Ο Απόλλωνας ζωντανός για Ευρώπη, ο ΑΠΟΕΛ ξανά χωρίς τίτλο!

Δημοσιεύθηκε 21.5.2023

Ο Απόλλωνας πήρε νίκη που τον κρατά ζωντανό για την Ευρώπη, «σκότωσε» τον ΑΠΟΕΛ κι έστεψε πρωταθλητή τον Άρη! Οι κυανόλευκοι της Λεμεσού επικράτησαν με 3-2 των γαλαζοκιτρίνων στο «Alphamega» για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος κι έμειναν ζωντανοί για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς μείωσαν στο -1 από την ΑΕΚ κι αν στο φινάλε κερδίσει την Πάφο κι οι Λαρνακείς δεν κερδίσουν την Ομόνοια, πάει αυτός Ευρώπη.

Την ίδια ώρα, έδωσε το έναυσμα για πανηγύρια στην... πράσινη πλευρά της Λεμεσού, καθώς με τον ΑΠΟΕΛ να μένει στο -6, ο Άρης είναι και μαθηματικά πρωταθλητής για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Ο Κβιλιτάια έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΑΠΟΕΛ στο 21' όμως ο Πίττας το πήρε πάνω του κι έκανε την ανατροπή, σκοράροντας στο 30' και το 70'. Ο Ουάρντα στο 80' έκανε το 3-1 «σκοτώνοντας» τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος μείωσε στο 92' με τον Κβιλιτάια, γκολ που δεν είχε αντίκρισμα.

Στους 68 βαθμούς και οριστικά δεύτερος τερματίζει ο ΑΠΟΕΛ, μένοντας για τέταρτη σερί σεζόν χωρίς τίτλο, ενώ ο Απόλλωνας, ο οποίος έφτασε στους 62, ανέβηκε τέταρτος ξεπερνώντας κατά δύο την Πάφο και μείωσε στον πόντο από την ΑΕΚ, έτσι για να πάει Ευρώπη χρειάζεται να κερδίσει την Πάφο και να μην νικήσει η ΑΕΚ την Ομόνοια.

Ο Απόλλωνας είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα όμως πέραν από μια προσπάθεια του Πίττα (12') και μια εκτέλεση φάουλ του Κολ (16') δεν μπόρεσε να απειλήσει τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος αφότου προειδοποίησε με Τσεμπάκ (13') και Ντάλσιο (20'), άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, με κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος. Το προβάδισμα των γαλαζοκιτρίνων δεν κράτησε πολύ, ωστόσο, καθώς στο 30' ο Απόλλωνας ισοφάρισε με κοντινό πλασέ του Πίττα έπειτα από γύρισμα του Ντιγκινί, επαναφέροντας σκορ που... έχριζε πρωταθλητή τον Άρη. Στη συνέχεια ήταν οι γαλαζοκίτρινοι που βρέθηκαν πιο κοντά στο γκολ, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες με τα σουτ των Τσεμπάκ (33'), Σαρφό (45+2') και Μαρκίνιος (45+3'), με το τελευταίο μάλιστα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

Το δεύτερο μέρος είχε στο ξεκίνημά του κακό ρυθμό με συχνά φάουλ και διακοπές, με τα πρώτα σουτ να έρχονται από τους Μακέντα (63') και Χουσαΐν (68'). Σχεδόν από το πουθενά, ωστόσο, ο Απόλλωνας κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή, με τον Πίττα να σκοράρει στο 70' το δεύτερο του γκολ, από κοντά μετά από αντεπίθεση και ασίστ του Ουάρντα. Το πρωτάθλημα είχε βαφτεί για τα καλά... πράσινο, με τον Ουάρντα να κάνει οριστικά τη... στέψη στον Άρη στο 80', λεπτό κατά το οποίο έκανε το 3-1, «σκοτώνοντας» και τις τελευταίες ελπίδες του ΑΠΟΕΛ και κλειδώνοντας τη νίκη του Απόλλωνα που τον κράτησε ζωντανό για την Ευρώπη. Στο 92' ο Κβιλιτάια απλώς διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

92' ΓΚΟΛ, 3-2 μειώνει ο ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

85' Αλλαγές για τον Απόλλωνα, Σαχάρ και Ποντικός αντί Χάμπου και Ουάρντα.

82' Κίτρινη κάρτα στον Ουάρντα.

80' ΓΚΟΛ, 3-1 ο Απόλλωνας με τον Ουάρντα!

79' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Σατσιάς αντί Τσεπάκ.

78' Κίτρινη κάρτα στον Μακέντα.

76' Σουτ του Ουάρντα, έκοψε σωτήρια ο Ντβάλι.

74' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ, Εφραίμ και Ηλία στις θέσεις των Μαρκίνιος και Κοσταντίνοφ.

-Το πρωτάθλημα βάφεται για τα καλά πράσινο, καθώς μόνο αν ο ΑΠΟΕΛ βάλει δύο γκολ και γυρίσει το ματς δεν στέφεται απόψε πρωταθλητής ο Άρης.

70' ΓΚΟΛ, 2-1 ο Απόλλωνας με τον Πίττα ξανά! Οι κυανόλευκοι έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Ουάρντα κι αυτός την κατάλληλη στιγμή έδωσε ασίστ-μισό γκολ στον Κύπριο επιθετικό που σκόραρε.

68' Σουτ του Χουσαΐν, άστοχο.

65' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Χουσαΐν στη θέση του Ίλιεφ.

63' Σουτ του Μακέντα έπειτα από έξοχη προσπάθεια του Κβιλιτάια, κόντραρε.

-Πολλά φάουλ και καμία φάση στα πρώτα 15' της επανάληψης...

60' Κίτρινη κάρτα στον Ίλιεφ.

55' Κίτρινη κάρτα στον Κβιλιτάια.

48' Κίτρινη κάρτα στον Σαρφό.

45+3' Νέα σπουδαία φάση για τον ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ του Μαρκίνιος στο δοκάρι!

45+3' Καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ του Σαρφό έξω από την περιοχή, μαζεύει με δεύτερη προσπάθεια ο Γιοβάνοβιτς.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

40' Πλασέ του Πίττα, κόντραρε και ο Μπέλετς μάζεψε την μπάλα.

39' Σουτ του Εκπολό, άστοχο.

33' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με δυνατό σουτ του Τσεμπάκ, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

30' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει ο Απόλλωνας με τον Πίττα! Με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Ντιγκινί!

-Ο ΑΠΟΕΛ πήρε το πολυπόθητο προβάδισμα και πλέον του αρκεί να το διαφυλάξει για να μείνει ζωντανός για τον τίτλο και να πάει σε τελικό πρωταθλήματος με τον Άρη.

21' ΓΚΟΛ, 1-0 ο ΑΠΟΕΛ με τον Κβιλιτάια! Με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος.

20' Σουτ του Ντάλσιο έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια, κόντραρε στον Πεϊμπέρνς.

19' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Μακέντα στη θέση του τραυματία Εντονγκαλά.

-Δεν μπορεί να συνεχίσει εντέλει ο Εντονγκαλά και θα γίνει αναγκαστική αλλαγή.

16' Επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Κολ, έπεσε και μάζεψε ο Μπέλετς.

-Ο Εντονγκαλά βρέθηκε στο έδαφος και του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες.

13' Πρώτη φάση και για τον ΑΠΟΕΛ με σουτ του Τσεμπάκ λίγο έξω από την περιοχή, δεν βρήκε στόχο.

12' Πρώτη τελική προσπάθεια με σέντρα-σουτ του Πίττα από αριστερά, μάζεψε σταθερά ο Μπέλετς.

-Χωρίς φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Απόλλωνα να κρατάει περισσότερο την μπάλα και να ψάχνει (ανεπιτυχώς) διαδρόμους προς την εστία του Μπέλετς, ενώ ο ΑΠΟΕΛ έχει προς το παρόν πιο παθητική στάση.

-Ξεκίνησε το ντέρμπι.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Φιλιώτης, Χάμπος (85' Σαχάρ), Κολ, Ίλιεφ (65' Χουσαΐν), Ουάρντα (85' Ποντικός), Ντιγκινί, Πίττας.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεμπάκ (79' Σατσιάς), Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Κοσταντίνοφ (74' Ηλία), Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (74' Εφραίμ), Εντονγκαλά (19' Μακέντα), Κβιλιτάια.

ΣΚΟΡΕΡ: 30', 70' Πίττας, 80' Ουάρντα / 21', 92' Κβιλιτάια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 60' Ίλιεφ / 48' Σαρφό, 55' Κβιλιτάια, 78' Μακέντα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Aureliano Gianluca

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτής Όμηρος

4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος