόντο... στους τελικούς ο Κεραυνός!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 7.5.2022

Στην τελική φάση της ΟΠΑΠ Basket League πέρασε ο Κεραυνός, κάνοντας το 3-1 στις νίκες με 76-75 επί του ΑΠΟΕΛ. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ο Φίλιππος Τίγκας με 17 πόντους, 3 τρίποντα και 2 ασίστ.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος με το σκορ να βρίσκεται στο 4-4 στο 3’, και τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων με τις βολές του Κοιλαρά στο 5’ (12-4). Η διαφορά έφτασε στο +12 στο 7’ (20-18) και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 25-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι «γαλαζοκίτρινοι» κρατούσαν τη διαφορά τους με το σκορ να είναι στο 32-24 στο 15’. Στο 17’ ο Κεραυνός μείωσε στο 37-26 με τις βολές του Μπερνς, ενώ πέτυχε άλλους 9 σερί πόντους, με το ημίχρονο να κλείνε με 37-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 23’ με 42-41, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν εκ νέου προβάδισμα στο ίδιο λεπτό για το 43-42. Το τρίποντο του Μάλκολμ στο 29’ έκανε το 53-47 για την ομάδα του Στροβόλου και η περίοδος έληξε με σκορ 55-50.

Στην τελευταία περίοδο υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ, με τον Κεραυνό να κάνει το 68-64 μετά το τρίποντο του Στυλιανού στο 35’. Στο 39’ η διαφορά έφτασε στο +6 (76-70), με τον ΑΠΟΕΛ να μειώνει τη διαφορά στον πόντο (76-75) στο τελευταίο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμά τους παίρνοντας την πρόκριση στην τελική φάση με 76-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 35-37, 55-50, 76-75