Δύσκολη νίκη της ΑΕΛ επί της ΕΘΑ

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 20.10.2019
Η ΕΚΑ ΑΕΛ σημείωσε την πρώτη της νίκη στην φετινή ΟΠΑΠ Basket League

Η ΕΚΑ ΑΕΛ σημείωσε την πρώτη της νίκη στην φετινή ΟΠΑΠ Basket League, όπου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής επικράτησε της ΕΘΑ μέσα στο «Νίκος Σολομωνίδης» με 83-79. Ως ο ACS MVP of the Game αναδείχθηκε ο Ντόβιντας Ρέντικας με 22 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Μέχρι το 5’ το σκορ ήταν στο 9-8, για την ΕΘΑ ενώ στο επόμενο λεπτό η ΑΕΛ σημείωσε έξι πόντους (τέσσερις ο Χάρπερ, δύο ο Χέιμοντ) και προηγήθηκε με 14-9. Στο τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 21-14. Μέχρι τα μισά της β’ περιόδου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 29-26, ενώ με την λήξη του ημιχρόνου το σκορ πήγε στο 40-36 υπέρ της ΑΕΛ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στην γ’ περίοδο, όπου έως το 25’ ήταν μπροστά με +10 (52-42). Με το τέλος της περιόδου οι «γαλαζοκίτρινοι» αύξησαν κατά πέντε πόντους την διαφορά (66-51). Στο δ’ δεκάλεπτο η ΕΘΑ προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στο σκορ και μέχρι το 35’ μείωσε σε 73-64. Η ομάδα της Έγκωμης συνέχισε να ψάχνει την ανατροπή, όπου στο 39:30 μείωσε σε 79-76, ενώ 17’’ πριν την λήξη του αγώνα το σκορ ήταν στο 81-79! Μέχρι το τέλος του αγώνα ο Ρέντικας με δύο ελεύθερες βολές διαμόρφωσε το τελικό 83-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 40-36, 66-51, 83-79

ΕΚΑ ΑΕΛ (Δημήτρης Σαρίκας – Ηρακλής Πιττάκας)

Ζντράβιτς, Χάρπερ 20, Ρέντικας 22 (4), Χέιμοντ 16 (3), Δημακόπουλος 7, Πιττάκας 11 (1), Γρίβας, Πασιαλής 7 (1).