Με ενάμιση πόδι στην Α' η Δόξα, με… σχεδόν δύο στη Β' η Καρμιώτισσα

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 28.4.2021
Με ενάμιση πόδι στην Α

Μεγάλη, σε έκταση, νίκη πέτυχε η Δόξα στο Μακάρειο επί της Καρμιώτισσας με 6-1 κι έκανε άλλο ένα βήμα για την παραμονή της στην Α’ κατηγορία, σε αντίθεση με την ομάδα των Πολεμιδιών που πρέπει να θεωρείται η πρώτη ομάδα που θα οδηγηθεί στη β’ κατηγορία για τη νέα σεζόν.

Δύο γκολ για τους νικητές πέτυχε ο Σαντίκ (24’, 58’), ο οποίος είχε και χαμένο πέναλτι στο 21΄, ενώ από ένα γκολ σημείωσαν οι Μπιλάλ (16’), Καλό (54’), Τραϊτσέφσκι (70’) και Ασαμόα (89’). Για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Σάσι στο 36’.

Με το τρίποντο αυτό η Δόξα έφθασε τους 42 βαθμούς και βρίσκεται επτά βαθμούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη, η Καρμιώτισσα παραμένει καθηλωμένη στους 23 βαθμούς και την τελευταία θέση και όπως είναι αντιληπτό είναι εξαιρετικά δύσκολο να ανατρέψει τα σε βάρος της δεδομένα στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Βρίσκεται 15 βαθμούς πίσω από τη θέση που κρατά στην κατηγορία και υπάρχουν μόλις 18 διαθέσιμοι βαθμοί κι άλλες πέντε ομάδες πιο πάνω της.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

89' - ΓΚΟΛ. 6-1. Λάθος στην άμυνα της Καρμιώτισσας, ο Ασαμόα με εύκολο πλασέ ανεβάζει τον δείκτη του σκορ

70' - ΓΚΟΛ. 5-1. Αν και αρχικά φάνηκε να χάνει τον έλεγχο της μπάλας, ο Τραϊτσέφσκι σηκώθηκε μετά το γλίστρημά του, τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα

58' - ΓΚΟΛ. 4-1. Με δεύτερο γκολ από τον Σαντίκ, διευρύνεται το προβάδισμα της ομάδας της Κατωκοπιάς

54' - ΓΚΟΛ. 3-1. Με το κεφάλι ο Καλό στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, δεν μπόρεσε να πιάσει την μπάλα ο Παπλωματάς

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

36' - ΓΚΟΛ. 2-1. Ο Ρομό έδωσε στον Σάσι και αυτός με ιδανικό πλασέ μείωσε στο σκορ.

24' - ΓΚΟΛ. 2-0. Ο Σαντίκ από κοντά, μετά από σέντρα του Ασαμόα, με δυνατό σουτ δίνει προβάδισμα δυο γκολ στην ομάδα του

21' - ΑΣΤΟΧΟ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Παπλωματάς πέφτει σωστά αι αποκρούει την εκτέλεση του Σαντίκ

20' - ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Χρυσοστόμου ανέτρεψε τον Εγγλέζου και η μπάλα στήνεται στην άσπρη βούλα

17' - ΔΟΚΑΡΙ. Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, με την κεφαλιά του Ρομό να βρίσκει στο δοκάρι

16' - ΓΚΟΛ. 1-0. Σουτ του Σαντίκ, ασταθής απόκρουση από τον Παπλωματά και από κοντά ο Μπιλάλ ανοίγει το σκορ

11' - Σουτ του Ασαμόα, έφυγε έξω

6' - Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, μετά από συνεργασία του Σασί και του Ρομό, ο τελευταίος έκανε το σουτ, ελάχιστα έξω η μπάλα

1' - Έναρξη της αναμέτρησης

ΔΟΞΑ:Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (Ζίλσον 57'), Χριστοφή, Σαντίκ (72' Φασουλιώτης), Καλό (Κίκας 57'), Ασαμόα, Μπιλάλ (Λουίς Κάρλος 57'), Τραϊτσέφσκι, Γκολομπάρτ (36' Μουκτάρης), Άδωνη

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Παπλωματάς, Μπουμπακαρί (72' Χέρτσκοβιτς), Ρομό, Χρυσοστόμου (62' Χατζηβασίλης), Κωμοδίκης, Σασί, Σάββα, Καψός, Δημητρίου (61' Ντουάρτε, 79' Γεωργίου), Ρέινολντς, Νεοφύτου (62' Ορφανίδης)

ΣΚΟΡΕΡ: 16' Μπιλάλ, 24', 58'  Σαντίκ, 54' Καλό, 70' Τραϊτσέφσκι, 89' Ασαμόα / 36' Σάσι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 86' Άδωνη

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Μαρίνου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Χρίστου Ε. Χρίστος
4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας
VAR: Σολωμού Δημήτρης
AVAR: Δημητριάδης Μάριος
Παρατηρητής Διαιτησίας: Μιχάλης Καραϊσκάκης