Η Ομόνοια έμεινε με δέκα κι ο Απόλλωνας της έσπασε το αήττητο

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 5.4.2021

Το αήττητο της Ομόνοιας που κρατούσε για 20 αγώνες (15 νίκες, 5 ισοπαλίες) έσπασε ο Απόλλωνας με τέρμα που πέτυχε στις καθυστερήσεις κι έτσι με τη νίκη 1-0 παραμένει ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου.

Οι πράσινοι έμειναν στους 66 βαθμούς και πλέον νιώθουν την ανάσα των γαλάζιων που έφθασαν τους 65 βαθμούς. Στους 62 είναι η ΑΕΛ που αγωνίζεται την Τετάρτη κόντρα στον Ολυμπιακό και έχει με τη σειρά της την ευκαιρία να φθάσει τους πρωτοπόρους.

Το παιχνίδι έμοιαζε ισορροπημένο. Έξι τελικές είχε ο Απόλλωνας (τρεις στο στόχο), πέντε η Ομόνοια (μία στο στόχο). Τα πάντα άλλαξαν μετά το 83’, λεπτό στο οποίο η ομάδα της Λεμεσού απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά την αποβολή του Χούμποτσαν με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Από εκείνο το λεπτό ο Απόλλωνας πίεσε περισσότερο και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από σέντρα του Ντένιτς, ο Μπένσοπ με εξαιρετική κεφαλιά νίκησε τον Φαμπιάνο για να γίνει το 1-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο σκόρερ μπήκε στον αγώνα στο 75’.

Τέλος του παιχνιδιού

90+2' - ΓΚΟΛ. 1-0. Με σκόρερ τον Μπένσοπ ο Απόλλωνας ανοίγει το σκορ

89'- Απελπιστικά έξω το σουτ του Μπένσοπ, από πολύ καλή θέση

83' - ΚΟΚΚΙΝΗ. Με απευθείας αποβολή φεύγει για τα αποδυτήρια ο Χούμποτσαν, για χτύπημα στο πρόσωπο του Πίττα

80' - Σουτ από τον Πίττα, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

76' - Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Γκόμεθ έδωσε στον Τσέποβιτς, αυτός απευθείας προς την Παπουλή που έκανε το πλασέ, το οποίο απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς

73' - ΔΟΚΑΡΙ. Ο Πίττας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα... γλείφει το αριστερό δοκάρι της εστίας του Φαμπιάνο και πάει εκτός

62' - Μετά από κόρνερ και μελέ στην περιοχή, ο Τζιωνής έπιασε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα αμυντικών και πάει σε κόρνερ

55' - Σουτ από τον Λοΐζου, η μπάλα κόντραρε και έφυγε πάνω από τα δοκάρια σε κόρνερ

54'- O Πίττας προσπάθησε έξω από την περιοχή, εντελώς άστοχο το σουτ που επιχείρησε

Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+1' - Πλασαριστό σουτ από τον Χάμπο, ο Γιούστε μπήκε στην πορεία της μπάλας, έκανε την κεφαλιά, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

44΄- Κόρνερ από τον Πέδρο, ο Γκεριέρ πήδηξε ψηλά κι έκανε την κεφαλιά, που κατέληξε στα χέρια του Φαμπιάνο

35' - Ο Πέδρο έκανε την ασίστ, με τον Μπίσεσβαρ να τελειώνει με τακουνάκι τη φάση και τον Φαμπιάνο να πέφτει στη γωνιά του και να διώχνει σε κόρνερ

34' - Κόρνερ από τον Τιάγκο, ο Κούσουλος έκανε την κεφαλιά, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

33' - Σουτ του Τζιωνή, πάει παράλληλα με την εστία του Γιοβάνοβιτας η μπάλα

25' - Σουτ του Γκόμεθ, κάπου βρήκε η μπάλα που πήγε πάνω από τα δοκάρια

17' - Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κούσουλος κέρδισε την κεφαλιά, ελάχιστα έξω η μπάλα

14΄- Λάθος από τον Χούμποτσαν, στην προσπάθεια να διώξει τη μπάλα μακριά, αυτή βρήκε στον Πίττα και στρώθηκε στον Νταμπό. Αυτός έκανε το σουτ δίνοντας στη μπάλα κατεύθυνση προς τα δίχτυα, όμως ο Λούφτνερ έβαλε την προβολή κι έδιωξε σε κόρνερ

14' - Σουτ έξω από την περιοχή επιχείρησε ο Γιαννιώτας, έφυγε έξω η μπάλα, καμία ανησυχία για τον Φαμπιάνο

10' - Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, καμία φάση μέχρις στιγμής στο παιχνίδι. Ψάχνουν τους δρόμους για να γίνουν επικίνδυνες οι δύο ομάδες.

1' - Έναρξη του παιχνιδιού

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Γκεριέρ, Χάμπος, Ντένιτς, Μπίσεσβαρ (75' Μπένσοπ), Πίττας, Γιαννιώτας (63' Ντιγκινί), Νταμπό (75' Ματέι)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σεχού, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Κούσουλος, Τιάγκο (65' Παπουλής, 85' Λανγκ), Λοΐζου (85' Μποτεάκ), Τζιωνής, Ασάντε (75' Τσέποβιτς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 16' Πέδρο, 38' Γιαννιώτας, 61' Γκεριέρ / 48' Γκόμεθ

KOKKINH: 83' Χούμποτσαν (απευθ.)

-Στο 71' δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο προπονητής της Ομόνοιας, Χένινγκ Μπεργκ.

Διαιτητής: Guida Marco (Ιταλία)
Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας