Χάθηκε στα βουνά του Λίχτενσταϊν ο Απόλλωνας

Δημοσιεύθηκε 8.9.2022

Ο Απόλλωνας είχε μοναδική ευκαιρία να γίνει η πρώτη κυπριακή ομάδα που κάνει πρεμιέρα σε ευρωπαϊκό όμιλο με διπλό, όμως απέτυχε. Απέναντι στην αδύναμη Βαντούζ του Λίχτενσταϊν, η ομάδα της Λεμεσού έμεινε στο 0-0 κι απώλεσε δύο σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθειά της να πάρει την πρόκριση στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης.

Οι κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως οι καλές ευκαιρίες που δημιούργησε απέναντι στην ομάδα που αγωνίζεται στη β' κατηγορία Ελβετίας, μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού. Οι πλείστες ήταν στην επανάληψη, με τον πολύ δραστήριο Ονγκεντά (μπήκε αλλαγή), όμως δεν αρκούσαν για το νικητήριο γκολ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αλκμαάρ επικράτησε με 1-0 της Ντνίπρο εκτός έδρας (στη Σλοβακία), χάρη σε γκολ του Ντε Βιτ στο 63'. Την επόμενη αγωνιστική (15/9), ο Απόλλωνας θα φιλοξενήσει την Ντνίπρο και η Αλκμαάρ τη Βαντούζ.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς με καλό ρυθμό και διάθεση να επιτεθούν, με τους γηπεδούχους να έχουν τις πρώτες τελικές, στις οποίες ο Γιοβάνοβιτς δεν ανησύχησε. Η πρώτη καλή φάση ήρθε για λογαριασμό του Απόλλωνα με σουτ του Χέντι στο 21', που δεν βρήκε στόχο, όπως ούτε αυτό του Αλεσάμι στο 30'. Οι κυανόλευκοι ανέβασαν στροφές, πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, όμως δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ξανά τον Μπούτσελ μέχρι την ανάπαυλα.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, ο Απόλλωνας ξεκίνησε να φτάνει με περισσότερη ευκολία στα αντίπαλα καρέ. Ο Ονγκεντά που μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο είχε δύο ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με κορυφαία αυτήν του 65', όταν με φαλτσαριστό σουτ υποχρέωσε τον αντίπαλο πορτιέρο σε δύσκολη απόκρουση. Ο Μπα στο 75' έχασε κι αυτός μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά που δεν βρήκε στόχο, ενώ το σουτ του Ονγκεντά στο 89' πέρασε μόλις έξω.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

92' Κίτρινη κάρτα στον Αλεσάμι.

89' Σουτ του Ονγκεντά έξω από την περιοχή, λίγο έξω.

87' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Ζράντι αντί Χέντι.

84' Κίτρινη κάρτα στον Μπα.

78' Σουτ του Σασέρε, πολύ άστοχο.

76' Αλλαγές για Βαντούζ, Φόσο αντί Γκάγιτς και Φεχρ αντί Γκέλζερ.

75' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Μπα μετά από μπαλιά του Ονγκεντά βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, μόλις έξω η κεφαλιά του!

72' Επικίνδυνη στιγμή στην περιοχή του Απόλλωνα, μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, ευτυχώς χωρίς να κοντράρει κάπου και να πάρει πορεία προς τα δίχτυα.

71' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Φιλιώτης στη θέση του Καμπράλ.

65' Φαλτσαριστό σουτ του Ονγκεντά, διώχνει δύσκολα ο Μπούτσελ.

64' Αλλαγές για τον Απόλλωνα, Γιόστεν αντί Πίττα και Μπα αντί Σαχάρ.

61' Επικίνδυνο γύρισμα του Χέντι για Πίττα, σώζει ο Μπούτσελ.

59' Αλλαγή για τη Βαντζού, Χάτζι αντί Σίσεκ.

54' Ευκαιρία για τον Απόλλωνα με Ονγκεντά, αστοχεί ο μέσος των κυανολεύκων.

48' Κίτρινη κάρτα στον Σασέρε.

46' Αλλαγή για τη Βαντούζ, Σασέρε αντί Σούτερ.

46' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Ονγκεντά στη θέση του Σπόλιαριτς.

Τέλος ημιχρόνου

-Καλύτερος ο Απόλλωνας, αλλά δυσκολεύεται να απειλήσει τους γηπεδούχους.

30' Σουτ του Αλεσάμι, πάνω από τα δοκάρια.

27' Κίτρινη κάρτα στον Σούτερ.

21' Σουτ του Χέντι μετά από ωραία ατομική ενέργεια, πάνω από τα δοκάρια. Πρώτη καλή φάση για τον Απόλλωνα.

16' Επικίνδυνη σέντρα του Χαμάς, διώχνει δύσκολα ο Μπούτσελ, δεν μπορεί στη συνέχεια ο Χέντι να σκοράρει.

-Καλός ο ρυθμός του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη Βαντούζ να φτάνει σχετικά εύκολα κοντά στην περιοχή του Απόλλωνα, κάτι που οι Λεμεσιανοί πρέπει να προσέξουν.

10' Σουτ του Ντόμπρας, άστοχο.

1' Σουτ του Σίσεκ, πάνω από τα δοκάρια του Γιοβάνοβιτς.

-Ξεκίνησε ο αγώνας. Καλή επιτυχία στον Απόλλωνα!

ΒΑΝΤΟΥΖ: Μπούτσελ, Γκασέρ, Ισίκ, Σεματζλί, Ούλριχ, Ντόμπρας, Γκάγιτς (76' Φόσο), Γκέλζερ (76' Φεχρ), Χάσλερ, Σίτσεκ (59' Χάτζι), Σούτερ (46' Σασέρε)

AΠΟΛΛΩΝΑΣ: Γιοβάνοβιτς, Καμπράλ (71' Φιλιώτης), Πεϊμπέρν, Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Χαμάς, Κολ, Σαχάρ (64' Μπα), Σπόλιαριτς (46' Ονγκεντά), Χέντι (87' Ζράντι), Πίττας (64' Γιόστεν)

ΣΚΟΡΕΡ: - / -

KITΡΙΝΕΣ: 27' Σούτερ, 48' Σασέρε / 84' Μπα, 92' Αλεσάμι

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντουμίτρι Μουντεάν (Moλδαβός)

Μπαραόνα και Ζμέρχαλ «καθάρισαν» για λογαριασμό του Απόλλωνα κόντρα στην Ομόνοια Αρ.

Μπουαγκάρντ: «Το βλέπω σαν επανεκκίνηση» - ΦΩΤΟ