Στα ημιτελικά του κυπέλλου ο Αχιλλέας

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 30.3.2022

Την πρόκριση στον ημιτελικό κυπέλλου πέτυχε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, επικρατώντας με 78-44 του ΑΠΟΠ, με MVP τον Κωνσταντίνο Βασιλείου με 16 πόντους, 3 τρίποντα και 2 ασίστ. Στον ημιτελικό θα αναμετρηθεί με τον νικητή του ζευγαριού ΑΕΛ-Ανόρθωση.

Με το τρίποντο του Σαρίκα στο 2’ μπήκε μπροστά στο σκορ ο ΑΠΟΠ (3-0), με τον Αχιλλέα να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο ίδιο λεπτό (5-5). Υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα 7 πόντων με την συμπλήρωση 5 λεπτών (15-8). Η διαφορά ανέβηκε στο +10 (20-10) με το τρίποντο του Μπράουν στο 7’ και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 27-12.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Πάφου προσπαθούσε να μειώσει, κάνοντας το 38-29 στο 18’ με το τρίποντο του Παναγίδη. Στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου ο Σταύρου μείωσε με τις εύστοχες βολές του σε 40-31 και δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Αηδονίδης έκανε το 40-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο -6 στο 23’ (42-36). Η ομάδα του Καϊμακλίου δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να γίνει απειλητικός, κάνοντας το 54-37 στο 27’. Στην τελευταία περίοδο ο Αχιλλέας συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι, φτάνοντας στο +20 στο 33’ με το τρίποντο του Βασιλείου για το 63-43. Διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι τη λήξη του αγώνα φεύγοντας με το διπλό και την πρόκριση με 78-45.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-27, 33-40, 41-56, 45-78