Μυθικοί Ταβάρες και Γουίλιαμς-Γκος πάτησαν την Παρτιζάν και κράτησαν ζωντανή τη Ρεάλ!

Δημοσιεύθηκε 2.5.2023
Με τον Ταβάρες να κάνει παιχνίδι της ζωής του (24π., 11ρ., 3μπλ.) και τον Γουίλιαμς-Γκος να πετυχαίνει τεράστιο τρίποντο στα 24'', η Ρεάλ έκανε το «break» και μείωσε σε 2-1 την Παρτιζάν (80-82).

«Βασίλισσα» στο Βελιγράδι η Ρεάλ Μαδρίτης!

Με τους Έντι Ταβάρες και Γουίλιαμς Γκος να πραγματοποιούν απίθανη εμφάνιση, η Ρεάλ πήρε το θρίλερ με την Παρτιζάν, επικρατώντας 82-80 στην κατάμεστη «Stark Arena» και έμεινε ζωντανή για την πρόκριση στο Final 4 της Ευρωλίγκας, μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά!

Το ματς:

Με την «Stark Arena» να... κοχλάζει και τους φίλους της Παρτιζάν να δημιουργούν μια ονειρική ατμόσφαιρα, οι γηπεδούχοι μπήκαν με τρομερή διάθεση στο παρκέ, την ώρα που η Ρεάλ εμφανώς επηρεασμένη από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Με τους Σμάιλαγκιτς και Μάνταρ σε πρώτο πλάνο, η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς προηγήθηκε 12-0 στο 2' και 28-13 στο 8', με τους Ισπανούς να μειώνουν στους 13 πόντους για το 32-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι Νάναλι και Σμάιλαγκιτς έστειλαν εκ νέου τη διαφορά στο +15 (41-26) για τους γηπεδούχους δείχνοντας να ελέγχουν πλήρως το ματς. Κάπου εκεί, η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, και με τον Ταβάρες να κάνει θραύση σε άμυνα και επίθεση πετυχαίνοντας 8 πόντους σε αυτό το διάστημα, οι Ισπανοί έτρεξαν ένα σερί 11-0 μειώνοντας στους 4 (41-37) στο 17'. Μάλιστα, λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο, με το Έξουμ στο φινάλε να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια και την Παρτιζάν στο +3 για το 48-45 του ημιχρόνου.

Μετά και τη μεγάλη επιστροφή της Ρεάλ Μαδρίτης στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν δεδομένο πως το ματς θα εξελιχθεί σε θρίλερ μέχρι το φινάλε του, κάτι που αποτυπώθηκε πλήρως και από την εξέλιξη του ματς. Με τον Γουίλιαμς-Γκος να πετυχαίνει εννέα μαζεμένους πόντους και τον Χεζόνια να ευστοχεί σε ελεύθερο τρίποντο, οι «μερένχες» πέρασαν μπροστά με 54-53 στο 26' για πρώτη φορά στο ματς! Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, φτάνοντας ακόμα και στο +5 (58-63), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +3 για το 66-63.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, με τη Ρεάλ να έχει ένα μικρό προβάδισμα και την Παρτιζάν να κυνηγά. Με τις βολές του Σμάιλαγκιτς και το τρίποντο του Νάναλι, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 77-75 στο 37', βάζοντας «φωτιά» στο γήπεδο. Ο Ταβάρες απάντησε για την ισοφάριση στο 38', με τον Γκος να πετυχαίνει ένα τεράστιο τρίποντο 24 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για το 80-77 υπέρ των Ισπανών, με τη Ρεάλ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 82-80.Τα δεκάλεπτα: 32-19, 48-45, 63-66, 80-82.