Πήρε το «αιώνιο» ντέρμπι ο ΑΠΟΕΛ

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 4.4.2022

Με το διπλό με 82-63 έφυγε ο ΑΠΟΕΛ από την έδρα της Ομόνοιας στον Άγιο Δομέτιο, στον εξ αναβολής αγώνα της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket league. Κορυφαίος καλαθοσφσαιριστής της αναμέτρησης ο Μαρκέλ Θιμποντό με 29 πόντους 4 ασίστ και 18 ριμπάουντ.

Με 7-0 προηγήθηκε ο ΑΠΟΕΛ μέχρι το 3’, με την Ομόνοια να μειώνει σε 7-6 με το τρίποντο του Παπαδημιτρίου στο 5’, ενώ στο ίδιο λεπτό γύρισε το παιχνίδι σε 8-7. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου που έληξε με σκορ 17-14 υπέρ των «γαλαζοκιτρίνων».

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +8 με το τρίποντο του Γκρίφιν στο 13’ (23-15). Οι «πράσινοι» μείωσαν στο 17’ σε 26-24, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 35-30.

Δυναμικό ξεκίνημα έκανε η Ομόνοια στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 35-34 στο 21’, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν τη διαφορά σε 40-34 στο επόμενο λεπτό. Ο ΑΠΟΕΛ έφτασε στο +10 στο 15’ (49-39), ενώ οι γηπεδούχοι πέτυχαν σερί 9 πόντων μέχρι το 27’ για το 49-48, ενώ στο ίδιο λεπτό έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με 50-50. Οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 28’ (52-50) και το δεκάλεπτο έληξε με 60-52.

Στην τελευταία περίοδο ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την Ομόνοια να μειώνε σε 66-58 με το τρίποντο του Παπαδημιτρίου στο 35’. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της αναμέτρησης επικρατώντας με 82-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-17, 30-35, 52-60, 63-82