Πέρασε από Λεμεσό, δεν παραδίνεται και... όσο ζει ελπίζει η Ομόνοια!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 16.2.2022

Παραμένει στον... αναπνευστήρα η Ομόνοια!

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ πέρασε νικηφόρα από το Τσίρειο επικρατώντας με 2-0 του Άρη και διατήρησε τις (λίγες) ελπίδες της να προλάβει το... τρένο της εξάδας.

Το σκορ άνοιξε στο 52ο λεπτό ο Μποτεάκ, ο οποίος ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του μετά από απόκρουση του Ντελμίρο με το χέρι σε σουτ του Μιξ, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 91' από τον Κακουλλή ο οποίος με τον Βάνα εκτός εστίας, έκανε τη λόμπα κι ευστόχησε.

Η Ομόνοια, η οποία επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγώνες (ισοπαλία με Ανόρθωση, ήττα από Εθνικό), έφτασε τους 31 βαθμούς και μείωσε στον πόντο από την έκτη Πάφο, η οποία έχει όμως άλλους δύο αγώνες να δώσει. Οι πράσινοι ποντάρουν μόνο στο σενάριο η παφιακή ομάδα να μην πάρει δύο βαθμούς στα παιχνίδια με της με Δόξα (18/2), και Άρη (25/2), ώστε να έχουν την ευκαιρία κερδίζοντας τον ΑΠΟΕΛ να πάρουν αυτοί το εισιτήριο για την εξάδα.

Ο Άρης, από την άλλη, έμεινε για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι μακριά από το τρίποντο και διατηρήθηκε με 35 βαθμούς στην τέταρτη θέση (-10 από κορυφή), κινδυνεύοντας να βρεθεί έκτος μετά τα εξ αναβολής παιχνίδια της Ανόρθωσης (με ΑΠΟΕΛ την Πέμπτη) και της Πάφου (με Δόξα την Παρασκευή).

Η Ομόνοια ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τις περισσότερες και σημαντικότερες ευκαιρίες για γκολ. Στο 10' ο Μιξ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι (τρίτο του στα δύο τελευταία ματς), ο Μάταβζ σε δύο περιπτώσεις (13', 33') δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 39' και πάλι ο Μιξ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με σουτ που πέρασε έξω. Λίγο νωρίτερα, οι δύο ομάδες είχαν ζητήσει από ένα πέναλτι, η Ομόνοια στο 34' για ανατροπή του Λοβέρα από τον Σιμιόν και στο επόμενο λεπτό ο Άρης για παράβαση του Λέτσιακς στον Μπαμπίκα. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος είχαν από την πλευρά τους μία μεγάλη ευκαιρία, στο 12' με τον Στεπίνσκι.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Ομόνοια να κερδίζει αυτή τη φορά πέναλτι, καθώς στο 47' ο Ντελμίρο απέκρουσε με το χέρι το σουτ του Μιξ. Ο ρεφ Νικολάου δεν το είδε, όμως μετά από παρέμβαση του Πορτογάλου VARίστα πήγε στο on-field review, είδε τη φάση και σφύριξε την παράβαση, δίνοντας κίτρινη στον αμυντικό του Άρη και την ευκαιρία στον Μποτεάκ να ανοίξει το σκορ, με τον Γάλλο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα (52'). Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το γκολ και οι φάσεις ήταν ελάχιστες. Στο 59' ο Μποτεάκ έκανε λανθασμένη επιλογή από καλή θέση στην περιοχή, τα σουτ των Λοΐζου (81') και Σικόρσκι (82') δεν έφεραν αποτέλεσμα κι εντέλει ο Κακουλλής «τελείωσε» το ματς στο 91' με ωραία λόμπα, εκμεταλλευτόμενος την έξοδο του Βανά.

94' Κεφαλιά του Σίλντενφελντ, μάζεψε ο Φαμπιάνο.

91' ΓΚΟΛ, 2-0 η Ομόνοια με τον Κακουλλή!

87' Αλλαγές για τον Άρη, Κβάσουκ αντί Μπράουν και Ιωσηφίδης αντί Μπαμπίκα.

82' Σουτ του Σικόρσκι από πλάγια θέση μετά από αντεπίθεση, δεν βρίσκει στόχο.

81' Σουτ του Λοΐζου από πλάγια θέση, κόντραρε, κόρνερ.

79' Κίτρινη κάρτα στον Γιαγκό.

75' Αλλαγή για τον Άρη, Σικόρσκι αντί Στεπίνσκι.

70' Aλλαγές για την Ομόνοια. Λοΐζου αντί Μποτεάκ, Κακουλλής αντί Μάταβζ και Κίκο αντί Λοβέρα.

63' Κίτρινη κάρτα στον Παπουλή.

59' Σπουδαία ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Μποτεάκ από καλή θέση στην περιοχή επιχείρησε κάτι σαν σέντρα-σουτ στο δεύτερο δοκάρι, αστόχησε.

58' Αλλαγές για τον Άρη, Μπρόρσον και Γιαμπλόνσκι αντί Σιμιόν και Μανού.

56' Κίτρινη κάρτα στον Μπασιρού.

52' ΓΚΟΛ, 1-0 η Ομόνοια με εκτέλεση πέναλτι του Μποτεάκ!

51' Κίτρινη κάρτα στον Ντελμίρο.

51' Πέναλτι για την Ομόνοια για χέρι του Ντελμίρο!

49' Πάει στο on-field review να εξετάσει τη φάση ο διαιτητής.

47' Ο Ντελμίρο αποκρούει με το χέρι το σουτ του Μιξ, δεν δίνει πέναλτι ο Νικολάου, αναμένεται η απόφαση του VAR...

39' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με σουτ του Μιξ λίγο έξω από την περιοχή, μόλις έξω!

35' Ζήτησαν πέναλτι και οι γηπεδούχοι για ανατροπή του Μπαμπίκα από τον Λέτσιακς, δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι μεμπτό.

34' Ζητά πέναλτι η Ομόνοια για ανατροπή του Λοβέρα από τον Σιμιόν, «παίζετε» λέει ο Νικολάου, συμφωνεί και ο Πορτογάλος VARίστας, αν και φάνηκε να υπάρχει παράβαση.

33' Σουτ του Μάταβζ, αποκρούει ο Βανά!

32' Απειλεί η Ομόνοια με εκτέλεση φάουλ του Λοβέρα, περνά από όλους η μπάλα (δεν πρόλαβε ο Γιούστε) και φεύγει λίγο έξω!

26' Κίτρινη κάρτα στον Μποτεάκ.

24' Σουτ του Μπόγκναρ από το ύψος της περιοχής, λίγο έξω.

13' Σουτ του Μάταβζ από πλάγια θέση, άστοχο.

12' Μεγάλη ευκαιρία και για τον Άρη με σουτ του Στεπίνσκι, πέφτει και μαζεύει ο Φαμπιάνο.

-Ο Νορβηγός είχε και δύο δοκάρια στο ματς με τον Εθνικό, όπου η ομάδα του είχε συνολικά τέσσερα!

10' Τρομερή ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Μιξ να πιάνει ένα εξαιρετικό βολέ εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

-Μετά το πρώτο πεντάλεπτο η Ομόνοια κρατάει περισσότερο την μπάλα.

3' Πήγε για το σουτ από το ύψος της περιοχής ο Στεπίνσκι, έβαλε την κόντρα ο Χούμποτσαν, κόρνερ.

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Σιμιόν (58' Μπρόρσον), Σίλντενφελντ, Ντελμίρο, Γιαγκό, Μανού (58' Γιαμπλόνσκι), Μπράουν (87' Κβάσουκ), Μπογκνάρ, Πακέ, Μπαμπίκα (87' Ιωσηφίδης), Στεπίνσκι (75' Σικόρσκι)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Γιούστε, Λέτσιακς, Μπασιρού, Μιξ, Παπουλής, Μποτεάκ (70' Λοΐζου), Λοβέρα (70' Κίκο), Μάταβζ (70' Κακουλλής).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51' Ντελμίρο, 79' Γιαγκό / 26' Μποτεάκ, 56' Μπασιρού, 63' Παπουλής

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νικολάου Γιώργος
Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος
VAR: Fernandes Ferreira Vitor Jorge