ΒΙΝΤΕΟ: Τα πέντε γκολ από την αγχωτική νίκη του Απόλλωνα και το πέναλτι που ζήτησε η Δόξα

Amir Δημοσιεύθηκε 22.2.2020

Έστω και με μπόλικο άγχος, ο Απόλλωνας έκαμψε την αντίσταση της Δόξας, επικράτησε 3-2 στο Τσίρειο για την 21η αγωνιστική κι επέστρεψε στα τρίποντα μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Λεμεσού άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπένσοπ, όμως η Δόξα βρήκε γρήγορα την ισοφάριση, στο 8′ με τον Παπαφώτη. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έχασαν στη συνέχεια δύο σπουδαίες ευκαιρίες για την ανατροπή, όμως το 2-1 το έκαναν οι κυανόλευκοι στο 27′, ξανά με τον Μπένσοπ.

Στο 40′ ο Παπουλής έβαλε το τρίτο και φάνηκε να… καθαρίζει το παιχνίδι, όμως με την έναρξη της επανάληψης, στο 48′, ο Παπαφώτης διπλασίασε κι αυτός τα γκολ του κι έκανε το 3-2. Στο φινάλε η Δόξα απείλησε μάλιστα με ισοφάριση, όμως ο Απόλλωνας… άντεξε και πήρε το τρίποντο.

Πέναλτι ζήτησε η Δόξα στο 82' και όπως φαίνεται στο replay (8:03 του βίντεο) υπήρξε παράβαση καθώς ο Αγκίρε πάτησε τον Ίταλο, ο οποίος όμως έπεσε... θεαματικά κι αυτό πιθανόν να επηρέασε τον ρεφ Γιάννη Αναστασίου.