Έβγαλε αντίδραση με πεντάρα... από τον πάγκο ο ΑΠΟΕΛ

Δημοσιεύθηκε 3.12.2023

Χωρίς να χρειαστεί να πιάσει ψηλά στάνταρ απόδοσης ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε εύκολα στις νίκες, επικρατώντας με 5-0 της Δόξας στο ΓΣΠ για τη 13η αγωνιστική.

Τα πρώτα του γκολ στη σεζόν σκόραρε ο Δώνης, ο οποίος μπήκε αλλαγή και σκόραρε δις (70΄, 77΄) ενώ ερχόμενοι από τον πάγκο σκόραραν επίσης οι Βιγιαφάνες (56΄) και Κβιλιτάια (93΄). Το σκορ είχε ανοίξει ο Κρέσπο (15΄).

Οι γαλαζοκίτρινοι χάρη στην ένατη νίκη τους έφτασαν τους 29 βαθμούς και συνεχίζουν στην κορυφή (ισόβαθμοι με την Πάφο και στο +3 από Άρη που παίζει τη Δευτέρα με ΑΕΛ) ενώ η ουραγός ομάδα της Κατωκοπιάς έμεινε χωρίς νίκη και με έναν βαθμό.

Ο ΑΠΟΕΛ είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα και με τη δεύτερη του φάση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 4’ ο Εντονγκαλά από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σισκόφσκι, όμως στο 15’, μετά από εξαιρετική ενέργεια και γύρισμα του Μαρκίνιος, ο Κρέσπο με σουτ άνοιξε το σκορ με το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Τομανέ στο 21’ «άγγιξε» το 2-0 αλλά η κεφαλιά του πήγε στο δοκάρι, ενώ στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, οι γαλαζοκίτρινοι, παρότι κρατούσαν συνεχώς μπάλα, δεν ήταν απειλητικοί (πολύ άστοχο το σουτ του Ντάλσιο στο 34΄).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ήταν απόλυτα αποτελεσματικός και μετέτρεψε όλες τις ευκαιρίες του σε γκολ φτάνοντας στο ευρύ 5-0, χάρη σε τέρματα παιχτών που πέρασαν ως αλλαγή. Στο 56΄ ο Βιγιαφάνες με εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0, στο 70΄ ο Δώνης έβαλε με πλασέ το τρίτο, στο 77΄ ο Ελλαδίτης διπλασίασε τα γκολ του με διαγώνιο δυνατό σουτ και στο 90+3΄ ο Κβιλιτάια διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

90+3΄ ΓΚΟΛ, 5-0 ο ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

82' Ο Σούσιτς στη θέση του Κρέσπο.

77' ΓΚΟΛ, 4-0 ο ΑΠΟΕΛ με δεύτερο γκολ του Δώνη. Με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

70' ΓΚΟΛ, 3-0 ο ΑΠΟΕΛ με τον Δώνη. Με πλασέ μετά από κάθετη του Γουίλσον.

69' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ, Κβιλιτάια αντί Τομανέ και Γουίλσον αντί Εντονγκαλά.

68' Ευκαιρία για τη Δόξα με εκτέλεση φάουλ του Βελκόφσκι, αποκρούει ο Μπέλετς.

67' Κίτρινη κάρτα στον Κρέσπο.

60' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Δώνης αντί Μαρκίνιος.

60' Αλλαγή για τη Δόξα, Αντβί αντί Κυριάκου.

56' ΓΚΟΛ, 2-0 ο ΑΠΟΕΛ με τον Βιγιαφάνες. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

55' Κίτρινη κάρτα στον Άλσεους.

51' Σουτ του Ναμπί, έξω.

48' Κίτρινη κάρτα στον Βελκόφσκι.

46' Αλλαγή για τη Δόξα, Αλσέους στη θέση του Τζέτζε.

46' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Βιγιαφάνες αντί Σαρφό.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

39' Κίτρινη κάρτα στον Ναμπί.

34' Σουτ του Ντάλσιο, ψηλά έξω.

-Κρατάει συνεχώς μπάλα ο ΑΠΟΕΛ και γυροφέρνει την περιοχή των φιλοξενουμένων, δίχως όμως να απειλεί συχνά.

21' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με κεφαλιά του Τομανέ στο δοκάρι.

15' ΓΚΟΛ, 1-0 ο ΑΠΟΕΛ με τον Κρέσπο. Μετά από εξαιρετική ενέργεια του Μαρκίνιος ο οποίος συνέκλινε από δεξιά, μπήκε περιοχή κι έκανε το γύρισμα, η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε στον Κρέσπο που με σουτ με τη μία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

4' Πρώτη φάση για τον ΑΠΟΕΛ με τον Ντονγκαλά, από πλεονεκτική θέση δεν βρήκε καλά την μπάλα, απέκρουσε με τα πόδια του πλασέ του ο Σισκόφσκι.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεμπάκ, Πέτροβιτς, Κρέσπο (82΄ Σούσιτς), Βιτάλ, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (46' Βιγιαφάνες), Ντάλσιο, Μαρκίνιος (60' Δώνης), Εντονγκαλά (69' Γουίλσον), Τομανέ (69' Κβιλιτάια).

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κυριάκου (60' Αντβί), Σιέλης (78΄ Γιαμπερέ), Αντωνιάδης, Τζέτζε (46' Αλσέους), Βελκόφσκι, Τρούγιτς (70΄ Σαντίκ), Ναμπί, Ασάντε (70΄ Σκόγλουντ), Γκλεόφιλο

ΣΚΟΡΕΡ: 15΄ Κρέσπο, 56' Βιγιαφάνες, 70΄, 77΄ Δώνης, 90+3΄ Κβιλιτάια / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 67' Κρέσπο, / 39΄ Ναμπί, 48' Βελκόφσκι, 55' Άλσεους

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χριστοδούλου Ιωάννης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Μεταξάς Μιχάλης

4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας