Παλικάρι στον Πειραιά ο Απόλλωνας, αλλά ο Βατσλίκ τον έστειλε στο Conference

Δημοσιεύθηκε 25.8.2022

Στα πέναλτι (1-1, πεν. 3-1) ο Απόλλωνας υπέκυψε απέναντι στον Ολυμπιακό. Η ομάδα της Λεμεσού με μία μυθική εμφάνιση στο «Γ. Καραϊσκάκης» δεν κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε στα πλαίσια του επαναληπτικού των πλέι-οφ του Europa League. Η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε και διεκδίκησε την πρόκριση μέχρι το τελευταίο λεπτό αφού με ένα γκολ θα μπορούσε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, κάτι που έγινε όταν ήρθε η λύτρωση με Πίττα στο 90’. Το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Γ.Σ.Π. επέτρεπε στους κυανόλευκους να διεκδικήσουν την πρόκριση στον Πειραιά ώστε να αγωνιστούν για πέμπτη φορά στη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση και να μην υποβιβαστούν στο Conference League. Ωστόσο με το συνολικό σκορ να είναι ισόπαλο (2-2) μετά από 210 συνολικά λεπτά που βρέθηκαν αντιμέτωποι, ο Ολυμπιακός είναι αυτός που πήρε την πρόκριση στην ψυχοφθόρο διαδικασία.

Οι κυανόλευκοι κυνηγούσαν το παιχνίδι για 90 λεπτά αφού οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ (μόλις στα 80 δευτερόλεπτα) μετά από γκολ του Μασούρα. Ο Απόλλωνας δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις και είχε μάλιστα την κατοχή σε αρκετά χρονικά σημεία του αγώνα, αλλά του έλειπε η τελική πάσα και η «σβελτάδα», έτσι ώστε να πιάσει απροετοίμαστη την άμυνα των πειραιωτών και να ισοφαρίσει. Οι ποδοσφαιριστές του Καταλά δοκίμαζαν συνήθως με κάποια μακρινά σουτ να απειλήσουν την εστία του Βατσλίκ αλλά δεν έβρισκαν στόχο.

Καλή η παρουσία αρκετών ποδοσφαιριστών, ωστόσο ξεχώρισε και πάλι ο τερματοφύλακας Γιοβάνοβιτς, που δήλωσε «παρών» σε αρκετές περιπτώσεις όταν τα βρήκαν «σκούρα» οι κυανόλευκοι. «Λυτρωτής» ο Πίττας στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Κύπριος διεθνής καραδοκούσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Πειραιωτών. Η σέντρα ήρθε από τα πόδια του Χάμπου από αριστερά, ο Ρομπέρζ έκανε την κεφαλιά πάσα προς την μικρή περιοχή και ο Πίττας με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1. Ωστόσο στην διαδικασία των πέναλτι με σκορ 3-1, και τον Βατσλίκ μεγάλο πρωταγωνιστή με τρεις αποκρούσεις (Χάμπου, Μπα,Ονγκεντά) έστειλε τον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση. Το μοναδικό πέναλτι για τον Απόλλωνα σκόραρε ο Πίττας ενώ ο Γιοβάνοβιτς είχε και μία απόκρουση στο ενεργητικό του.

Ο Απόλλωνας θα συμμετέχει πάντως σε ευρωπαϊκό όμιλο, υποβιβάζεται στο Conference League και θα συνεχίσει την πορεία του στην Ευρώπη τουλάχιστον μέχρι τον Δεκέμβριο. Οι κυανόλευκοι θα μάθουν αύριο τους αντιπάλους τους για τους ομίλους της τρίτης σε τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης της UEFA. Τα λεφτά είναι σαφώς πιο λίγα αλλά οι αντίπαλοι πιο βατοί, έτσι η ομάδα της Λεμεσού μπορεί να έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει και κάτι περισσότερο, παίρνοντας μια πρόκριση από ευρωπαϊκό όμιλο για πρώτη φορά στην ιστορία του.

Πιάνει και το πέναλτι του Μπα ο Βατσλίκ και στέλνει τον Ολυμπιακό στους ομίλους του Conference League.

Αποκρούει ο Γιοβάνοβιτς -Παραμένει το 3-1 υπέρ του Ολυμπιακού.

3-1 Αποκρούει ο Βατσλίκ το πέναλτι του Ονγκεντά.

3-1 Ο Ολυμπιακός με Αβιλά, άγγιξε ο Γιοβάνοβιτς αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

2-1 Μειώνει ο Απόλλωνας με Πίττα.

2-0 ο Ολυμπιακός με Ντε Λα Φουέντε.

Αποκρούει ο Βατσλίκ το πέναλτι του Χάμπου, παραμένει το 1-0 για τον Ολυμπιακό1-0 Ο Ολυμπιακός με τον Εμβιλά.

Στην εστία της Θύρας 7 η διαδικασία.

Τέλος! Η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι!

117' Διακοπή, είναι στο έδαφος ο Μαυρίας.

115' Ψηλά άουτ η κεφαλιά του Σισέ, μετά από κόρνερ.

112' Κίτρινη κάρτα στον Αγκιμπού Καμαρά για φάουλ στη μεσαία γραμμή.

110' Ο Απόλλων περιτριγύριζε για ένα δίλεπτο την περιοχή του Ολυμπιακού δίχως αποτέλεσμα.

109' Κίτρινη κάρτα στον Ρομπέρζ.

105' Ξεκίνησε το δεύτερο 15λεπτο της παράτασης.

Τέλος στο πρώτο μέρος της παράτασης, πάντα στο 1-1 ο Ολυμπιακός με τον Απόλλωνα, με τους γηπεδούχους όμως να συνεχίζουν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπα.

103' Κίτρινη κάρτα στον Μπα του Απόλλωνα για φάουλ.

103' Μανωλάς αντί Ελ Αραμπί.

101' Άστοχη η εκτέλεση του φάουλ από τον Απόλλωνα.

100' Με δέκα ο Ολυμπιακός, δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπα για φάουλ στον Γιάνγκα έξω από την περιοχή.

99' Καλύτερος ο Απόλλωνας τα τελευταία λεπτά.

98' Ο Μπα πρόλαβε τον Πίττα προτού γίνει απειλητικός.

96' Καμπράλ αντί Ζραντί, που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού και έγινε αλλαγή στην αλλαγή.

93' Σέντρα του Ντε Λα Φουέντε, κατεβάζει και σουτάρει ο Ελ Αραμπί, δίωχνει ο Γιοβάνοβιτς.

92' Φάουλ στον χώρο του κέντρου για τον Ολυμπιακό.

90' Έναρξη της παράτασης.

Τέλος της κανονικής διάρκειας - Πάμε στην παράταση

90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα με τον Πίττα. Ο Κύπριος διεθνής καραδοκούσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Πειραιωτών.Σέντρα του Χάμπου από αριστερά, ο Ρομπέρζ έκανε την κεφαλιά πάσα προς την μικρή περιοχή και ο Πίττας με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1!

89' Απίθανη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Με κάποιον αδιανόητο τρόπο η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα μετά το φάουλ του Βαλμπουενά.

89' Κάρτα και στον Ρέαμπτσιουκ.

87' Κίτρινη κάρτα στον Πεϊμπερνές για φάουλ στον Ελ Αραμπί, από πλάγια θέση.

86' Αλλαγή για Ολυμπιακό. Ο Αγκιμπού Καμαρά στη θέση του Κούντε.

84' Αλλαγή για Ολυμπιακό, Ντε Λα Φουέντε αντί Μασούρα.

83' Μεγάλη στιγμή για τον Απόλλωνα, καλό σουτ του Γιάνγκα έξω από την περιοχή, ελάχιστα άουτ.

81' Αλλαγές για Απόλλωνα, Δημητρίου αντί Κολ, Γιάνγκα αντί Ντιγκινί.

79' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Βαλμπουενά αντί Χουάνγκ.

78' Σέντρα του Χαμάς, μαζεύει ευκολα ο Βάτσλικ.

77' Έξω το σουτ του Μασούρα από πλάγια θέση, Ο Ελ Αραμπί έβγαλε μόνο του Έλληνα, όμως εκείνος έχασε την ευκαιρία για το 2-0, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

71' Tρομερό σουτ από Κούντε στο δοκάρι και έξω η μπάλα.

69' Σκαστό σουτ Ραντζέλοβιτς, η μπάλα δεν είχε δύναμη και ο Γιοβάνοβιτς την μπλόκαρε.

68' Σέντρα από Κολ, διώχνουν δύσκολα οι του Ολυμπιακού.

67' Δίπλη αλλαγή για Απόλλωνα, Ονγκεντά αντί Βα , Μπα αντί Σαχάρ.

64' Κίτρινη κάρτα στον Μπα.

64' Πάσα από τον Ζράντι στην πλάτη της άμυνας, μαζέυει ο Βατσλίκ.

62' Πολύ ψηλά το βολέ του Κολ, άουτ η μπάλα.

61' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ραντζέλοβιτς σέντραρε από τα δεξιά, όμως ο Γιοβάνοβιτς μπλόκαρε την κεφαλιά του Ελ Αραμπί.

60' Φάουλ για τον Ολυμπιακό, δεν ακολουθεί κάτι ιδιαίτερο.

57' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Ζραντί αντί Χέντι.

56' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, Ραντζέλοβιτς αντί Ζινκερνάγκελ

53' Καλύτερος ο Απόλλωνας στα τελευταία λεπτά.

51' Μπλόκαρε ο Βατσλίκ μετά από μπαλιά του Πίττα που κόνταρε στον Μπα.

50' Επιθετικό φάουλ Χέντι μετά από σπριντ από τα δεξιά.

48' Σουτ του Σαχάρ, αρκετά έξω η μπάλα.

46' Σέντρα σουτ από τον Βα, απευθείας έξω η μπάλα.

45' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος Α' ημιχρόνου

45+2' Φάουλ με τον Σαχάρ, απευθείας εκτέλεση η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

45' Στο έδαφος ο Κολ καθώς έχει ματώσει στο κεφάλι.

45' Κίτρινη κάρτα στον Μασούρα για φάουλ πάνω στον Κολ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή.

42' Δημιουργεί προϋποθέσεις ο Απόλλωνας, αν παίξει λίγο πιο γρήγορα θα έρθουν και οι ευκαιρίες.

39' Στο έδαφος ο Χουάνγκ και ξανά διακοπή.

38' Δεν πρόλαβε ο Πίττας μετά από μπαλιά του Μαυρία.

36' Συνεχίζεται ο αγώνας.

35' Προσωρινή διακοπή μετά από πτώση του Σισέ.

32' Μπαλιά στον κενό χώρο από τον Κούντε, ο Γιοβάνοβιτς πρόλαβε τον Χουάνγκ.

31' Πολύ καλός ο ρυθμός του αγώνα.

30' Δυνατό σουτ Κούντε, σταμάτησε την μπάλα και την μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς.

27' Απείλησε με Βα ο Απόλλωνας, όμως το σουτ που επιχείρησε αρχικά κόντραρε στον Μπα και στη συνεχεία η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

26' Κόρνερ για τους γηπεδούχους που περνά ανεκμετάλλευτο.

25' Εύκολα ο Βατσλίκ σε διαγώνιο σουτ του Χεντί.

23' Κόρνερ για τον Απόλλωνα, έδιωξαν οι Πειραιώτες

22' Εντυπωσιακή επέμβαση Γιοβάνοβιτς σε κόρνερ, σε φαλτσαριστό σουτ του Κούντε.

21' Σουτ Ζινκερνάγκελ, μάζεψε εύκολα ο Γιοβάνοβιτς.

19' Καλύτερος ο Ολυμπιακός τα τελευταία λεπτά.

18' Σκοράρει ο Σισέ αλλά υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ.

17' Μεγάλη ευκαιρία με Ελ Αραμπί και Αβιλά για τον Ολυμπιακό, σε σώματα μετά από τα σουτ τους η μπάλα.

15' Δεν μπόρεσε από κοντά ο Ελ Αραμπί, μάζεψε ο Γιοβάνοβιτς.

9' Μακρινή μπαλιά Χουάνγκ για τον Ελ Αραμπί, βγήκε και μάζεψε ο Γιοβάνοβιτς.

8' Μακρινό, συρτό σουτ Μαυρία, μάζεψε με δεύτερη προσπάθεια ο Βατσλίκ

8' Έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ο Απόλλωνας μετά το γκολ που δέχτηκε.

4' Κόρνερ για τον Απόλλωνα, δεν δημιουργείται κάτι αξιόλογο.

2' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό με τον Μασούρα, Λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, ο Ρέαμπτσιουκ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έβγαλε μπαλιά πάρε-βάλε στον Έλληνα εξτρέμ.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Άβιλα, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Κούντε, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μασούρας, Ζινκερνάγκελ, Eλ Αραμπί.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Πεμπέρνς, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Σαχάρ, Βα, Πίττας, Χέντι, Ντιγκινί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μασούρας 45΄,Μπα 62', Ρέαμπτσιουκ 90'