Στα προημιτελικά ο Απόλλωνας, ξανά εκτός Ευρώπης η ΑΕΛ!

Δημοσιεύθηκε 21.2.2024

Κυανόλευκο το ντέρμπι, κυανόλευκη η πρόκριση! Ο Απόλλωνας ήταν ο μεγάλος νικητής του καθοριστικού αγώνα με την ΑΕΛ για τη β' φάση του κυπέλλου, επικρατώντας με 3-1 στο κεκλεισμένων των θυρών στάδιο «Alphamega» και παίρνοντας το εισιτήριο για τα προημιτελικά του κυπέλλου, αφήνοντας οριστικά εκτός Ευρώπης τη συμπολίτισσα.

Αξιοσημείωτο πως το σκορ ήταν στο 1-0 μέχρι το 90ό λεπτό, από το γκολ του Βαλμπουενά στο 41’, με τον Απόλλωνα να διπλασιάζει τα τέρματά του σ’ εκείνο το σημείο με εκτέλεση πέναλτι του Μάρκες, μετά από ανατροπή του Φιλιώτη από τον Τζάλμα. Εκεί που οι κυανόλευκοι έδειξαν να καθαρίζουν το ματς η ΑΕΛ επίσης με πέναλτι (για χέρι του Μαλεκκίδη) μείωσε στο 90+4’ με τον Μίντσεφ, όμως δεν πρόλαβε να κυνηγήσει μια μεγάλη ανατροπή καθώς στο επόμενο λεπτό ο Μάρκες με το δεύτερο του γκολ «έγραψε» το 3-1.

Έτσι, ο Απόλλωνας παρέμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση τροπαίου και ευρωπαϊκού εισιτηρίου, την ώρα που για τους γαλαζοκίτρινους η σεζόν τελείωσε πρόωρα, με την ΑΕΛ να μένει οριστικά εκτός Ευρώπης για τρίτη διαδοχική αγωνιστική περίοδο.

Θυμίζουμε πως ο αγώνας θα διεξαγόταν στις 24 Ιανουαρίου όμως δεν έγινε λόγω επεισοδίων, με τον αθλητικό δικαστή να αποφασίζει ακολούθως τη διεξαγωγή του κεκλεισμένων των θυρών.

Στα προημιτελικά του κυπέλλου ο Απόλλωνας θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ σε μονό αγώνα ο οποίος θα διεξαχθεί την Πέμπτη (29/02, 19:00) στο στάδιο «Alphamega».

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες νευρικές και το ματς να παίζεται στον χώρο του κέντρου, ενώ μετά τα πρώτα λεπτά ο Απόλλωνας πήρε τα ηνία, χωρίς όμως να γίνει απειλητικός. Αντιθέτως, όταν μετά το εικοσάλεπτο η ΑΕΛ ανέβασε στροφές, κατάφερε να φτιάξει δυο-τρεις φάσεις στην αντίπαλη περιοχή, με μεγαλύτερη αυτή στο 30’ με τον Κα, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Λέουβενμπεργκ. Ο Απόλλωνας απάντησε με την πρώτη δική του φάση με προβολή του Μάρκες στο 33ο λεπτό και στο 41’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από λάθος των γαλαζοκιτρίνων στον χώρο του κέντρου, ο Χάμπος βρήκε με κάθετη τον Βαλμπουενά ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Ανέστη για το 1-0.

Η ΑΕΛ, όντας υποχρεωμένη, μπήκε πιο επιθετικά στο β’ ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει. Αντιθέτως, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τον Απόλλωνα, με άστοχη κεφαλιά του Σαγκάλ στο 68’, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα ο Ανέστη ήταν σε ετοιμότητα στο σουτ του Χιλιανού. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι γαλαζοκίτρινοι δεν κατάφεραν να ασκήσουν πίεση στον Απόλλωνα και να γίνουν απειλητικοί, αντιθέτως οι κυανόλευκοι έφτασαν στο 90’ στο 2-0, με εκτέλεση πέναλτι του Μάρκες μετά από ανατροπή του Φιλιώτη από τον Τζάλμα, που υποδείχθηκε μέσω VAR και on-field review. Η ΑΕΛ απάντησε με τον ίδιο τρόπο, μειώνοντας στο 90+4΄ με πέναλτι του Μίντσεφ μετά από χέρι του Παπαφώτη, όμως στο 90+5΄ ο Μάρκες αφαίρεσε το άγχος από τον Απόλλωνα σκοράροντας για δεύτερη φορά για το 3-1.

90+11' Ο Άδωνη στη θέση του Βαλμπουενά.

90+5' ΓΚΟΛ, 3-1 ο Απόλλωνας με τον Μάρκες να νικά σε τετ-α-τετ τον Ανέστη! Μετά από βαθιά μπαλιά του Λέουβενμπεργκ.

90+4' Ενημέρωση από τον ρεφ πως θα κρατήσει ακόμη επτά λεπτά.

90+4' ΓΚΟΛ, 2-1 μειώνει η ΑΕΛ με εκτέλεση πέναλτι του Μίντσεφ.

90+2' Πέναλτι για την ΑΕΛ για χέρι του Μαλεκκίδη.

-Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις.

90' ΓΚΟΛ, 2-0 ο Απόλλωνας με εκτέλεση πέναλτι του Μάρκες!

89' Πέναλτι για τον Απόλλωνα. Έκανε αρκετή ώρα στην οθόνη ο Ιταλός και τελικά πείστηκε πως υπήρξε παράβαση.

87' Πάει στο on-field review ο Ιταλός μετά από προτροπή του συμπατριώτη του.

-Εξετάζεται από το VAR περίπτωση πέναλτι για τον Απόλλωνα για ανατροπή του Φιλιώτη από τον Τζάλμα.

83' Μπεραχίνο στη θέση του Μεντόσα.

80' Κίτρινη κάρτα στον Βαλμπουενά.

77' Φιλιώτης, Σπόλιαριτς και Πέρετς αντί Σαγκάλ, Σάντος και Κοστάκε.

70' Κίτρινη κάρτα στον Σάντος.

68' Σουτ του Σαγκάλ, σε ετοιμότητα ο Ανέστη.

68' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με κεφαλιά του Σαγκάλ από καλή θέση, έξω.

66' Μόρσεϊ και Μορέιρα στις θέσεις των Μακρή και Κα.

62' Κίτρινη κάρτα στον Αρτεάν.

56' Σουτ του Σέρνιτς, άστοχο κι αυτό.

55' Σουτ του Σαγκάλ, έξω.

54' Αναγκαστική αλλαγή στον Απόλλωνα, ο Κολ στη θέση του Χάμπου.

-Πιο επιθετική η ΑΕΛ στα πρώτα λεπτά του β' μέρους, προσπαθεί να βγάλει αντίδραση.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο.

41' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Απόλλωνας με τον Βαλμπουενά! Μετά από λάθος πάσα του Σέρνιτς στη μεσαία γραμμή και κάθετη του Χάμπου, ο Βαλμπουενά μπήκε στην περιοχή, απέφυγε το τάκλιν του Παπαφώτη και πλάσαρε εύστοχα τον Ανέστη.

37' Δυνατό μακρινό σουτ του Αρτεάν, άστοχο.

33' Απαντά στις ευκαιρίες ο Απόλλωνας με προβολή του Μάρκες μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, λίγο έξω.

32' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Λούκας.

30' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Μετά από μπαλιά του Μακρή ο Κα υποδέχθηκε την μπάλα, σούταρε, αλλά ο εξερχόμενος Λέουβενμπεργκ έδιωξε σε κόρνερ.

-Ανέβηκε η ΑΕΛ στα τελευταία λεπτά και πήρε τα ηνία.

26' Σουτ του Παπαφώτη εκτός περιοχής, έδιωξε με το κεφάλι ο Νταρίκουα, σουτ του Κα στην εξέλιξη της φάσης, πολύ άστοχο.

20' Απειλεί για πρώτη φορά η ΑΕΛ με κεφαλιά του Μίντσεφ που μπλόκαρε ο Λέουβενμπεργκ, μη γενόμενη όμως η φάση λόγω υπόδειξης οφσάιντ.

18' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ, ο Σέρνιτς στη θέση του Μεντόγεβιτς.

-Ξανά έξω ο Σέρβος.

16' Επέστρεψε στο ματς ο Μεντόγεβιτς, δοκιμάζει να συνεχίσει.

14' Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Μεντόγεβιτς, φαίνεται πως δεν μπορεί να συνεχίσει.

12' Κίτρινη κάρτα στον Φιλίποβιτς.

9' Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Βαλμπουενά, πολύ πάνω από τα δοκάρια. Πρώτη τελική στο ντέρμπι.

8' Κίτρινη κάρτα στον Τσούκα.

-Φοβισμένες και αγχωμένες φαίνονται οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα, στο κέντρο παίζεται το ματς.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Μαλεκκίδης, Σάντος (77΄ Σπόλιαριτς), Χάμπος (54΄ Κολ), Αρτεάν, Βαλμπουενά (90+11΄), Σαγκάλ (77΄ Φιλιώτης), Κοστάκε (77΄ Πέρετς), Μάρκες.

ΑΕΛ: Ανέστης, Τσούκα, Φιλίποβιτς, Ντε Λούκας, Τζάλμα, Μεντόγεβιτς (18΄ Σέρνιτς), Παπαφώτης, Μεντόσα (83΄ Μπεραχίνο), Μακρής (66΄ Μόρσεϊ), Κα (66΄ Μορέιρα), Μίντσεφ.

ΣΚΟΡΕΡ: 41΄ Βαλμπουενά, 90΄ πεν. 90+5΄ Μάρκες / 90+4΄ πεν. Μίντσεφ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 62΄ Αρτεάν, 70' Σάντος, 80' Βαλμπουενά / 8΄ Τσούκα, 12΄ Φιλίποβιτς, 32΄ Ντε Λούκας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Zufferli Luca

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος