![Και επίσημα η επιστροφή του Βεζένκοφ στον Ολυμπιακό](https://gipedo.politis.com.cy/temp/images/300x195/cache_300x195_Crop_medium_816803_982317_24_07_25_101332.png)
![Γήπεδο logo](images/gipedo_logo.png)
![Logicom logo](images/logicom-logo.png)
Ο Βιτ Κρέιτσι ξέρει καλά τι εστί Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο γκαρντ των Θάντερ περιμένει δύσκολη μάχη για την Τσεχία στους «16» του Ευρωμπάσκετ την Κυριακή και αντιλαμβάνεται πόσο σημαντική είναι η αποστολή της ομάδας του να περιορίσει τον Greek Freak.
«Είναι δύσκολο να σταματήσεις τον Γιάννη αλλά δεν θα κατεβάσουμε τα χέρια. Αν ένας τέτοιος παίκτης θέλει να σου βάλει 30 πόντους, θα σου βάλει. Εξαρτάται όμως πώς θα τους βάλει. Προτιμώ να τον αναγκάσουμε να πάρει 30 τρίποντα παρά να σκοράρει εύκολα από κοντά. Όλοι ξέρουμε τι είναι ικανός να κάνει ο Γιάννης. Ακόμη κι αν προετοιμαστείς έναν μήνα, που λέει ο λόγος, είναι δύσκολο να τον περιορίσεις. Είναι η μεγάλη δύναμη της Ελλάδας, ειδικά στο ανοιχτό γήπεδο. Όταν παίρνει το εύκολο ριμπάουντ και τρέχει, δεν έχει αντίπαλο. Γι’ αυτό θα χρειαστεί να πάμε στα επιθετικά ριμπάουντ για να τους καθυστερήσουμε κι αν δεν τα καταφέρουμε να κλείσουμε τους διαδρόμου προς το καλάθι για να μη μπορεί να φτάσει σε ένα κάρφωμα. Κάπως έτσι σκοράρει περίπου 20 πόντους ανά αγώνα. Ένας παίκτης δεν φτάνει για να τον σταματήσει, πρέπει να δουλέψουμε όλοι μαζί σαν ομάδα», ανέφερε ο 20χρονος άσος.
Για τον τραυματισμό στον αστράγαλό του και τον περιορισμένο χρόνο συμμετοχής του στο Ευρωμπάσκετ είπε με παράπονο: «Είμαι καλά. Νιώθω μια μικρή ενόχληση, αλλά είμαι εντάξει και μπορώ να αγωνιστώ. Δεν ξέρω γιατί δεν αγωνίζομαι περισσότερο. Θα ήθελα να το εξηγήσω κάπως, αλλά χαίρομαι για τις νίκες της ομάδας και είμαι εδώ για να βοηθήσω τα παιδιά. Έστω και εκτός αγώνων».
sport-fm.gr
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας gipedo.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.